Czy z tytułu wniesienia przedmiotowego wkładu rzeczowego przez Zainteresowaną wystąpi obowiązek (...)

Czy z tytułu wniesienia przedmiotowego wkładu rzeczowego przez Zainteresowaną wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług oraz czy z tym wniesieniem wiązać się będzie obowiązek wystawienia faktury VAT, a jeśli tak to w jakiej wartości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) oraz pismem z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 24 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesienia aportem nieruchomości oraz obowiązku wystawienia faktury VAT ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesienia aportem nieruchomości oraz obowiązku wystawienia faktury VAT. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) oraz pismem z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 24 marca 2010 r.), w których doprecyzowano opis sprawy oraz potwierdzono dokonanie stosownej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zamierza wraz z małżonkiem założyć spółkę jawną na terytorium Polski (dalej: Spółka). Aktualnie nie prowadzi ona działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Małżonek jej prowadzi indywidualną działalność gospodarczą - jest on zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

W roku 1993 małżonkowie zakupili, na prawach ustawowej wspólności majątkowej, niezabudowaną nieruchomość stanowiącą: rolę, łąkę i nieużytki o powierzchni 1,0010 ha, z przeznaczeniem na cele rolnicze, położoną na terytorium Polski.

W roku 1994 otrzymano pozwolenie na budowę zakładu stolarskiego na powyższej nieruchomości. W związku z tym, na podstawie wydanej decyzji administracyjnej, dokonano częściowego wyłączenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i zezwolono na wybudowanie na tej części gruntu zakładu stolarskiego z częścią socjalną i kotłownią.

Od wydatków poniesionych na budowę zakładu, małżonkowi Zainteresowanej przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Budowę zakończono w roku 1996.

W roku 1999 rozpoczęto budowę wiaty magazynowej, którą oddano do użytkowania w roku 2002. Z tytułu wydatków poniesionych na budowę przedmiotowej wiaty, małżonkowi Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Działka, jak i wszystkie znajdujące się na niej budynki i budowle, zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych małżonka Zainteresowanej.

Do dnia dzisiejszego działka nie została podzielona na mniejsze działki i stanowi jedną całość. Wnioskodawczyni oraz jej małżonek, jako wkład do Spółki, zamierzają wnieść wkład rzeczowy w postaci wyżej opisanej nieruchomości zabudowanej, której są współwłaścicielami, na zasadzie małżeńskiej współwłasności łącznej.

Wniesienie przedmiotowego składnika majątkowego zostanie dokonane w oparciu o jego wartość rynkową z dnia dokonania wniesienia. Wartość budynków, budowli oraz gruntu zostaną wycenione oddzielnie i zgodnie z tą wyceną wskazane w akcie notarialnym, dokumentującym wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki.

Planuje się, że Spółka będzie wykorzystywać wniesioną nieruchomość w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Zainteresowana oraz przyszły wspólnik (małżonek) nie wykluczają także w przyszłości ewentualnej możliwości dokonania sprzedaży przez Spółkę przedmiotowej nieruchomości.

Małżonek Wnioskodawczyni, po założeniu i zarejestrowaniu Spółki, w dalszym ciągu prowadził będzie także swą indywidualną działalność gospodarczą.

W uzupełnieniu Zainteresowana wskazała, że nie prowadziła dotychczas osobiście działalności gospodarczej i nie była podatnikiem czynnym podatku VAT. W przyszłości nie planuje ona dokonywać sprzedaży innych nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu wniesienia przedmiotowego wkładu rzeczowego przez Zainteresowaną wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług oraz czy z tym wniesieniem wiązać się będzie obowiązek wystawienia faktury VAT, a jeśli tak to w jakiej wartości...

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie tytułem wkładu niepieniężnego przedmiotowej nieruchomości, na gruncie podatku od towarów i usług, nie będzie skutkować w stosunku do niej, powstaniem zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. Konsekwentnie więc, nie będzie ona zobowiązana do wystawienia faktury VAT, dokumentującej tę czynność prawną.

W opisanej sprawie dojdzie do wniesienia aportu w wykonaniu jednej czynności prawnej. Zainteresowana nie planuje powtarzania tej czynności a jednocześnie, nie wykonuje innych czynności opodatkowanych VAT. Sytuacja opisana powyżej nie będzie więc, w ocenie Wnioskodawczyni, stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Konsekwentnie, nie wykonując czynności, o jakiej mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, nie będzie ona podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. W tym stanie rzeczy, nie będzie również zobowiązana do wystawiania faktury VAT z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary ? w oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy ? rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, mamy do czynienia, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czy też grunty ? czyli towary w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 6 ustawy, w sytuacji, gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami przez podatnika jak właściciel.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zamierza założyć spółkę jawną, do której planują wnieść, w formie aportu, wkład rzeczowy w postaci nieruchomości zabudowanej, której jest współwłaścicielem.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy stwierdzić należy, że czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki, w postaci nieruchomości zabudowanej, prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania nią jak właściciel, a zatem co do zasady, stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza ? na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, iż Zainteresowana wraz z mężem w roku 1993 zakupili na prawach ustawowej wspólności majątkowej niezabudowaną nieruchomość stanowiącą rolę, łąkę i nieużytki z przeznaczeniem na cele rolnicze.

W roku 1994 otrzymano pozwolenie na budowę zakładu stolarskiego, w związku z czym dokonano częściowego wyłączenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Od wydatków, poniesionych na budowę zakładu stolarskiego z częścią socjalną i kotłownią małżonkowi Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W roku 1999 rozpoczęto budowę wiaty magazynowej, którą oddano do użytkowania w roku 2002. Z tytułu wydatków poniesionych na budowę przedmiotowej wiaty, małżonkowi Zainteresowanej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. Działka jak i wszystkie znajdujące się na niej budynki i budowle zostały przez niego wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Do dnia dzisiejszego działka nie zastała podzielona na mniejsze i stanowi jedną całość.

Wnioskodawczyni oraz jej małżonek zamierzają założyć spółkę jawną, do której planują wnieść wkład rzeczowy w postaci ww. nieruchomości zabudowanej, której są współwłaścicielami na zasadzie małżeńskiej współwłasności łącznej. Wniesienie przedmiotowego składnika majątkowego zostanie dokonane w oparciu o jego wartość rynkową z dnia dokonania wniesienia.

Małżonek Zainteresowanej, po założeniu i zarejestrowaniu Spółki, w dalszym ciągu prowadził będzie także swą indywidualną działalność gospodarczą.

Zainteresowana wskazała, że nie prowadziła dotychczas osobiście działalności gospodarczej, nie była podatnikiem czynnym podatku VAT a w przyszłości nie planuje dokonywać sprzedaży innych nieruchomości.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż małżeństwo nie należy do żadnej kategorii podmiotów wymienionych w art. 15 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym należy przytoczyć przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. ? Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). W świetle art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, jak również nie może rozporządzać lub zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (art. 35 ww. Kodeksu).

Zgodnie z brzmieniem art. 36 § 1 oraz § 2 cyt. ustawy, oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

W oparciu o art. 37 § 1 pkt 1 ww. ustawy, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa (jak wynika z wniosku ORD-IN w przedmiotowej sprawie występuje ustawowa wspólnota małżeńska). Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Stosownie do zapisu zawartego w art. 43 § 1 ww. Kodeksu, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dotyczących stosunków majątkowych między małżonkami, nic nie uprawnia do wniosku, że wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przez jednego z małżonków (sprzedaż towarów, odpłatne świadczenie usług, import itp.) czyni podatnikiem tego podatku również drugiego małżonka, gdy czynności te dotyczą składników ich majątku wspólnego, a przychód uzyskany z wykonywania tych czynności stanowi ich majątek dorobkowy.

Skoro każdy z małżonków jest uprawniony do samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym, to może on samodzielnie, we własnym imieniu i na własny rachunek dokonywać czynności prawnych będących wykonywaniem tego zarządu, jakkolwiek skuteczność czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga akceptacji drugiego małżonka.

Prawno-podatkowa skuteczność czynności podjętej przez jednego z małżonków nie jest uzależniona od zgody drugiego z nich na jej dokonanie, skoro taka czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niezależnie od tego, czy została wykonana z zachowaniem warunków i form określonych przepisami prawa. Czynności określone w art. 5 ust. 1 ustawy podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ustawy).

Jak już wyżej stwierdzono, ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom.

Z opisu sprawy wynika, iż nieruchomość będąca przedmiotem aportu jest wykorzystywana przez małżonka Zainteresowanej do prowadzonej przez niego jednoosobowo działalności gospodarczej.

Zatem, jeżeli przedmiotem dostawy będzie nieruchomość stanowiąca majątek wspólny małżonków, lecz wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej tylko przez jednego z nich, to zdaniem tut. Organu, podatnikiem w całym zakresie z tytułu wskazanego aportu będzie małżonek, który wykorzystywał przedmiotową nieruchomość w działalności gospodarczej, czyli w przedmiotowej sprawie małżonek Wnioskodawczyni.

Art. 106 ust 1 ustawy stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Reasumując, Wnioskodawczyni nie będzie dokonywała wniesienia przedmiotowego wkładu rzeczowego, co w rezultacie nie będzie powodowało powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług oraz nie będzie się wiązać z obowiązkiem wystawienia faktury VAT.

Tut. Organ informuje, iż stanowisko Zainteresowanej uznano za prawidłowe, jednakże uzasadnienie tego stanowiska jest inne niż przez nią przedstawione.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo tut. Organ informuje, że w kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia do Spółki wkładu niepieniężnego, ustalenia wartości początkowej nieruchomości oraz w zakresie kosztów uzyskania przychodów wydano interpretacje indywidualne z dnia 9 kwietnia 2010 r. o nr: ILPB1/415-82/10-2/IM, ILPB1/415-82 /10-3/IM oraz ILPB1/415-82/10-4/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-82/10-2/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-82/10-3/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-82/10-4/IM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika