Stawka podatku VAT dla produktów dostarczanych do ogrodów zoologicznych w postaci zwierząt żywych (...)

Stawka podatku VAT dla produktów dostarczanych do ogrodów zoologicznych w postaci zwierząt żywych i mrożonych przeznaczonych do skarmiania zwierząt.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z 5 grudnia 2013 r. (data wpływu 11 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismami z 25 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.) i z 25 stycznia 2014 r. (data wpływu 30 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla produktów dostarczanych do ogrodów zoologicznych w postaci zwierząt żywych i mrożonych przeznaczonych do skarmiania zwierząt jest:

  • prawidłowe ? dla produktów znajdujących się w PKWiU ex 10.01, ex 01.49.19.0 oraz
  • nieprawidłowe ? dla produktów znajdujących się w PKWiU ex 01.49.11.0.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku do towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla produktów dostarczanych do ogrodów zoologicznych w postaci zwierząt żywych i mrożonych przeznaczonych do skarmiania zwierząt (PKWiU ex 10.01, ex 01.49.19.0 i ex 01.49.11.0). Wniosek został uzupełniony 28 stycznia 2014 r. i 30 stycznia 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz o własne stanowisko w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się produkcją i dostawą żywności dla zwierząt. Żywność dostarczana jest w postaci żywych zwierząt karmowych oraz produktów mięsnych świeżych i mrożonych. Głównymi odbiorcami są ogrody zoologiczne, z którymi Spółka ma podpisane kontrakty w ramach rozstrzyganych przetargów zgodnie z Ustawą o Zamówieniach publicznych. Do dnia 31 marca 2013 roku Spółka sprzedawała swoje produkty:

  • wg stawki VAT 23% dla zwierząt żywych pozostałych takich jak: myszy, szczury, świnki morskie, świerszcze, szarańcza PKWiU 01.49.19.0;
  • wg stawki VAT 8% dla zwierząt żywych ? króliki domowe PKWiU 01.49.11.0;
  • wg stawki VAT 5% na mrożone lub świeże mięso końskie i wołowe, mrożone lub świeże podroby końskie i wołowe, tuszki królicze w całości ze skórą i wnętrznościami, tuszki królicze mrożone w całości bez skóry i wnętrzności, tuszki myszy świeże lub mrożone w całości ze skórą i wnętrznościami, tuszki szczurów świeże lub mrożone w całości ze skórą i wnętrznościami, tuszki świnek morskich świeże lub mrożone w całości ze skórą i wnętrznościami PKWiU 10.11.60.0.

Powyższe stawki VAT stosowano na podstawie klasyfikacji Urzędu Statystycznego w (?) z dnia 9 lipca 2010 r. (załącznik nr 1). Po zmianie Ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 kwietnia 2013 r. w załączniku nr 10 do ustawy w poz. 17 grupowanie 10.11.60.0 zostało wyłączone z prawa do stosowania stawki 5%, zgodnie ze zmianami w załączniku nr 10 do ustawy o VAT ustawodawca uznał jedynie jelita, pęcherze i żołądki z grupowania ?odpady zwierzęce, surowe niejadalne? za produkty żywnościowe. Stosownie do zmian wprowadzonych w Ustawie Spółka od 1 kwietnia 2013 r. dla grupowania 10.11.60.0, w którym mieściły się na podstawie klasyfikacji z Urzędu Statystycznego z dnia 9 lipca 2010 r. wszystkie produkty mrożone i świeże zastosowała stawkę 23%. Jednak odbiorcy ? Ogrody Zoologiczne nie wyrażały zgody na zwiększenie stawki VAT twierdząc, że przedmiotem dostawy nie są odpady zwierzęce surowe niejadalne lecz mięso i wyroby z mięsa zakonserwowane mieszczące się w klasyfikacji PKWiU w grupowaniu 10.1 i zwróciły się z pismem o korektę stawki VAT ? obniżenie do 5% (Załącznik nr 2). Podwyższenie stawki VAT dla żywności dla zwierząt stoi również w sprzeczności z art. 98 Dyrektywy 2006/112/WE ? ?państwa członkowskie mogą stosować jedną lub dwie stawki obniżone. Stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku nr III?. ?Załącznik III dyrektywy 2006/112/WE pkt 1. Środki spożywcze (łącznie z napojami ale z wyłączeniem napojów alkoholowych) przeznaczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta, żywe zwierzęta, nasiona, rośliny oraz składniki zwykle przeznaczone do produkcji środków spożywczych; produkty zwykle przeznaczone do użytku jako dodatek lub substytut środków spożywczych?. W związku z tym Spółka wystąpiła dnia 27 czerwca 2013 r. z pismem do Urzędu Statystycznego w o ponowną klasyfikację produktów dostarczanych do ogrodów zoologicznych w postaci zwierząt żywych i mrożonych przeznaczonych do skarmiania zwierząt. (Załącznik nr 3). W odpowiedzi Urzędu Statystycznego w z dnia 5 lipca 2013 r. zostały ustalone inne niż dotychczasowe grupowania PKWiU dla poszczególnych produktów. (Załącznik nr 4).

W uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, że obecnie Spółka sprzedaje swoje produkty wg klasyfikacji statystycznej obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. dla celów podatku od towarów i usług PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ( PKWiU) (Dz.U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Na produkty mięsne, pozyskiwane z następujących gatunków zwierząt: króliki, bydło, konie oraz myszy, szczury, świnki morskie, które są dostarczane do Ogrodów Zoologicznych w postaci świeżej lub mrożonej ? stosuje stawkę 5% wg załącznika nr 10 do Ustawy o VAT poz. 17, PKWiU ? ex 10.1 ? żaden ze sprzedawanych przez Wnioskodawcę produktów nie zawiera się w sześciu pozycjach wyłączonych.

Na produkty dostarczane w postaci zwierząt żywych np.: myszy, szczury, świerszcze, szarańcza wędrowna ? stosuje stawkę 23% wg załącznika nr 3 do Ustawy o VAT poz. 14 pkt 5 wyłączenie,
PKWiU ? ex 01.49.19.0.

Na żywe króliki hodowlane ? stosuje stawkę 8% wg załącznika nr 3 do Ustawy o VAT poz. 15, PKWiU ? ex 01.49.19.0 oraz PKWiU ? ex 01.4 (01.49.11.0) ? króliki domowe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółka zastosowała prawidłową stawkę VAT na sprzedawane produkty?

Zdaniem Wnioskodawcy, właściwym jest zastosowanie powyższych stawek na sprzedawane do Ogrodów Zoologicznych produkty mięsne mrożone i świeże.

Sprzedawane przez Spółkę produkty są pełnowartościowe oraz jadalne i nie ma znaczenia kto nimi będzie żywiony ? ludzie, czy zwierzęta.

Na podstawie otrzymanej opinii Spółka uznała, że ma możliwość zastosowania preferencyjnej stawki VAT 5% dla dostarczanych mrożonych i świeżych produktów do ogrodów zoologicznych i dokonała korekty faktur (obniżenie stawki VAT z 23% na 5%) wystawionych po 1 kwietnia 2013 r., w których dla produktów mrożonych i świeżych zastosowano stawkę podstawową. Na dzień dzisiejszy inne konkurencyjne firmy przystępując do przetargów na dostawę produktów mrożonych i świeżych jako pokarm dla zwierząt w ogrodach zoologicznych kalkulują swoją cenę wg preferencyjnej stawki VAT 5%. Gdyby Spółka zastosowała stawkę podstawową dla tych produktów to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że z uwagi na wyższą cenę brutto będącą najczęściej jedynym kryterium wyboru, przegrałaby konkurs ofert lub z uwagi na zastosowanie nieprawidłowej stawki podatku VAT zostałaby wykluczona z przetargu, a oferta nie byłaby w ogóle rozpatrywana.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie stawki podatku VAT dla produktów dostarczanych do ogrodów zoologicznych w postaci zwierząt żywych i mrożonych przeznaczonych do skarmiania zwierząt jest:

  • prawidłowe ? dla produktów znajdujących się w PKWiU ex 10.01, ex 01.49.19.0 oraz
  • nieprawidłowe ? dla produktów znajdujących się w PKWiU ex 01.49.11.0.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą ? opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?) ? art. 7 ust. 1 ustawy.

Towarami ? art. 2 pkt 6 ustawy ? są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Na mocy art. 5a ustawy ? towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zatem dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary lub usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku VAT, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zajmuje się produkcją i dostawą żywności dla zwierząt. Żywność dostarczana jest w postaci żywych zwierząt karmowych oraz produktów mięsnych świeżych i mrożonych. Głównymi odbiorcami są ogrody zoologiczne, z którymi Spółka ma podpisane kontrakty w ramach rozstrzyganych przetargów zgodnie z Ustawą o Zamówieniach publicznych. Do dnia 31 marca 2013 roku Spółka sprzedawała swoje produkty:

  • wg stawki VAT 23% dla zwierząt żywych pozostałych takich jak: myszy, szczury, świnki morskie, świerszcze, szarańcza PKWiU 01.49.19.0;
  • wg stawki VAT 8% dla zwierząt żywych ? króliki domowe PKWiU 01.49.11.0;
  • wg stawki VAT 5% na mrożone lub świeże mięso końskie i wołowe, mrożone lub świeże podroby końskie i wołowe, tuszki królicze w całości ze skórą i wnętrznościami, tuszki królicze mrożone w całości bez skóry i wnętrzności, tuszki myszy świeże lub mrożone w całości ze skórą i wnętrznościami, tuszki szczurów świeże lub mrożone w całości ze skórą i wnętrznościami, tuszki świnek morskich świeże lub mrożone w całości ze skórą i wnętrznościami PKWiU 10.11.60.0.

Obecnie Spółka sprzedaje swoje produkty wg klasyfikacji statystycznej obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. dla celów podatku od towarów i usług PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług:

  • na produkty mięsne, pozyskiwane z następujących gatunków zwierząt: króliki, bydło, konie oraz myszy, szczury, świnki morskie, które są dostarczane do Ogrodów Zoologicznych w postaci świeżej lub mrożonej ? stosuje stawkę 5% wg załącznika nr 10 do Ustawy o VAT poz. 17, PKWiU ? ex 10.1 ? żaden ze sprzedawanych przez Wnioskodawcę produktów nie zawiera się w sześciu pozycjach wyłączonych;
  • na produkty dostarczane w postaci zwierząt żywych np.: myszy, szczury, świerszcze, szarańcza wędrowna ? stosuje stawkę 23% wg załącznika nr 3 do Ustawy o VAT poz. 14 pkt 5 wyłączenie, PKWiU ? ex 01.49.19.0;
  • na żywe króliki hodowlane ? stosuje stawkę 8% wg załącznika nr 3 do Ustawy o VAT poz. 15, PKWiU ? ex 01.49.19.0 oraz PKWiU ? ex 01.4 (01.49.11.0) ? króliki domowe.

Jak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy ? stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Art. 41 ust. 13 ustawy stanowi, że towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

I tak, w świetle art. 41 ust. 2 ustawy ? dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast ? w myśl art. 146a ustawy ? w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
  3. stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;
  4. stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy ? dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy, stawka podatku wynosi 5%.

Pod poz. 24 załącznika nr 3 do ustawy ? w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r. ? zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. stawką podatku 8%, wymienione zostały towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 10.1, tj. ?Mięso i wyroby z mięsa, zakonserwowane, z wyłączeniem:

  1. tłuszczów technicznych,
  2. produktów ubocznych garbarń,
  3. skór i skórek, niejadalnych,
  4. piór, puchu, pierza i skórek ptaków,
  5. wełny szarpanej,
  6. odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych (PKWiU ex 10.11.60.0) ? z wyjątkiem jelit, pęcherzy i żołądków?.

W pkt 1 objaśnień do ww. załącznika wskazano, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Zauważyć także należy, że pod poz. 17 załącznika nr 10 do ustawy ? w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r. ? zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku 5%, także wymienione zostały towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 10.1, tj. ?Mięso i wyroby z mięsa, zakonserwowane, z wyłączeniem:

  1. tłuszczów technicznych,
  2. produktów ubocznych garbarń,
  3. skór i skórek, niejadalnych,
  4. piór, puchu, pierza i skórek ptaków,
  5. wełny szarpanej,
  6. odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych (PKWiU ex 10.11.60.0) ? z wyjątkiem jelit, pęcherzy i żołądków?.

W pkt 1 objaśnień do ww. załącznika wskazano, że ex ? dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Natomiast pkt 2 objaśnień do tego załącznika stwierdza, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawką 0%.

Stosownie do art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex ? rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do towarów lub usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ? nazwa towaru lub usługi. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie, dotyczy tylko danego towaru lub danej usługi z danego grupowania ? konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Jak wskazał Zainteresowany, na produkty mięsne sklasyfikowane PKWiU ex 10.1 ? pozyskiwane z następujących gatunków zwierząt: króliki, bydło, konie oraz myszy, szczury, świnki morskie, które są dostarczane do Ogrodów Zoologicznych w postaci świeżej lub mrożonej ? stosuje on stawkę podatku w wysokości 5% wg załącznika nr 10 do ustawy poz. 17 ? żaden ze sprzedawanych przez Wnioskodawcę produktów nie zawiera się w sześciu pozycjach wyłączonych.

W tym miejscu wskazać należy, że zmiana brzmienia załącznika nr 3 w poz. 24 oraz załącznika nr 10 w poz. 17, która obowiązuje od 1 kwietnia 2013 r., jest implementacją przepisów Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 ze zm.) w tym zakresie. Przepisy te potwierdzają jednoznacznie, że stawką obniżoną podatku zostały objęte towary przeznaczone do spożycia, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 10.1, z wyłączeniem odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 10.11.60.0 ? z wyjątkiem jelit, pęcherzy i żołądków.

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, że z uwagi na fakt, że produkty mięsne pozyskiwane z gatunków zwierząt takich jak: króliki, bydło, konie oraz myszy, szczury, świnki morskie, które są dostarczane do Ogrodów Zoologicznych w postaci świeżej lub mrożonej ? sklasyfikowane przez Wnioskodawcę w PKWiU ex 10.1 i nie zawierające się w sześciu pozycjach wyłączonych ? mieszczą się w poz. 17 załącznika nr 10 do ustawy, to ich dostawa korzysta z obniżonej do 5% stawki podatku VAT ? na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy.

Odnosząc się natomiast do dostawy przez Spółkę produktów w postaci zwierząt żywych np.: myszy, szczurów, świerszczy, szarańczy wędrownej sklasyfikowanych w PKWiU ex 01.49.19.0 oraz do dostawy żywych królików hodowlanych (PKWiU ex 01.49.19.0) i królików domowych (PKWiU ex 01.49.11.0) wskazać należy na brzmienie poz. 14 załącznika nr 3 do ustawy.

W załączniku nr 3, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% (aktualnie 8%), ustawodawca zawarł w poz. 14 towary objęte symbolem PKWiU ex 01.4 ? Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem:

  1. wielbłądów i zwierząt wielbłądowatych, żywych (PKWiU 01.44.10.0),
  2. wełny strzyżonej, potnej z owiec i kóz, włączając wełnę praną z drugiej strzyży (PKWiU 01.45.30),
  3. pozostałych ptaków żywych hodowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 01.49.12.9),
  4. gadów żywych hodowlanych, włączając węże i żółwie (PKWiU 01.49.13.0),
  5. pozostałych zwierząt żywych (PKWiU ex 01.49.19.0), z zastrzeżeniem poz. 15,
  6. wosków owadzich i spermacetów, włączając rafinowane i barwione (PKWiU 01.49.26.0),
  7. produktów zwierzęcych niejadalnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 01.49.28.0),
  8. skór futerkowych surowych oraz skór i skórek surowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 01.49.3).

Wyłączenie wskazane powyżej obejmuje m.in. grupowanie PKWiU ex 01.49.19.0 jednakże z zastrzeżeniem poz. 15.

Pod poz. 15 załącznika nr 3 wymienione są pod symbolem ex 01.49.19.0 ?Pozostałe żywe zwierzęta hodowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane ? wyłącznie króliki dzikie, pszczoły, jedwabniki i przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych.

Jednocześnie w załączniku nr 10 do ustawy, zawierającym wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%, wymieniono pod poz. 14 towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 01.4 ? Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem:

  1. zwierząt żywych i ich nasienia,
  2. wełny strzyżonej, potnej z owiec i kóz, włączając wełnę praną z drugiej strzyży (PKWiU 01.45.30.0),
  3. jaj wylęgowych (PKWiU 01.47.23.0),
  4. kokonów jedwabników nadających się do motania (PKWiU 01.49.25.0),
  5. wosków owadzich i spermacetów, włączając rafinowane i barwione (PKWiU 01.49.26.0),
  6. embrionów zwierzęcych do celów reprodukcyjnych (PKWiU 01.49.27.0),
  7. produktów zwierzęcych niejadalnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 01.49.28.0),
  8. skór futerkowych surowych oraz skór i skórek surowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 01.49.3).

W tym miejscu wskazać należy, że z wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU wynika, że grupowanie 01.49.19.0 ?Pozostałe żywe zwierzęta hodowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane? obejmuje:

  • renifery,
  • pszczoły (nawet w skrzynkach do przewożenia, klatkach lub ulach),
  • jedwabniki, motyle, chrząszcze i pozostałe owady,
  • zebry, żyrafy, okapi, - hybrydy klaczy i zebry,
  • jelenie, daniele, sarny, kozice lub dzikie kozy, łosie, elandy, kozły i antylopy właściwe,
  • dzikie króliki (Oryctolagus cuniculus) i zające,
  • wiewiórki, lisy, norki amerykańskie, bobry, świstaki i pozostałe zwierzęta futerkowe, gdzie indziej niesklasyfikowane,
  • koty, psy (włączając przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych) i pozostałe zwierzęta domowe, - różne zwierzęta hodowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Grupowanie to nie obejmuje: żab, krokodyli i robaków wodnych (morskich lub słodkowodnych), sklasyfikowanych w 03.00.69.0.

Zauważyć należy, że z obniżonej do 8% stawki podatku VAT wskazanej w poz. 15 załącznika nr 3 do ustawy, korzysta tylko dostawa żywych zwierząt hodowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych ? wyłącznie króliki dzikie, pszczoły, jedwabniki i przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych ex 01.49.19.0.

Wnioskodawca wskazał, że produkty dostarczane do Ogrodów Zoologicznych w postaci zwierząt żywych np.: myszy, szczurów, świerszczy, szarańczy wędrownej sklasyfikowane są w PKWiU ex 01.49.19.0, żywe króliki hodowlane ? w PKWiU ex 01.49.19.0 oraz króliki domowe ? w PKWiU ex 01.49.11.0.

Podkreślić należy, że umieszczenie oznaczenia ex przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania stawki preferencyjnej tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ?nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)?.

Tym samym stosując obniżoną stawkę podatku odnośnie wyrobów ? zwierząt żywych hodowlanych, sklasyfikowanych w PKWiU w grupowaniu ex 01.49.19.0, należy mieć na względzie wskazane w poz. 14 i poz. 15 załącznika nr 3 wyłączenia oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU.

- Z powołanych w PKWiU 01.49.19.0 zostały wyłączone: z wykazu towarów, których dostawa podlega opodatkowaniu stawką obniżoną do wysokości 5% (w pkt 1 poz. 14 załącznika nr 10 ? zostały wyłączone bez wskazania PKWiU ? zwierzęta żywe i ich nasienie), jak również ? w związku z brzmieniem poz. 14 i 15 załącznika nr 3 ? zostały wyłączone z wykazu towarów i usług, których sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką obniżoną do wysokości 8%.

A zatem, w świetle przedstawionego opisu stanu faktycznego oraz powołanych przepisów należy stwierdzić, że dostawa zwierząt żywych, tj.: myszy, szczurów, świerszczy, szarańczy wędrownej, sklasyfikowanych przez Spółkę do PKWiU 01.49.19.0 oraz królików domowych, sklasyfikowanych przez Wnioskodawcę do PKWiU 01.49.11.0 ? przy braku uregulowań dotyczących stosowania do tej dostawy stawki preferencyjnej, opodatkowana jest podstawową stawką w wysokości 23% ? zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Natomiast dostawa żywych królików hodowlanych sklasyfikowanych w PKWiU ex 01.49.19.0 ? jako wymieniona w poz. 15 załącznika nr 3 do ustawy ? podlega opodatkowaniu obniżoną do 8% stawką podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy.

Biorąc pod uwagę opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca postępuje prawidłowo opodatkowując sprzedawane produkty, tj. produkty mięsne w postaci świeżej lub mrożonej pozyskiwane z następujących gatunków zwierząt: króliki, bydło, konie oraz myszy, szczury, świnki morskie, które są sklasyfikowane przez Wnioskodawcę do PKWiU ex 10.1 ? stawką podatku w wysokości 5% według poz. 17 załącznika nr 10 do ustawy oraz stawką obniżoną w wysokości 8% dostawę żywych królików hodowlanych, sklasyfikowanych w PKWiU ex 01.49.19.0 ? zgodnie z poz. 15 załącznika nr 3 do ustawy. Zainteresowany postępuje również prawidłowo opodatkowując stawką podstawową w wysokości 23% dostawę produktów dostarczanych w postaci zwierząt żywych, np. myszy, szczurów, świerszczy, szarańczy wędrownej, sklasyfikowanych w PKWiU ex 01.49.19.0.

Natomiast Spółka postępuje nieprawidłowo opodatkowując dostawę królików domowych, sklasyfikowanych w PKWiU ex 01.49.11.0, stawką obniżoną w wysokości 8% zgodnie z poz. 15 załącznika nr 3 do ustawy, bowiem dostawa tych produktów podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 23%, z uwagi na brak uregulowań dotyczących stosowania do tej dostawy stawek obniżonych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto podkreślić należy, że kwestie dotyczące zaklasyfikowania towarów wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o klasyfikację PKWiU wskazaną przez Zainteresowanego.

Tut. Organ informuje, że przepis art. 146a pkt 1 od 1 stycznia 2014 r. otrzymał brzmienie: ?W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%?.

Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy i we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem ? nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa ? rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika