Zwolnienie od podatku sprzedaży budowli stanowiących towary używane trwale związanych z gruntem będącym (...)

Zwolnienie od podatku sprzedaży budowli stanowiących towary używane trwale związanych z gruntem będącym przedmiotem prawa wieczystego użytkowania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2007 r. (data wpływu: 17 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budowli stanowiących towary używane trwale związanych z gruntem będącym przedmiotem prawa wieczystego użytkowania ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budowli stanowiących towary używane trwale związanych z gruntem będącym przedmiotem prawa wieczystego użytkowania.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego działkę oznaczoną numerem 21 o powierzchni 11,2682 ha wraz z budowlami trwale z gruntem związanymi. W skład nieruchomości wchodzą:

  • budowle: dwa zbiorniki wodne, parking dla samochodów, droga dojazdowa, amfiteatr; spełniające definicję towarów używanych z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług;
  • tereny zieleni parkowej.

Dla nieruchomości jest prowadzona jedna księga wieczysta pod numerem (......).

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość oznaczono symbolem ZP1 ? Tereny zieleni parkowej i skwerów, W ? Tereny wód otwartych oraz KS ? Tereny urządzeń komunikacji samochodowej, z funkcją dopuszczalną ?Usługi publiczne i komercyjne? z zachowaniem następujących form użytkowania terenu:

  • zieleń ? min. 60% powierzchni terenu,
  • usługi ? 5% powierzchni terenu,
  • parkingi ? 10% powierzchni terenu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż nieruchomości (budowle trwale związane z gruntem będącym przedmiotem prawa wieczystego użytkowania) należy traktować jako jedną odpłatną dostawę i stosować zwolnienie od podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości będzie stanowić odpłatną dostawę budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu i będzie zwolniona od podatku VAT. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku dostawy budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Jednocześnie w myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2007 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budowli trwale z gruntem związanych, jeżeli budowle te albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%. Budowle wchodzące w skład przedmiotowej nieruchomości spełniają definicję towarów używanych sformułowaną w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatki od towarów i usług i są zwolnione od podatku VAT. Przy dostawie budowli zwolnionej od podatku VAT, ze względu na uzyskanie statusu towaru używanego, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu również korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Za dostawę towarów ? stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy ? uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Według art. 2 pkt 6 ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów. Wspomniane uregulowanie koresponduje z uznaniem gruntu za towar i w praktyce stwarza podstawy do opodatkowania gruntu stawką podatku od towarów i usług przewidzianą dla budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli.

Podstawowa stawka podatku ? stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy ? wynosi 22%. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w treści przepisów wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi albo zwolnienie od podatku.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.


Towarami używanymi ? na mocy art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług ? są:

  1. budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług wspominanego zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunki określone w przytoczonym przepisie muszą zachodzić łącznie.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budowli trwale z gruntem związanych stanowiących towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, objętych jedną księgą wieczystą.

Reasumując, sprzedaż nieruchomości (budowli trwale związanych z gruntem będącym przedmiotem prawa wieczystego użytkowania) należy traktować jako jedną odpłatną dostawę. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia od podatku VAT będzie korzystać sprzedaż budowli trwale z gruntem związanych stanowiących towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, jeżeli wspomniane budowle nie będą spełniać warunków wyłączających od zwolnienia od podatku VAT, o których mowa w art. 43 ust. 6 cyt. ustawy. Natomiast na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia od podatku VAT będzie korzystać sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że analiza załączonych do wniosku dokumentów nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika