Dostawa działek (6) pochodzących z nieruchomości otrzymanej w drodze spadku, przez podmiot będący (...)

Dostawa działek (6) pochodzących z nieruchomości otrzymanej w drodze spadku, przez podmiot będący podatnikiem VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2010 r. (data wpływu 19 stycznia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu 6 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek. w dniu 6 kwietnia 2010 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wnioskodawca nabył spadek po zmarłym Ojcu. Przedmiotem spadku była działka o powierzchni 0 ha 65 a 94 m2. w księdze wieczystej działka (prowadzonej przez Sąd Rejonowy) jako sposób wykorzystania wykazywana była jako sad. Zainteresowany nadmienia, iż działka nie stanowiła i nie stanowi źródła dochodów. w roku 2007 Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do Burmistrza Gminy o zatwierdzenie podziału ww. działki. Burmistrz Gminy zatwierdził projekt podziału działki na sześć działek, co następnie zostało zawarte w księdze wieczystej. Wnioskodawca wskazuje, iż bez wniosku działki zostały objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez Radę Miejską. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż od momentu otrzymania spadku przedmiotowe działki stanowią wyłącznie majątek własny. Zainteresowany wyjaśnił także, iż prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta, będąc płatnikiem podatku VAT. Prowadzona działalność gospodarcza w swoim zakresie działalności w żaden sposób nie obejmuje czynności związanych z obrotem nieruchomościami lub podobnymi a wspominana nieruchomość nie była nigdy wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak również nie była wykorzystywana do działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o VAT.

W dniu 6 kwietnia 2010 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego wskazując, iż nie był i nie jest rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nie prowadzi działalności rolniczej oraz nie zbywa w sposób odpłatny uzyskanych płodów rolnych. Wnioskodawca nie udostępniał w sposób odpłatny przedmiotowych działek na podstawie umów cywilnoprawnych osobom trzecim. Ponadto Wnioskodawca nie dokonywał w przeszłości zakupu gruntów i następnie ich sprzedaży. Jak wyjaśnił Zainteresowany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przedmiotowe działki są w przeznaczeniu podstawowym terenem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku ze sprzedażą jednej z działek Wnioskodawca będzie musiał odprowadzić podatek VAT... Czy ciąży na Zainteresowanym obowiązek zapłaty tego podatku...
  2. Czy sprzedaż kolejnej działki spowoduje obowiązek zapłacenia należnego podatku VAT...


Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku sprzedaży działki w okolicznościach opisanych wyżej nie wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT. Również według obowiązujących przepisów podatkowych Zainteresowany nie stanie się podatnikiem podatku VAT z powodu sprzedaży kolejnej działki, gdyż stanowią one majątek własny. Swoje stanowisko Wnioskodawca opiera na interpretacji Dyrektywy, która jednoznacznie rozgranicza zobowiązanie podatkowe związane ze sprzedażą własności prywatnej od zobowiązań podatkowych wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Konsekwencją takiego rozumienia jest uznanie, że podmiot będący podatnikiem może w określonych sytuacjach dokonać transakcji nawet odpłatnej, która jednak nie spowoduje opodatkowania VAT. Konstrukcja czynności opodatkowanej przyjęta w Dyrektywie oparta na kryterium charakteru podmiotu wykonującego świadczenie ? powoduje, że VAT ma zastosowanie wyłącznie do transakcji związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (?).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza ? mocą ust. 2 powołanego artykułu ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w odniesieniu do tej transakcji podatnik działał w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy, miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a sam zakup towaru dokonywany był w celu odsprzedaży.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego nabył spadek po zmarłym Ojcu. Przedmiotem spadku była działka o powierzchni 0 ha 65 a 94 m2. w roku 2007 Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do Burmistrza Gminy o zatwierdzenie podziału ww. działki. w dniu 19 marca 2007 r. Burmistrz Gminy zatwierdził projekt podziału działki na sześć działek, co następnie zostało zawarte w księdze wieczystej. Wnioskodawca wskazuje, iż działki zostały objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez Radę Miejską i są w przeznaczeniu podstawowym terenem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Zainteresowany nie był i nie jest rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie prowadzi działalności rolniczej oraz nie zbywa w sposób odpłatny uzyskanych płodów rolnych. Wnioskodawca nie udostępniał w sposób odpłatny przedmiotowych działek na podstawie umów cywilnoprawnych osobom trzecim. Ponadto Wnioskodawca nie dokonywał w przeszłości zakupu gruntów i następnie ich sprzedaży. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta, będąc płatnikiem podatku VAT. Przedmiotowa działalność gospodarcza nie obejmuje jednak obrotu nieruchomościami.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe, wskazać należy, iż planowana przez Wnioskodawcę dostawa działek nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Grunt spełnia definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Jednak Zainteresowanego w zakresie dostawy przedmiotowych działek nie można uznać za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl ust. 2 tego przepisu. Nie można bowiem stwierdzić, że nabył grunt w celu odsprzedaży, ponieważ pochodzi on z majątku prywatnego. Wnioskodawca sprzedając działki korzystać będzie z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem.

Reasumując, stwierdzić należy, iż planowana dostawa działek wydzielonych z gruntu otrzymanego w drodze spadku nie jest czynnością skutkującą powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika