Czy przekazanie przez Wnioskodawcę Nieruchomości 1, 2, 3, 4 na cele osobiste Wspólników będzie podlegać (...)

Czy przekazanie przez Wnioskodawcę Nieruchomości 1, 2, 3, 4 na cele osobiste Wspólników będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012 r. (data wpływu 27 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Komandytowa (dalej ?Wnioskodawca?) jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka Komandytowa powstała w wyniku przekształcenia Spółki jawnej na podstawie uchwały o przekształceniu Spółki jawnej w Spółkę Komandytową podjętej przez zebranie wspólników Spółki jawnej, zaprotokołowanej w formie aktu notarialnego w listopadzie 2011 r. Spółka jawna, przed przekształceniem w Spółkę Komandytową, w toku swojej działalności gospodarczej, nabyła:

  1. Nieruchomość 1 - od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej czynnym podatnikiem VAT, niezabudowaną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (maj 2007 r.), dla której w grudniu 2007 r. właściwy burmistrz wydał decyzję o warunkach zabudowy. Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego;
  2. Nieruchomość 2 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących czynnymi podatnikami VAT, niezabudowaną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (listopad 2007 r.), dla której nie ustalono (również do dnia złożenia niniejszego wniosku) warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego;
  3. Nieruchomość 3 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących czynnymi podatnikami VAT, rolną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (kwiecień 2008 r.), dla której nie ustalono (również do dnia złożenia niniejszego wniosku) warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego;
  4. Nieruchomość 4 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących czynnymi podatnikami VAT, niezabudowaną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (czerwiec 2011 r.), dla której nie ustalono (również do dnia złożenia niniejszego wniosku) warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Obecnie Wspólnicy Wnioskodawcy planują wycofanie Nieruchomości 1, 2, 3, 4 ze Spółki Komandytowej do majątku osobistego Wspólników (na zasadzie współwłasności ułamkowej). Po wycofaniu Nieruchomości 1, 2, 3, 4 ze Spółki Komandytowej do majątku osobistego, Wspólnicy planują utworzenie spółki osobowej (?Spółka Osobowa?), którą może być spółka jawna, komandytowa lub komandytowo-akcyjna. Po utworzeniu Spółki Osobowej, Wspólnicy (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące czynnymi podatnikami VAT) zamierzają wnieść aportem Nieruchomość 1, 2, 3, 4 na rzecz Spółki Osobowej (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie przez Wnioskodawcę Nieruchomości 1, 2, 3, 4 na cele osobiste Wspólników będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy). Natomiast, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

? jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów (tj. nie podlegają opodatkowaniu) przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Powyższe oznacza, że nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem.

Tak więc, niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów - w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy przekazanie Nieruchomości 1, 2, 3, 4 na cele osobiste Wspólników nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przekazanie Nieruchomości 1, 2, 3, 4 na cele osobiste Wspólników nie będzie stanowić dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług, ponieważ cena nabycia nieruchomości 1, 2, 3, 4 nie zawierała podatku VAT (nabycie od osób fizycznych niebędących czynnymi podatnikami i należnego o kwotę podatku naliczonego, zaś zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, czynność przekazania nieruchomości na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia stanowiłyby dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług tylko wówczas, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ustawodawca dla celów podatku od towarów i usług zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, czyli przez odpłatną dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

? jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy).

Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7 ustawy).

Z powyższych przepisów wynika więc, iż aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Czynności, które nie są wymienione w art. 5 ustawy, należą do czynności wyłączonych spod opodatkowania VAT.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca (Spółka Komandytowa powstała w wyniku przekształcenia Spółki jawnej) będący czynnym podatnikiem VAT, przed przekształceniem w toku swojej działalności gospodarczej, nabył:

  1. Nieruchomość 1 - od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej czynnym podatnikiem VAT, niezabudowaną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (maj 2007 r.). Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego;
  2. Nieruchomość 2 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących czynnymi podatnikami VAT, niezabudowaną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (listopad 2007 r.). Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego;
  3. Nieruchomość 3 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących czynnymi podatnikami VAT, rolną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (kwiecień 2008 r.), dla której nie ustalono (również do dnia złożenia niniejszego wniosku) warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego;
  4. Nieruchomość 4 - od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących czynnymi podatnikami VAT, niezabudowaną oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunty orne na moment nabycia (czerwiec 2011 r). Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Obecnie Wspólnicy Wnioskodawcy planują wycofanie Nieruchomości 1, 2, 3, 4 ze Spółki Komandytowej do majątku osobistego Wspólników (na zasadzie współwłasności ułamkowej). Po wycofaniu Nieruchomości 1, 2, 3, 4 ze Spółki Komandytowej do majątku osobistego, Wspólnicy planują utworzenie spółki osobowej (?Spółka Osobowa?), którą może być spółka jawna, komandytowa lub komandytowo-akcyjna.

Jak wskazano wyżej opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania je za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia, pozostają poza zakresem obowiązywania ustawy o VAT (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Zatem należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie przekazanie na cele osobiste Wspólników Nieruchomości 1, 2, 3, 4, przy nabyciu których Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, odpowiadając na zadane we wniosku pytanie, przekazanie przez Wnioskodawcę Nieruchomości 1, 2, 3, 4 na cele osobiste Wspólników nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Informuję się ponadto, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania nieruchomości. Natomiast wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu wnoszonego przez wspólników został załatwiony w dniu 25 lipca 2012 r. postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPP1/443-419/12-3/AI.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika