Stawka podatku dla usług ?przeglądu osadników? i Usług ?przeglądu separatorów? sklasyfikowanych (...)

Stawka podatku dla usług ?przeglądu osadników? i Usług ?przeglądu separatorów? sklasyfikowanych w PKWiU 74.30.15-00.00 ?Usługi w zakresie przeglądów technicznych pozostałe?.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 4 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 4 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zarządca drogi organizuje przetarg na bieżące utrzymanie autostrady. Bieżące utrzymanie autostrady polega na wykonaniu usług (w miarę potrzeb) na żądanie (zlecenie) zarządcy drogi. Zarządca drogi zakłada przewidywany przez siebie zakres usług, które trzeba będzie wykonać utrzymując autostradę, wymieniając poszczególne usługi i dla każdej z nich przyporządkowując przewidywany zakres (wielkość, krotność usługi). Natomiast składający ofertę, przyszły wykonawca, dla każdej usługi oddzielnie wpisuje cenę netto, przynależną danej usłudze stawkę podatku VAT oraz wartość brutto. W przewidywanym zakresie usług znajduje się usługa ?przeglądu osadników? i usługa ?przeglądu separatorów?. Usługi przeglądu osadników i separatorów polegają na przeglądzie stanu tych urządzeń, ocenie stanu tych urządzeń i wydaniu opinii na temat konieczności przyszłego czyszczenia wymienionych urządzeń.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi ?przeglądu osadników? i ?przeglądu separatorów?...


Zdaniem Wnioskodawcy, wymieniona usługa winna być opodatkowana podstawową 22% stawką podatku VAT. Uzasadnieniem powyższego jest fakt, że każda z wymienionych przez zarządcę drogi usługa, jest niezależna od pozostałych i jest przedmiotem oddzielnie wykonanych zleceń. Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r., usługi ?przeglądu osadników? i ?przeglądu separatorów? mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.30.15 00.00 ?Usługi w zakresie przeglądów technicznych pozostałe?.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Z przepisu art. 8 ust. 3 ustawy wynika, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca ma zamiar złożyć ofertę w przetargu zorganizowanym przez zarządcę drogi, na bieżące utrzymanie autostrady. Czynność ta polega na wykonaniu usług, zgodnie z potrzebą i żądaniem zarządcy drogi. W przewidywanym zakresie usług znajduje się usługa ?przeglądu osadników? i usługa ?przeglądu separatorów?. Usługi te polegają na przeglądzie technicznym stanu tych urządzeń, ocenie ich stanu oraz wydaniu opinii na temat konieczności przyszłego czyszczenia wymienionych urządzeń. Wnioskodawca (przyszły wykonawca) składający ofertę, dla każdej usługi oddzielnie winien podać cenę netto, przynależną danej usłudze stawkę podatku VAT, wartość VAT oraz wartość brutto. Przedmiotowe usługi Zainteresowany zaklasyfikował zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), w grupowaniu 74.30.15-00.00 ?Usługi w zakresie przeglądów technicznych pozostałe?.

Z powyższego wynika, że Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi ?przeglądu osadników? i usługi ?przeglądu separatorów?, które sklasyfikował w grupowaniu PKWiU 74.30.15-00.00. Przedmiotowe usługi nie zostały wymienione ani w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w przepisach wykonawczych jako zwolnione od podatku lub korzystające z preferencyjnej stawki VAT.


Zatem, należy stwierdzić, iż świadczenie ww. usług opodatkowane będzie stawką 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie statystyczne.

Informuje się, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), zgodnie z którą zmianie uległo brzmienie art. 8 ust. 3.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293), z dniem 1 stycznia 2009 r. utraciło moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844, z 2005 r. Nr 90, poz. 760, z 2006 r. Nr 245, poz. 1780 oraz z 2007 r. Nr 243, poz. 1785).

Na mocy § 3 pkt 1 ww. rozporządzenia Rady Ministrów, do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika