Stawka podatku VAT dla usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych.

Stawka podatku VAT dla usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2008 r. (data wpływu 11 kwietnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 czerwca 2008 r. (data wpływu 12 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonych usług dotyczących zagospodarowania terenów zielonych ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 11 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonych usług dotyczących zagospodarowania terenów zielonych. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 czerwca 2008 r. o symbol PKWiU usług świadczonych przez Wnioskodawcę.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi firmę ogrodniczą, która wykonuje usługi ogrodnicze na terenach zieleni sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 01.41.12-00.00. Dla czynności polegającej na zakładaniu zieleni od podstaw wokół obiektów budownictwa mieszkaniowego, do dnia 31 grudnia 2007 r. Wnioskodawca stosował stawkę podatku VAT w wysokości 7%, a po tej dacie stosuje stawkę podstawową podatku tj. 22%. Zainteresowany zakładał zieleń zgodnie z projektem zawartym w dokumentacji projektowo-wykonawczej. Z wysokością stawek podatku od towarów i usług stosowanych przez Wnioskodawcę dla ww. usług nie zgodził się jeden z jego kontrahentów, który stwierdził, że tego typu usługi jako podlegające pod grupowanie PKWiU 01.41.12-00.00 powinny zostać opodatkowane stawką VAT w wysokości 3%.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zastosowana stawka podatku VAT dla ww. usług jest prawidłowa...


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowym było stosowanie do dnia 31 grudnia 2007 r. stawki podatku VAT w wysokości 7% dla usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni ponieważ usługi te wykonywane były w ramach robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Stanowisko swoje Wnioskodawca oparł na interpretacji prawa podatkowego nr PP-443/06/2005/IPP.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust.1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w powyższym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?). Natomiast świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, to w myśl art. 8 ust. 1 każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usługi zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.


Przepis art. 41 ust. 1 stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W załączniku nr 6 pod poz. 64 zostały wymienione ?Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt? PKWiU ex 01.4.

Natomiast zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 135 załącznika nr 3 wymienione zostały ?Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt? PKWiU ex 01.4 (ex ? dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania). Z objaśnień do załącznika nr 3 wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.


Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.41.12-00.00.

W świetle powołanych wyżej przepisów należy zatem stwierdzić, że świadczenie usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych, sklasyfikowane pod poz.

01.41.12-00.00 PKWiU korzystało w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2008 r. na podstawie przejściowego przepisu art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 3%, natomiast od 1 maja 2008 r. właściwą stawką dla tych usług ? zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 2 ustawy (załącznik nr 3 poz. 135) ? będzie stawka w wysokości 7%.

W tym miejscu należy jednak zauważyć, że usługi polegające na zakładaniu zieleni w ramach zadań budowlanych (np. przy nowopowstającym obiekcie budownictwa mieszkaniowego) do dnia 31 grudnia 2007 r. podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, gdyż stanowiły jej element składowy.


Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 3 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2007 r., infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu obejmowała:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

nbspnbsp - jeżeli były one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Roboty budowlano-montażowe związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu korzystały do 31 grudnia 2007 r. z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% na podstawie dyspozycji art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy. Zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzone ustawą z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192 poz. 1382) (art. 41 ust. 12) oraz zmiany do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 249 poz. 1861) (§ 5 ust. 1a), które obowiązują od 1 stycznia 2008 r., przewidują możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% jedynie w odniesieniu do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budownictwa mieszkaniowego. Od 1 stycznia 2008 r. prace związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według podstawowej stawki w wysokości 22%.

W związku z powyższym jeżeli świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na zakładaniu zieleni od podstaw wokół obiektów budownictwa mieszkaniowego były wykonywane w ramach zadań budowlanych, które do dnia 31 grudnia 2007 r. były zaliczane do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, to w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. podlegały opodatkowaniu obniżoną do 7% stawką podatku VAT, natomiast od dnia 1 stycznia 2008 r. stawką podstawową w wysokości 22%.

Reasumując, świadczone przez Wnioskodawcę usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 01.41.12-00.00 nie związane z realizacją zadań budowlanych ? na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług ? do dnia 30 kwietnia 2008 r. podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 3%, zaś od dnia 1 maja 2008 r. korzystają z preferencyjnej stawki w wysokości 7%. Natomiast usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych wchodzące w skład zadań budowlanych (zaliczane do infrastruktury towarzyszącej budownictwu), zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, do dnia 31 grudnia 2007 r. podlegały opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, zaś od dnia 1 stycznia 2008 r. podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru lub usługi wg Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług. Organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.


W związku z powyższym tut. Organ informuje, że powyższa interpretacja została wydana w oparciu o klasyfikację statystyczną wskazaną przez Wnioskodawcę w uzupełnieniu do wniosku.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika