Stawka na usługi wjazdu na cmentarz. sygn: ILPP1/443-981/08-4/MK

Stawka na usługi wjazdu na cmentarz.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 13 października 2008 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 16 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 grudnia 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 10 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi wjazdu na cmentarz celem wykonania usługi pogrzebowej, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.03 ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 13 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi wjazdu na cmentarz celem wykonania usługi pogrzebowej, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.03.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca ? zgodnie z umową spółki oraz zakresem działalności określonym w KRS nr (?) dział 3 ? prowadzi m. in. działalność związaną z eksploatacją i administrowaniem cmentarzem komunalnym we W. Zgodnie z nowym cennikiem wprowadzonym przez Urząd Miasta i Gminy, Zainteresowany będzie pobierał od innych podmiotów gospodarczych opłatę za wjazd na cmentarz. Opłata będzie dotyczyła następującej czynności dokonywanej przez te podmioty: wjazdu na cmentarz związanego z wykonaniem usługi pogrzebowej.

W uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego z dnia 2 grudnia 2008 r., Wnioskodawca wskazał, iż usługa polegająca na wjeździe na cmentarz celem wykonania usługi pogrzebowej sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 93.03.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować opłatę za usługę wjazdu na cmentarz celem wykonania usługi pogrzebowej, sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 93.03...


Zdaniem Wnioskodawcy, pobieranie opłaty za ww. czynność, należy opodatkować 7% stawką podatku VAT jako czynność związaną z usługą pogrzebową. Opinię taką Zainteresowany potwierdził w uzupełnieniu do wniosku z dnia 2 grudnia 2008 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do treści art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?). W myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do ustawy przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak ust. 2 cytowanego art. 41 stanowi, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W pozycji 160 ww. załącznika do ustawy, zawarto sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.03 ?usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn, i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną?. Fakt, iż wolą ustawodawcy usługi te zawarto w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje przypisaniem tym usługom stawki podatku VAT wynoszącej 7%.

Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi m. in. działalność związaną z eksploatacją i administrowaniem cmentarzem komunalnym. Zgodnie z nowym obowiązującym cennikiem, będzie pobierał od innych podmiotów gospodarczych opłatę za wjazd na cmentarz. Opłata za wjazd na obiekt będzie dotyczyła wjazdu na cmentarz w celu wykonania usługi pogrzebowej. Jak wskazał Wnioskodawca, wymieniona czynność sklasyfikowana została pod symbolem PKWiU 93.03.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż wymieniona przez Zainteresowanego czynność odnosząca się do opłat za wjazd na obiekt cmentarza celem wykonania usługi pogrzebowej, sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 93.03, korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT, tj. 7%. Usługi oznaczone bowiem ww. symbolem PKWiU winny być opodatkowane obniżoną stawką VAT, na podstawie poz. 160 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Uprawnienie takie przysługiwać będzie jednak tylko w przypadku gdy posiadana klasyfikacja PKWiU przyporządkowana do wykonywanych przez Zainteresowanego czynności, jest prawidłowa.

Podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru lub usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. Zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji statystycznych ? na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r.

w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) ? zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych. Tylko w przypadku prawidłowego zaklasyfikowania do właściwego grupowania PKWiU możliwe jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danego towaru lub usługi.

Niniejszą interpretacją został załatwiony wniosek w części dotyczącej stawki podatku VAT na usługi wjazdu na cmentarz celem wykonania usługi pogrzebowej, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.03. Rozstrzygnięcia w zakresie stawki podatku VAT na usługi wjazdu na cmentarz celem przechowania zwłok w chłodni a następnie wykonania pogrzebu na innym obiekcie cmentarnym, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.03 oraz stawki podatku VAT na usługi wjazdu na cmentarz celem naprawy, renowacji starych nagrobków lub postawienia nowego nagrobka bez wykonywania innych usług związanych z pogrzebem, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.03 zostały zawarte w interpretacjach nr ILPP1/443-981/08-5/MK i ILPP1/443-981/08-6/MK z dnia 9 stycznia 2009 r.

Natomiast w części dotyczącej uznania wykonywanych czynności za usługi ?pokrewne? do usług pogrzebowych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 93.03 wniosek rozstrzygnięto postanowieniem nr ILPP1/443-981/08-7/MK z dnia 9 stycznia 2009 r.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP1/443-981/08-5/MK, interpretacja indywidualna

ILPP1/443-981/08-6/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika