Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (...)

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu umów na dostawę wody i odprowadzanie ścieków zawartych przez Gminę w sytuacji, gdy bez podpisania aneksów do tych umów Zakład reprezentuje Gminę w wykonywaniu praw i obowiązków związanych z tymi umowami?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu Gospodarki Komunalnej, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływ 12 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zakład Gospodarki Komunalnej (dalej Zakład) jest zakładem budżetowym Gminy (dalej Gmina) utworzonym przez Gminę do wykonywania zadań Gminy i działającym na podstawie uchwały Rady Gmin. Zakład działa od dnia 1 stycznia 2010 r., wykonuje zadania Gminy dotyczące gospodarki komunalnej, w szczególności dotyczące zbiorowego zaopatrzenia w wodę, zbiorowego odprowadzenia ścieków, gospodarki mieszkaniowej itp.

Rozporządzając składnikami majątku powierzonymi przez Gminę Zakład świadczy usługę dostawy wody i odprowadzenia ścieków i wystawia z tego tytułu faktury VAT. Zakład nie posiada jednak osobowości prawnej i nie może być podmiotem praw i obowiązków w stosunkach cywilnoprawnych. To Gmina posiada osobowość prawną a Zakład, w imieniu Gminy, może zawierać umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków z mieszkańcami Gminy (dalej umowy).

Zakład (w osobie jego kierownika) od dnia 1 stycznia 2010 r. reprezentuje Gminę w umowach z mieszkańcami i wykonuje prawa i obowiązki w imieniu Gminy w związku z tymi umowami. Wykonywanie praw i obowiązków Gminy przez Zakład w związku z umowami nastąpiło bez podpisania aneksów wskazujących, że od dnia 1 stycznia 2010 r. Zakład będzie wykonawcą praw Gminy związanych z umowami.

Nastąpiło to natomiast na podstawie uchwały Rady Gminy o utworzeniu Zakładu oraz pełnomocnictwa udzielonego przez Burmistrza Gminy Kierownikowi Zakładu do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych w imieniu Gminy w zakresie objętym statutową działalnością; nabywania praw i zaciągania zobowiązań w imieniu Gminy w ramach planu finansowego.

Zadanie dostarczania wody i odprowadzenia ścieków powierzone przez Gminę, Zakład wykonuje samodzielnie i jako taki podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu umów zawartych przez Gminę.

Jako podatnik podatku od towarów i usług Zakład dokonuje odliczenia podatku VAT zapłaconego przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych od podatku należnego w związku ze sprzedażą opodatkowaną realizowaną w imieniu Gminy na podstawie umów zawartych przez Gminę.

Jako podatnik podatku od towarów i usług Zakład odlicza podatek VAT zapłacony przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług realizowanej w imieniu Gminy na podstawie umów zawartych przez Gminę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zapłaconego przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych od podatku należnego z tytułu sprzedaży realizowanej w imieniu Gminy na podstawie umów zawartych przez Gminę...

Zdaniem Wnioskodawcy, Zakład Gospodarki Komunalnej jest zakładem budżetowym utworzonym przez Gminę do realizacji jej zadań z zakresu gospodarki komunalnej zgodnie z art. 9 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. , art. 2 ustawy o gospodarce komunalnej z dnia 20 grudnia 1996 r. (t. j. Dz. u. z 1997 nr 9, poz. 43), art. 14 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. (Dz. u. Nr 157, poz. 1240) oraz na podstawie pełnomocnictwa udzielonego kierownikowi zakładu przez Burmistrza Gminy.

Natomiast art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług (Dz. u. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, ze zm.) stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców i usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wnioskodawca będąc zakładem budżetowym Gminy, utworzonym dla realizacji zadań własnych gminy jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która samodzielnie wykonuje powierzone jej zadania. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług posiada zatem status podatnika.

W opinii zakładu do wykonywania praw i obowiązków z tytułu umów na dostawę wody i odprowadzania ścieków zawartych przez Gminę. w tym do wystawiania faktur VAT z tytułu tych umów Wnioskodawca jest uprawniony na podstawie uchwały Rady Gminy o utworzeniu zakładu oraz na podstawie udzielonego kierownikowi zakładu pełnomocnictwa. Zakład nie musi więc podpisywać z odbiorcami wody aneksów wskazujących, że od dnia 1 stycznia 2010 r. Zakład będzie wykonawcą praw Gminy związanych z umowami na dostawę wody i odprowadzanie ścieków.

Mimo, że stroną tych umów pozostaje Gmina przestał na niej spoczywać obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług. Zakład stoi na stanowisku, że obowiązek ten spoczywa na Zakładzie z racji wykonywanej działalności. Zatem, od dnia 1 stycznia 2010 r. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu umów na dostawę wody i odprowadzania ścieków zawartych przez Gminę.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podane zastrzeżenia nie dotyczą Wnioskodawcy.

W opinii Zainteresowanego, w świetle przepisów podanych powyżej, Zakład może dokonywać odliczenia podatku VAT w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych realizowanych w imieniu Gminy na podstawie umów zawartych przez Gminę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Zainteresowany jest zakładem budżetowym Gminy utworzonym przez Gminę do wykonywania zadań Gminy i działającym na podstawie uchwały Rady Gmin. Zakład działa od dnia 1 stycznia 2010 r. (wykonuje zadania Gminy dotyczące gospodarki komunalnej, w szczególności dotyczące zbiorowego zaopatrzenia w wodę, zbiorowego odprowadzenia ścieków, gospodarki mieszkaniowej itp.). Rozporządzając składnikami majątku powierzonymi przez Gminę Zakład świadczy usługę dostawy wody i odprowadzenia ścieków i wystawia z tego tytułu faktury VAT. Zakład nie posiada jednak osobowości prawnej i nie może być podmiotem praw i obowiązków w stosunkach cywilnoprawnych. To Gmina posiada osobowość prawną a Zakład, w imieniu Gminy, może zawierać umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków z mieszkańcami Gminy. Zakład (w osobie jego kierownika) od dnia 1 stycznia 2010 r. reprezentuje Gminę ? na podstawie uchwały Rady Gminy o utworzeniu zakładu oraz pełnomocnictwa udzielonego przez burmistrza gminy kierownikowi Zakładu do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych w imieniu Gminy w zakresie objętym statutową działalnością; nabywania praw i zaciągania zobowiązań w imieniu Gminy w ramach planu finansowego ? w umowach z mieszkańcami i wykonuje prawa i obowiązki w imieniu Gminy w związku z tymi umowami. Wykonywanie praw i obowiązków Gminy przez Zakład w związku z umowami nastąpiło bez podpisania aneksów wskazujących od dnia 1 stycznia 2010 r. Zakład będzie wykonawcą praw Gminy związanych z umowami. Zadanie dostarczania wody i odprowadzenia ścieków powierzone przez Gminę Zakład wykonuje samodzielnie i jako taki podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu umów zawartych przez Gminę.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny wskazać należy, iż Wnioskodawcy ? będącemu podatnikiem podatku od towarów i usług ? przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z świadczeniem przedmiotowych usług, gdyż spełniony jest podstawowy warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. związek nabytych towarów i usług z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Należy zauważyć, iż stosownie do przepisu art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego, a w szczególności na oświadczeniu, iż zakupywane towary i usługi służą sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku.

W kwestii dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy wody i odprowadzania ścieków prawa do odliczenia podatku wydana została odrębna interpretacja nr ILPP1/443-425/10-2/HW.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP1/443-425/10-2/HW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika