Stawka podatku VAT na usługi medyczne. sygn: ILPP1/443-433/10-3/BD

Stawka podatku VAT na usługi medyczne.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2010 r. (data wpływu: 15 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 czerwca 2010 r. (data wpływu: 28 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT oraz ewidencjonowania w rejestrze sprzedaży ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT oraz ewidencjonowania w rejestrze sprzedaży. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 czerwca 2010 r. (data wpływu: 28 czerwca 2010 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1 sierpnia 2008 r. Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W składanej co miesiąc deklaracji VAT-7, Zainteresowana wykazuje dochody z najmu nieruchomości. Od dnia 7 kwietnia 2010 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w ramach której będzie świadczyła usługi związane z opieką zdrowotną takie jak:

  1. mikroskopowe badanie krwi ? badanie polega na pobraniu jednej kropli krwi z palca pacjenta oraz analizie krwi na poziomie komórkowym za pomocą mikroskopu. Po przeprowadzanej analizie pacjent otrzymuje informację odnośnie swojego stanu zdrowia oraz wskazówki odnośnie ewentualnego leczenia,
  2. elektroakupunktura metodą dr Volla - badanie za pomocą odpowiedniego urządzenia, które ma na celu rozpoznać określone objawy chorobowe, ustalić ich przyczyny i wybrać najlepszą formę leczenia,
  3. sprzedaż suplementów diety.


Dochody z tej działalności Wnioskodawczyni będzie opodatkowywała na zasadach ogólnych, zaś dochody z najmu nieruchomości - w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W piśmie uzupełniającym z dnia 25 czerwca 2010 r. Wnioskodawczyni oświadczyła, że usługi, o których mowa we wniosku zaliczane są do grupowania statystycznego PKWiU 85.14 ? usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe (na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przychody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach ogólnych oraz przychody z najmu opodatkowane na zasadzie ryczałtu Zainteresowana może ujmować w jednym rejestrze sprzedaży do celów ustalenia podatku należnego...
  2. Jaką stawką podatku od towarów i usług winny być opodatkowane usługi związane z opieką zdrowotną, tj. mikroskopowe badanie krwi oraz elektroakupunktura...


Zdaniem Wnioskodawczyni:

  1. przychody z działalności gospodarczej oraz z najmu mogą być ujmowane w jednym rejestrze sprzedaży,
  2. przedmiotowe usługi korzystają ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W pozycji 9 załącznika nr 4 do ww. ustawy zostały wymienione pod symbolem PKWiU ex 85 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).


Usługi o których mowa wyżej zostały sklasyfikowane według PKWiU w następujący sposób:

  1. mikroskopowe badanie krwi ? symbol PKWiU 85.14.18 ? pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej,
  2. elektroakupunktura ? symbol PKWiU 85.14.13 ? działalność paramedyczna.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm. ? wprowadzono do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) m.in. do celów podatkowych (§ 1 i § 2 ww. rozporządzenia).

Jednakże na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? (Dz. U. Nr 222, poz. 1753), do dnia 31 grudnia 2010 r., do celów m. in. opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W pozycji 9 tegoż załącznika jako zwolnione od podatku VAT zdefiniowano zaliczone do symbolu PKWiU ex 85 ?usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)?.

Oznaczenie w załączniku danej grupy ?ex? oznacza, że obniżona stawka podatku lub zwolnienie od podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ?nazwa usługi?. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania. Należy zauważyć, że w pkt 9 wyłączono ze zwolnienia od podatku wyłącznie usługi weterynaryjne.

Ponadto w świetle art. 109 ust. 3 ustawy, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Dane, które podatnik wpisuje do deklaracji składanej w urzędzie skarbowym, stanowią odzwierciedlenie danych wynikających z prowadzonych przez niego ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu VAT. Przepisy ustawy o VAT nie narzucają określonej formy prowadzenia ewidencji. Ważne jest tylko, aby zawierała ona wszystkie elementy wymienione w art. 109 ust. 3 ustawy oraz inne dane, które są niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w składanej deklaracji VAT-7 wykazuje dochody z najmu nieruchomości. Natomiast od dnia 7 kwietnia 2010 r. Zainteresowana prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczyła usługi związane z opieką zdrowotną takie jak:

  1. mikroskopowe badanie krwi oraz
  2. elektroakupunktura metodą dr Volla

   - sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.14 ?usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe?, wg klasyfikacji statystycznej z roku 1997.

Dochody z tej działalności Wnioskodawczyni będzie opodatkowywała na zasadach ogólnych, zaś dochody z najmu nieruchomości - w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego tut. Organ na zadane we wniosku pytania udziela następujących odpowiedzi:

  1. zarówno przychody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach ogólnych, jak i przychody z najmu opodatkowane na zasadzie ryczałtu Zainteresowana może ujmować w jednym rejestrze sprzedaży do celów ustalenia należnego podatku od towarów i usług,
  2. usługi związane z opieką zdrowotną, tj. mikroskopowe badanie krwi oraz elektroakupunktura sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.14 ?usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe?, będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy.


Podkreśla się ponadto, że kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych, nie mieszczą się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska dotyczącego powołanej klasyfikacji statystycznej, a interpretację wydano w oparciu o klasyfikację wskazaną przez Wnioskodawczynię.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika