Czy zerwanie umowy podleasingowej i oddanie samochodu do użytkowania leasingobiorcy nie spowoduje utraty (...)

Czy zerwanie umowy podleasingowej i oddanie samochodu do użytkowania leasingobiorcy nie spowoduje utraty prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości przez leasingobiorcę?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. U., przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2007 r. (data wpływu: 23 lipca 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2007 r. (data wpływu: 24 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania podatku VAT z tytułu leasingu samochodu - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania podatku VAT z tytułu leasingu samochodu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zerwać umowę podleasingową, na podstawie której użytkuje samochód marki (...) i zwrócić pojazd leasingobiorcy.

W dniu 5 listopada 2004 r. została zawarta umowa leasingowa dotycząca ww. samochodu pomiędzy leasingodawcą ? E.(...) z siedzibą we W., a leasingobiorcą - Spółką z o.o T. z siedzibą w W. W dniu 18 maja 2005 r. leasingobiorca zawarł umowę podleasingową, z której wynika, że podmiotem użytkującym pojazd staje się Spółka z o.o. U., czyli Wnioskodawca. Raty leasingowe opłaca Spółka z o.o. T. refakturując należność na Spółkę z o.o. U.

Użytkujący pojazd korzystał z odliczeń podatku VAT w pełnej wysokości. Na skutek zmian w przepisach w roku 2005 i związanych z nimi zmianami w kwalifikacjach samochodów do odliczeń podatku naliczonego, w dniu 15 czerwca 200X r. dokonano rejestracji ww. umów w Drugim Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w W.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zerwanie umowy podleasingowej i oddanie samochodu do użytkowania leasingobiorcy nie spowoduje utraty prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości przez leasingobiorcę, czyli Spółkę z o.o. T....

Zdaniem Wnioskodawcy zerwanie umowy podleasingowej i zwrócenie pojazdu nie spowoduje utraty prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości przez leasingobiorcę ? T. Sp. z o.o.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust.

1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a powołanej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie natomiast do art. 86 ust. 7 ww. ustawy o VAT, w brzmieniu przed zmianą, którą wprowadziła ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756), w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5 na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym dotycząca jednego samochodu, nie może przekroczyć kwoty 5.000 zł.

W myśl natomiast treści art. 86 ust. 3 ww. ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do 21 sierpnia 2005 r.) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 + n x 68 kg, gdzie:

DŁ ? oznacza dopuszczalną ładowność,

n ? oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej jednak niż 5.000 zł. Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, w myśl art. 86 ust. 5 cyt. ustawy o VAT określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwotapodatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.

W świetle treści ust. 2 ww. art. 7 cyt. ustawy ? w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust. 1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:

  • w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy oraz
  • pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r.


Zgodnie z art. 9 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw ? ustawa weszła w życie z dniem 1 czerwca 2005r., z wyjątkiem art. 1 pkt 20, pkt 22 lit. a oraz lit. b w zakresie dotyczącym ust. 3a pkt 6, pkt 39 oraz art. 2, 4 i 5, które weszły w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że samochód marki Fiat Doblo stał się przedmiotem dwóch umów leasingowych:

  • umowy z dnia 5 listopada 2004 r. pomiędzy Europejskim Funduszem Leasingowym, a Spółką z o.o. T.,
  • umowy z dnia 8 maja 2005 r. na mocy której, użytkownikiem przedmiotowego pojazdu stał się podmiot trzeci, czyli Spółka z o.o. U.


Przy korzystaniu z przedmiotu leasingu istniało prawo do pełnego odliczania podatku od towarów i usług naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe. W celu zachowania tego prawa po wejściu w życie ustawy nowelizującej z dnia 21 kwietnia 2005 r., dokonano w stosownym terminie rejestracji zawartych umów w urzędzie skarbowym. Obecnie Wnioskodawca jako aktualny użytkownik przedmiotowego pojazdu zamierza zerwać umowę z dnia 8 maja 2005 r. i oddać samochód w użytkowanie leasingobiorcy, czyli Spółce o.o. T. W świetle powołanych wyżej przepisów oraz zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku należy stwierdzić, że zerwanie umowy przez Wnioskodawcę i oddanie samochodu w użytkowanie leasingobiorcy nie spowoduje uchybienia warunkowi, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 cyt. ustawy nowelizującej przepisy dotyczące podatku od towarów i usług i tym samym Spółka z o.o. T. będzie miała prawo do odliczania podatku VAT z tytułu leasingowanego samochodu w pełnej wysokości.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika