W jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

W jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2009 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca działający w formie Spółki Akcyjnej (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą na rynku IT. Prowadzi sprzedaż detaliczną i hurtową sprzętu komputerowego, oprogramowania i elektroniki użytkowej. Świadczy również kompleksowe usługi w zakresie informatyzacji, tworzenia zindywidualizowanych rozwiązań IT oraz projektowania systemów informatycznych. Ponadto, Spółka zajmuje się produkcją sprzętu komputerowego oraz świadczeniem usług serwisowych. Spółka działa w ramach Grupy Kapitałowej K. (dalej: Grupa Kapitałowa). Obecnie, Grupa Kapitałowa rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji, zakładającej utworzenie podmiotu (Spółki Celowej), którego głównym zadaniem będzie zarządzanie znakami towarowymi należącymi do Grupy Kapitałowej.

Głównym celem rozważanego rozwiązania jest stworzenie warunków do koordynowania działań w zakresie zapewnienia ochrony prawnej znaków (aktualnie część znaków nie posiada należytej ochrony prawnej) oraz efektywnego budowania ich wartości. W ocenie Wnioskodawcy scentralizowanie działań związanych z ich ochroną prawną i budową wartości nowych znaków pozwoli na zwiększenie ich efektywności. Dotyczy to między innymi promocji i marketingu związanego z poszczególnymi znakami oraz udzielaniem licencji na wykorzystywanie znaków. Spółka Celowa poprzez swoją działalność będzie dążyła do zwiększania rozpoznawalności marek związanych z Grupą Kapitałową między innymi poprzez alianse z innymi silnymi markami w trakcie prowadzonych kampanii reklamowych. Spółka Celowa będzie również odpowiedzialna za nadzór nad toczącymi się obecnie procesami rejestracji znaków towarowych oraz za odpowiednie odnawianie zgłoszeń znaków towarowych w Urzędzie Patentowym.

Z uwagi na specyfikę prowadzonej przez Grupę Kapitałową działalności (przede wszystkim działalność handlową), znaki stanowią niezwykle istotny element wpływający na pozycję rynkową poszczególnych podmiotów należących do grupy, jak i całej grupy. Grupa Kapitałowa posiada:

  1. znaki wykorzystywane w działalność handlowej (w szczególności do identyfikacji sieci sklepów) przez podmioty należącego do Grupy, jak również przez podmioty, którym udostępniono możliwość korzystania ze znaków na bazie umów licencyjnych (dotyczy to przede wszystkim sieci franczyzowych);
  2. znaki będące hasłami reklamowymi, czyli nośnikiem i wyznacznikiem wizerunku podmiotów należących do Grupy, jak i całej Grupy Kapitałowej.


W związku z planowaną restrukturyzacją Grupy Kapitałowej, Spółka rozważa przeniesienie praw związanych z posiadanymi przez Spółkę znakami towarowymi do Spółki Osobowej (dalej: Spółka Osobowa), działającej w formie Spółki jawnej bądź komandytowej. Transfer praw majątkowych w postaci znaków towarowych zostanie dokonany w formie wkładu niepieniężnego.

Znaki towarowe będące przedmiotem wkładu niepieniężnego, stanowią własność Spółki i są zarejestrowanie przez Urząd Patentowy na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) i w odniesieniu do tych znaków przysługują Spółce prawa ochronne zgodnie z art. 121 tej ustawy (dalej: prawa do zarejestrowanych znaków).

Przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej będą również prawa majątkowe w postaci praw ze zgłoszeń znaków towarowych w Urzędzie Patentowym (dalej: prawa ze zgłoszeń znaków). W związku z tym, iż proces rejestracji znaku towarowego jest stosunkowo długi (trwa ok. 2 lat), dlatego też w odniesieniu do niektórych znaków towarowych uzyskanie prawa ochronnego na niektóre znaki towarowe nastąpi już po dokonaniu wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej. Zgodnie z art. 162 ust. 6 ustawy Prawo własności przemysłowej, prawo z dokonanych w Urzędzie Patentowym zgłoszeń znaków towarowych daje podmiotowi zgłaszającemu między innymi prawo pierwszeństwa do uzyskania praw ochronnych na zgłoszone znaki towarowe.

Po przeprowadzeniu planowanych działań Spółka Osobowa będzie właścicielem całej grupy znaków towarowych, gdyż prawa do zarejestrowanych znaków towarowych, czy też prawa ze zgłoszeń znaków będą wnosiły do Spółki Osobowej różne spółki z Grupy Kapitałowej, a nie tylko Wnioskodawca.

Pytania Spółki dotyczące zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczą skutków transakcji zarówno w odniesieniu do praw do zarejestrowanych znaków, jak też praw ze zgłoszeń znaków. Wartość praw do zarejestrowanych znaków towarowych wnoszonych do Spółki Osobowej w formie wkładu niepieniężnego zostanie określona w umowie Spółki Osobowej i będzie odpowiadała ich wartości rynkowej ustalonej na postawie wycen dokonanych przez niezależny podmiot. W miesiącu wniesienia praw do zarejestrowanych znaków do Spółki Osobowej zostaną one wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki Osobowej w wartości wynikającej z umowy Spółki Osobowej, przy czym wartość ta nie będzie przekraczała wartości rynkowej.

Wartość praw ze zgłoszeń znaków wnoszonych do Spółki Osobowej w formie wkładu niepieniężnego również zostanie określona w umowie Spółki Osobowej i będzie odpowiadała ich wartości rynkowej, ustalonej na postawie wycen dokonanych przez niezależny podmiot. Nie będą one jednak wprowadzane do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki Osobowej, aż do momentu, w którym Urząd Patentowy wyda decyzje o rejestracji poszczególnych znaków towarowych.

Przedmiotem działalności Spółki Osobowej będzie przede wszystkim szeroko rozumiane zarządzanie znakami obejmujące w szczególności odpłatne udzielanie praw do korzystania ze znaków spółkom z Grupy Kapitałowej, przy czym w odniesieniu do:

  1. zarejestrowanych znaków towarowych - zawierane będą umowy licencyjne,
  2. praw ze zgłoszeń znaków - zawierane będą umowy o odpłatne korzystanie ze znaków towarowych zgłoszonych do rejestracji (dotyczące wykorzystywania znaków towarowych wraz z zapewnieniem korzystania z nich również po ich rejestracji przez Urząd Patentowy).


Prawa do korzystania ze znaków towarowych (zarówno zarejestrowanych, jak i znaków w trakcie procesu rejestracji) mogą być udzielane odpłatnie również podmiotom nie należącym do grupy kapitałowej (będzie to zależało od decyzji biznesowych), a dotyczy to między innymi sieci franczyzowych. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. Podatnikiem podatku VAT czynnym będzie również Spółka Osobowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia przez niego praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej, powinna być wartość rynkowa wnoszonych praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków pomniejszona o kwotę podatku.

Zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy o VAT, zasadą generalną jest, iż podstawę opodatkowania stanowi obrót, gdzie obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jednakże, w przypadku wniesienia przez Zainteresowanego wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej, nie powstanie kwota należna w zamian za przedmiot wkładu. Formą ekwiwalentu dla Spółki w zamian za ten wkład będzie w tym przypadku ogół praw i obowiązków wynikających z udziału w Spółce Osobowej objęty przez Spółkę w zamian za wkład w postaci praw do znaków towarowych. Zakres tych praw i obowiązków będzie wynikał z określonego w umowie Spółki Osobowej udziału Spółki w zyskach Spółki Osobowej, który zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), może być niezależny od wartości wniesionego przez Spółkę wkładu. Tym samym w ramach transakcji polegającej na wniesieniu wkładu do Spółki Osobowej nie występuje cena należna zbywającemu.

W art. 29 ust. 9 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał zasadę dotyczącą ustalania podstawy opodatkowania w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5 ustawy o VAT (m.in. odpłatne świadczenie usług), dla których nie została określona cena. Wynika z niej, iż w takim przypadku podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12, przy czym wskazane zastrzeżenia nie mają związku z przedmiotową transakcją.

Spółka stoi zatem na stanowisku, iż w przedstawionym stanie faktycznym, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia przez Spółkę praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej, powinna być wartość rynkowa wnoszonych praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków pomniejszona o kwotę podatku.

W związku z powyższym, podstawą opodatkowania przedmiotowej transakcji (wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków do Spółki Osobowej) będzie wartość całego wkładu wnoszonego przez Spółkę, rozumiana jako suma wartości rynkowych wnoszonych praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków pomniejszona o kwoty należnego podatku VAT z tytułu dokonania omawianej transakcji wyznaczonego według stawki 22%. Ilustruje to poniższy przykład liczbowy wskazujący na poszczególne elementy faktury wystawianej w związku z przedmiotową transakcją. Założenia:

  • wartość rynkowa praw = 100,
  • wartość sprzedaży netto: wartość rynkowa wnoszonych do Spółki Osobowej praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT = 81,97,
  • wartość należnego podatku VAT związana ze świadczeniem usługi wniesienia praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków do Spółki Osobowej w formie wkładu niepieniężnego = 18,03.


W konsekwencji, podstawą opodatkowania - zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy o VAT - będzie wartość rynkowa wnoszonych praw do znaków towarowych oraz praw ze zgłoszeń znaków pomniejszona o kwotę podatku.

Spółka pragnie zwrócić uwagę na fakt, iż prawidłowość zaprezentowanego przez nią stanowiska w odniesieniu do sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług potwierdzają również postanowienia organów podatkowych np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2009 r. Nr IPPP1-443-634/09-3/JB, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2009 r. Nr IPPP3/443 -490/09-2/MM, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 czerwca 2009 r. Nr IPPP1/443-311/09-3/IG, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 lipca 2009 r. Nr IPPP1-443-573/09-2/MP, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2009 r. Nr IPPP1/443-269/09-3/MP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek dotyczący zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportu oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego został rozstrzygnięty pismami z dnia 8 stycznia 2009 r. nr ILPP2/443-1425/09-2/AD i ILPP2/443 -1425/09-4/AD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-1425/09-2/AD, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-1425/09-4/AD, interpretacja indywidualna

IPPP1/443-269/09-3/MP, interpretacja indywidualna

IPPP3/443-490/09-2/MM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika