Czy Wnioskodawcy muszą płacić podatek VAT w ciągu 14 dni od nabycia towaru, jeżeli pojazdy nie będą (...)

Czy Wnioskodawcy muszą płacić podatek VAT w ciągu 14 dni od nabycia towaru, jeżeli pojazdy nie będą przez nich rejestrowane ani użytkowane i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2008 r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego i zapłaty podatku ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego i zapłaty podatku.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zarejestrowana jest jako podatnik podatku od towarów i usług w kraju oraz na terytorium UE. Prowadzi działalność polegającą wyłącznie na sprzedaży detalicznej samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, motorowerów itp. (auto handel). Przeważająca część prowadzonej działalności to zakup importowanych pojazdów samochodowych oraz sprzedaż ich na terytorium kraju. Z terytorium wspólnoty sprowadza nowe oraz używane samochody w celach handlowych. Pojazdy te nie są rejestrowane ani użytkowane przez Wnioskodawcę (wyłącznie stanowią towar handlowy). Nowe samochody zakupione od podmiotów unijnych Spółka traktuje jako zakup wewnątrzwspólnotowy. Samochody używane kupuje od kontrahentów unijnych w cenach netto, też jako nabycie wewnątrzwspólnotowe (dostawca i nabywca są zarejestrowani jako unijne podmioty podatku VAT). Zainteresowany wystawia faktury wewnętrzne i sam opodatkowuje się kwotą podatku VAT. VAT naliczony i należny od danej transakcji wykazuje w tej samej deklaracji VAT-7 za dany miesiąc, co powoduje, że transakcja staje się dla niej obojętna. Przy sprzedaży klientowi wystawiana jest faktura VAT, a wykazany VAT należny Wnioskodawca odprowadza na konto właściwego urzędu skarbowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka musi płacić podatek VAT w ciągu 14 dni od nabycia towaru, jeżeli pojazdy nie będą przez nią rejestrowane ani użytkowane i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT...

Wnioskodawca uważa, że z art. 103 ust. 3-4 ustawy o VAT wynika, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu, podatnicy są zobowiązani do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, jeżeli środek transportu:

  • ma być przez nabywcę zarejestrowany na terenie kraju lub
  • nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terenie kraju.

Spółka jest zdania, że jeżeli przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia są nowe oraz używane środki transportu wykorzystywane wyłącznie w celach handlowych, bez zamiaru ich rejestracji czy użytkowania, przepis art. 103 ust. 3-4 nie ma tu zastosowania (nakazujący zapłatę podatku w terminie 14 dni). Zainteresowany uważa za prawidłową, stosowaną przez niego metodę wystawiania faktur wewnętrznych z wykazaniem podatku należnego oraz rozliczenie jej za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w deklaracji VAT-7. VAT należny staje się podatkiem VAT naliczonym w tej samej deklaracji i transakcja ta staje się dla niego obojętna podatkowo.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa powyżej, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz - przepis art. 9 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a i pkt 2 ustawy, ww. przepis stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, natomiast dokonujący dostawy jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a (tj. czynny podatnik podatku od towarów i usług lub podatnik podatku od wartości dodanej).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność polegającą wyłącznie na sprzedaży detalicznej samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, motorowerów itp. W związku z działalnością dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć samochodów, zarówno nowych jak i starych.

Przedmiotowe transakcje dokumentuje wystawiając faktury wewnętrzne oraz wykazuje je w deklaracjach podatkowych VAT-7.

W myśl art. 20 ust. 5 ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.


W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury - ust. 6 powołanego wyżej art. 20.

Stwierdzić należy, iż obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanych przez Zainteresowanego wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów powstaje zgodnie z powołanymi przepisami. W związku z powyższym, Spółka postępuje prawidłowo rozliczając przedmiotowe transakcje w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia samochodów będących przedmiotem zapytania.


Spółka wyjaśniła, iż nabywa samochody w celach handlowych (auto handel). Pojazdy te nie są rejestrowane ani użytkowane przez Wnioskodawcę na terytorium kraju (stanowią wyłącznie towar handlowy).

W myśl art. 103 ust. 4 ustawy, przepis art. 103 ust. 3 (zgodnie z którym w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego) stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

Ponadto, art. 103 ust. 5 ustawy stanowi, że w przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, podatnicy są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację o nabywanych środkach transportu. Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika. Natomiast zgodnie z art. 103 ust. 6 ww. ustawy, informacja, o której mowa w ust. 5, wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu i dowodem zapłaty, stanowią podstawę do wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 105 ust. 1 pkt 1.

Stosownie do art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy, naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku - w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia są środki transportu nabywane przez Spółkę w celach handlowych i bez zamiaru ich rejestracji bądź użytkowania przez nią na terytorium kraju. Nie zachodzą więc przesłanki określone w przepisach art. 103 ust. 3, 4, 5, 6 oraz art. 105 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, na Spółce nie ciąży obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego - zgodnie z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Tut. Organ informuje, iż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), od dnia 1 grudnia 2008 r. zmianie uległ przepis art. 9 ust. 2 lit. a ustawy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika