Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o (...)

Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia(?) przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2007 r. (data wpływu 31 października 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 stycznia 2008 r. (data wpływu 30 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 31 października 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 30 stycznia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest organizacją pozarządową działającą na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96 poz. 873 ze zm.), zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, nr KRS(?).

Wnioskodawca opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków oraz wolontariuszy, do prowadzenia spraw zatrudnia pracowników.

Zdecydowaną większość działań Wnioskodawca opiera na pozyskanych środkach, w szczególności na środkach z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Stowarzyszenie wykonuje jedynie usługi w zakresie edukacji, zwolnione z podatku VAT. Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczone są na zakupy związane z realizacją tych usług.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym płatnikiem VAT, jednakże w ramach realizowanych projektów, współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego nie występuje o zwrot podatku VAT.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę jest zwolniona przedmiotowo z opodatkowania podatkiem VAT, a przy działalności statutowej i realizowanych projektach nie pobiera on od swoich beneficjentów żadnych opłat.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek VAT od zakupów związanych ze świadczeniem usług edukacyjnych, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do odliczenia nie przysługuje, ponieważ przedmiotowe zakupy związane są ze świadczeniem usług zwolnionych od podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej.

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ww. ustawy zasada wyłącza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca oświadczył, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług edukacyjnych, przedmiotowo zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT. Przy realizacji zadań statutowych Wnioskodawca nie pobiera od beneficjentów żadnych opłat za świadczone usługi.

Zakupy towarów i usług finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w całości związane są ze świadczeniem usług edukacyjnych, zwolnionych od podatku VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczanie podatku naliczonego według zasad określonych w art. 86 ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby zakupione towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca warunku tego nie spełnia, ponieważ zakupione towary i usługi wykorzystywane są do świadczenia usług edukacyjnych ? zwolnionych od podatku VAT. Wnioskodawcy nie przysługuje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika