W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług wykonywanych (...)

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług wykonywanych przez Wnioskodawcę, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.32.14 00.00 ?Usługi pomocy społecznej doraźne?, świadczonych na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami, zamieszkujących i będących obywatelami państw należących do Unii Europejskiej, jest terytorium Polski. Podlegają one natomiast zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 7 listopada 2008 r., do Biura KIP w Lesznie 12 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług pomocy społecznej ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 7 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług pomocy społecznej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy są usługi pozyskiwania i udostępniania pracowników (PKWiU 74.50.2), PKD 2007 ? 7810Z ? działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników.

Spółka świadczy także usługi pomocy społecznej przez umówiony okres na rzecz klientów w podeszłym wieku lub na rzecz osób chorych. Usługi te polegają na wykonywaniu prostych czynności pielęgnacyjnych oraz czynności społecznych obejmujących m.in.: pomoc przy codziennych czynnościach życiowych, sprzątanie, robienie zakupów, pomoc przy codziennej higienie itp.

Zainteresowany posiada opinię Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2008 r., zgodnie z którą opisane usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.32.14-00.00 ?Usługi pomocy społecznej doraźne?.

Usługi te wykonywane są przez pracowników Wnioskodawcy, często delegowanych do pracy za granicą bądź wysyłanych w ramach wyjazdów służbowych. Są to pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zwykłą (nie tymczasową).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji nr 9 tego załącznika, określono zwolnienie od podatku VAT dla usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex 85, z wyłączeniem usług weterynarii (PKWiU 85.2).

Jednocześnie usługi te, zgodnie z art. 41 ust. 2, opodatkowano stawką podatku w wysokości 7%, zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy, gdzie określono, iż opodatkowanie dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku. Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze nie określają podmiotów wykonujących usługi sklasyfikowane pod symbolem (PKWiU 85), do których miałoby zastosowanie owo opodatkowanie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaką stawką VAT Wnioskodawca winien opodatkować usługi (sklasyfikowane w PKWiU 85.32.14 00.00 ?Usługi pomocy społecznej doraźne?), świadczone na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, zamieszkujących i będących obywatelami państw należących do Unii Europejskiej...


Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowe usługi winien opodatkować stawką podatku VAT 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. i załącznikiem nr 3 do ustawy: Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku. Zainteresowany uważa, iż będąc spółką prywatną, świadcząc te usługi nie podlega zwolnieniu podmiotowemu z VAT, lecz w jego przypadku zastosowanie znajduje przepis mówiący o 7% stawce VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż świadczone przez pracowników Wnioskodawcy usługi pomocy społecznej, wykonywane są na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami, zamieszkujących i będących obywatelami państw należących do Unii Europejskiej.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólną normę dotyczącą miejsca świadczenia usług wyraża art. 27 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Odstępstwa od ogólnej zasady określania miejsca świadczenia usług przewidziane zostały w art. 27 ust. 2-6 i art. 28 ustawy. Podkreślić należy, iż w przypadku, gdy Wnioskodawca świadczy usługi pomocy społecznej doraźne na rzecz osób fizycznych z terytorium Unii Europejskiej, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.32.14-00.00 - nie ma zastosowania żaden ze szczególnych sposobów ustalania miejsca świadczenia usług. W związku z tym, miejscem świadczenia przedmiotowych usług wykonywanych przez Zainteresowanego na terytorium Państw Członkowskich jest terytorium kraju - zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy. Zatem, usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, dla wybranych grup towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, tj. 7%, 3% i 0% oraz zwolnienia od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% (?).

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług

Zainteresowany wskazał we wniosku, że głównym przedmiotem jego działalności są usługi pozyskiwania i udostępniania pracowników, które zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.50.2 ?Usługi udostępniania pracowników?. Spółka świadczy także usługi pomocy społecznej na rzecz klientów w podeszłym wieku lub na rzecz osób chorych. Usługi te zakwalifikowane zostały przez Urząd Statystyczny do grupowania PKWiU 85.32.14-00.00 ?Usługi pomocy społecznej doraźne?.

W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy zawierającego wykaz towarów i usług zwolnionych od podatku, wymieniono pod symbolem PKWiU ex 85 Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Użycie przez ustawodawcę ?ex? przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z powyższego przepisu wynika, iż jedynie usługi weterynaryjne (PKWiU 85.2) - choć także zaliczone do usług w zakresie ochrony zdrowia - wyłączone zostały ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług obejmującego omawiane usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85).

W pozycji 152 załącznika nr 3 do ustawy wskazano, iż stawką VAT w wysokości 7% podlegają usługi o symbolu PKWiU ex 85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku.

Zgodnie z treścią powołanego powyżej załącznika nr 4 do ustawy stwierdzić należy, że usługami o symbolu PKWiU ex 85, które nie są zwolnione od podatku, są usługi weterynaryjne. Zatem to właśnie te usługi podlegać będą opodatkowaniu 7% stawką VAT.

Obowiązujące przepisy przewidują szeroki zakres przedmiotowy usług w zakresie ochrony zdrowia, który obejmuje m.in.: usługi świadczone przez szpitale, usługi medyczne świadczone przez przychodnie i praktyki lekarskie, usługi stomatologiczne oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe (w tym usługi położnych, pielęgniarek, fizykoterapeutów i innych osób zajmujących się usługami paramedycznymi, usługi pogotowia ratunkowego, usługi świadczone przez laboratoria medyczne oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane).

Ustawa o podatku od towarów i usług, a także przepisy wykonawcze do niej, nie wymieniają natomiast instytucji, których usługi klasyfikowane do grupowania PKWiU 85, nie są zwolnione od podatku.

Zatem, również Wnioskodawca działający w formie spółki prywatnej i świadczący przedmiotowe usługi pomocy społecznej, może korzystać ze zwolnienia od podatku przewidzianego w powyższych regulacjach.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług wykonywanych przez Wnioskodawcę, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.32.14 00.00 ?Usługi pomocy społecznej doraźne?, świadczonych na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami, zamieszkujących i będących obywatelami państw należących do Unii Europejskiej, jest terytorium Polski. Podlegają one natomiast zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy.

Tut. Organ informuje, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie statystyczne.

Ponadto, informuje się, iż z dniem 1 stycznia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293).


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika