Czy Stowarzyszenie będzie miało prawo do odzyskania podatku VAT z tytułu nabycia towarów i usług (...)

Czy Stowarzyszenie będzie miało prawo do odzyskania podatku VAT z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia żeglarskiego, na podstawie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 19 września 2014 r. (data wpływu 25 września 2014 r.) uzupełnionym pismem z 22 października 2014 r. (data wpływu 24 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia żeglarskiego, które odbyło się w dniach 25-31.08.2014 r. ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia żeglarskiego, które odbyło się w dniach 25-31.08.2014 r.. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 22 października 2014 r. o sprostowanie nazwy Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie powstało, aby działać na rzecz sportu, kultury, rekreacji i turystyki. Stowarzyszenie stawia sobie jako cel promocję zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku poprzez rekreację i amatorskie uprawianie sportu. Działalność Stowarzyszenia jest ukierunkowana na propagowanie informacji z zakresu działalności sportowej, kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej. Stowarzyszenie będzie brało aktywny udział w imprezach sportowych, rekreacyjnych i turystycznych w kraju i za granicą. Działalność Stowarzyszenia będzie ukierunkowana na organizowanie, rozwijanie i popularyzację żeglarstwa, kultury związanej z żeglarstwem oraz turystyki kajakowej. Równolegle prowadzone będą działania upowszechniające wiedzę z zakresu ochrony naturalnego środowiska wodnego i ekologii oraz przybliżanie zagadnień związanych z problemami gospodarski morskiej i wodnej. Stowarzyszenie pragnie wychowywać dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu w nawiązaniu do chlubnych tradycji morskich Polski.

Stowarzyszenie organizuje, popularyzuje i rozwija wszelkie formy narciarstwa i kultury związanej z narciarstwem.

Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w procesie kształcenia i wychowania oraz w organizacji wypoczynku dla dzieci oraz młodzieży. Pragnie również motywować mieszkańców lokalnej społeczności do działań na rzecz polepszenia warunków rozwoju kultury fizycznej i uprawiania sportu oraz propaguje działalność wolontariacką na rzecz tejże społeczności. W tym celu w dniach 25.08-31.08.2014 Stowarzyszenie zorganizowało szkolenie żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy mogli nauczyć się od prowadzących (3 instruktorów) podstaw sztuki żeglarskiej oraz zaznajomić się ze sprzętem żeglarskim.

Stowarzyszenie nie wykonuje operacji dochodowych, a wypracowany ewentualny przychód z płatnej działalności statutowej przekazywany będzie na statutową działalność Stowarzyszenia. Dokonywane zakupy związane z realizacją projektu nie są i nie będą wykorzystane do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stowarzyszenie nie jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Stowarzyszenie będzie miało prawo do odzyskania podatku VAT z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia żeglarskiego, które odbyło się w dniach 25-31.08.2014 r., na podstawie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, rezygnacja z prowadzenia działalności gospodarczej przez Stowarzyszenie nie wpływa w żaden sposób na możliwość odzyskania przez Stowarzyszenie podatku VAT. Zawarty w niezbędnych do poniesienia kosztach podatek VAT jest nadal kosztem dla Stowarzyszenia i nie ma ono fizycznych możliwości jego odzyskania. Poza tym Stowarzyszenie nie jest płatnikiem podatku VAT i nie figuruje w ewidencji podatników VAT. Stowarzyszenie nie jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponieważ Stowarzyszenie nie może odzyskać podatku VAT, podatek ten jest dla Stowarzyszenia kosztem kwalifikującym się do unijnego dofinansowania, o które Stowarzyszenie się ubiega. Stowarzyszenie nie ma i nie będzie miało możliwości odzyskania podatku VAT od wydatków związanych z realizacją opisanych działań.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy ? w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy ? kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z kolei, na mocy art. 87 ust. 1 ustawy ? w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy ? obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Ponadto, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.

Z opisu sprawy wynika, że Stowarzyszenie powstało, aby działać na rzecz sportu, kultury, rekreacji i turystyki. Zainteresowany stawia sobie jako cel promocję zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku poprzez rekreację i amatorskie uprawianie sportu. Działalność Wnioskodawcy jest ukierunkowana na propagowanie informacji z zakresu działalności sportowej, kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej. Stowarzyszenie będzie brało aktywny udział w imprezach sportowych, rekreacyjnych i turystycznych w kraju i za granicą. Działalność Stowarzyszenia będzie ukierunkowana na organizowanie, rozwijanie i popularyzację żeglarstwa, kultury związanej z żeglarstwem oraz turystyki kajakowej. Równolegle prowadzone będą działania upowszechniające wiedzę z zakresu ochrony naturalnego środowiska wodnego i ekologii oraz przybliżanie zagadnień związanych z problemami gospodarski morskiej i wodnej. Stowarzyszenie pragnie wychowywać dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu w nawiązaniu do chlubnych tradycji morskich Polski. Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w procesie kształcenia i wychowania oraz w organizacji wypoczynku dla dzieci oraz młodzieży. Pragnie również motywować mieszkańców lokalnej społeczności do działań na rzecz polepszenia warunków rozwoju kultury fizycznej i uprawiania sportu oraz propaguje działalność wolontariacką na rzecz tejże społeczności. W tym celu w dniach 25.08-31.08.2014 r. Stowarzyszenie zorganizowało szkolenie żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy mogli nauczyć się od prowadzących (3 instruktorów) podstaw sztuki żeglarskiej oraz zaznajomić się ze sprzętem żeglarskim. Stowarzyszenie nie wykonuje operacji dochodowych, a wypracowany ewentualny przychód z płatnej działalności statutowej przekazywany będzie na statutową działalność stowarzyszenia. Dokonywane zakupy związane z realizacją projektu nie są i nie będą wykorzystane do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stowarzyszenie nie jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, że nabywane towary i usługi związane z realizacją projektu nie są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (ani opodatkowanych, ani zwolnionych), a podmiot realizujący zadanie nie jest czynnym podatnikiem VAT ? jak wskazał we wniosku Zainteresowany ? zatem w tej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samym Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia żeglarskiego, które odbyło się w dniach 25-31.08.2014 r.

W zakresie realizowanego projektu, Zainteresowany nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 - obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. - rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz.U. z 2013 r., poz. 1656). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. złożenie zgłoszenia rejestracyjnego i pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, nie ma zatem możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 4 cyt. rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia żeglarskiego, które odbyło się w dniach 25-31.08.2014 r.

Tut. Organ informuje, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika