Termin dokonania przez Spółkę korekty podatku VAT należnego.

Termin dokonania przez Spółkę korekty podatku VAT należnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2011 r. (data wpływu 8 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu dokonania korekty podatku VAT należnego ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu dokonania korekty podatku VAT należnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wybudował budynek wielomieszkaniowy ? obiekt budownictwa mieszkaniowego. W wyżej wymienionym budynku mieszkalnym, oprócz mieszkań, znajduje się także garaż podziemny (na trzech poziomach) wraz z miejscami postojowymi, wyodrębniony jako lokal niemieszkalny. Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ustanawia odrębną własność lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku wielomieszkaniowym oraz sprzedaje klientom tak wyodrębnione lokale mieszkalne wraz ze związanym z każdym lokalem mieszkalnym udziałem w prawie własności nieruchomości gruntowej i w częściach wspólnych budynku pozostałych po wydzieleniu lokali mieszkalnych. Ponadto Spółka, wraz ze sprzedażą lokalu mieszkalnego niektórym klientom (według ich woli) sprzedaje udział we współwłasności w garażu podziemnym (lokalu niemieszkalnym) wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego w garażu podziemnym. Sprzedaż powyższych praw dokonywana jest w formie aktu notarialnego. Ponadto sprzedaż taka dokumentowana jest fakturą VAT wystawianą przez Podatnika na rzecz kupującego. W umowie cenę sprzedaży wyżej wymienionych praw strony ustalają na kwotę brutto, co oznacza, iż należny podatek VAT obliczany jest od kwoty brutto. Cenę sprzedaży praw kupujący płacą na rzecz Wnioskodawcy przed wydaniem im praw oraz przed zawarciem aktu notarialnego i przed wystawieniem faktury przez Podatnika na rzecz kupującego.

W dniu 24 sierpnia 2011 r. Spółka otrzymała Interpretację Indywidualną prawa podatkowego (wydaną w dniu 22 sierpnia 2011 r. przez Ministra Finansów ? Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu), w której ostatecznie potwierdzono, jako prawidłowe stanowisko Podatnika, że do całości sprzedaży obejmującej lokal mieszkalny wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem we współwłasności gruntu, udziałem we współwłasności podziemnego garażu wielostanowiskowego oraz prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% (obecnie 8%). Zainteresowany, do czasu otrzymania wyżej wymienionej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, do dostawy lokalu mieszkalnego stosował stawkę 7% podatku VAT, a do dostawy udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego ? stawkę 22% podatku VAT. Tym samym Podatnik do dostawy udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego stosował zawyżoną stawkę podatku VAT. Teraz Spółka ma zamiar dokonać korekty zawyżonego podatku należnego VAT od dostawy udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W którym momencie powinna nastąpić korekta należnego podatku VAT przez Podatnika od wyżej opisanej transakcji, czy za miesiąc, w którym Podatnik otrzymał zapłatę za dostawę udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, czy za miesiąc sierpień 2011 r., kiedy to Podatnik otrzymał interpretację indywidualną z obowiązującą stawką 7% podatku należnego VAT, czy też w miesiącu uzyskania przez Podatnika potwierdzenia otrzymania przez kupującego korekty faktury VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, winien on dokonać korekty podatku należnego VAT za miesiąc, w którym otrzymał od kupującego zapłatę ceny za dostawę udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku VAT, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale lub budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania. Zapis in fine powyższego art. 19 ust. 10 ustawy o VAT nie ma zastosowania, gdyż ? jak pisano wcześniej ? zapłata ceny następuje na rzecz Podatnika w całości przed wydaniem praw kupującemu, przed sporządzeniem aktu notarialnego oraz przed wystawieniem faktury VAT przez Podatnika na rzecz kupującego. Tym samym, zdaniem Spółki, korekta podatku należnego VAT winna nastąpić za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. W omawianym tutaj stanie nie ma zastosowania art. 29 ust. 4c. w związku z ust. 4a ustawy o VAT, gdyż jak napisano wcześniej, Zainteresowany i kupujący ustalają cenę brutto sprzedaży praw i od tej ceny brutto następuje naliczenie podatku należnego VAT. Zatem, w przypadku korekty podatku należnego VAT nie będzie miało miejsca zmniejszenie podstawy opodatkowania ? ceny brutto sprzedaży, a jedynie umniejszeniu podlegać będzie podatek należny VAT składający się na cenę brutto.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Stosownie do art. 19 ust. 10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Natomiast w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Art. 29 ust. 4 ustawy stanowi, iż podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Stosownie do art. 29 ust. 4a ustawy, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Na podstawie art. 29 ust. 4b ustawy, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się w:

  1. eksporcie towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów;
  2. dostawie towarów i świadczeniu usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
  3. sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy;
  4. pozostałych przypadkach, jeżeli w wystawionej fakturze, do której odnosi się korekta, nie wykazano kwoty podatku.


Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy).

Powołane wyżej regulacje art. 29 ust. 4a i ust. 4c ustawy jasno stanowią, iż kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego, muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą. Faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur, bowiem celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości.

Ogólne regulacje dotyczące danych, jakie powinny zawierać faktury w tym faktury korygujące zostały określone, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy, treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), zwanego dalej rozporządzeniem.

I tak, zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W myśl § 13 ust. 2 rozporządzenia, w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej dostaw towarów lub usług, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    1. określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,
    2. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;
  3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;
  4. kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jak wynika z § 13 ust. 5 rozporządzenia, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

  1. zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy;
  2. zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.


Jednocześnie na mocy § 14 ust. 1 rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Na podstawie § 14 ust. 2 rozporządzenia, faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    1. określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,
    2. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych podwyżką ceny;
  3. kwotę podwyższenia ceny bez podatku;
  4. kwotę podwyższenia podatku należnego.

Zgodnie z § 14 ust. 3 rozporządzenia, faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Ze wskazanych przepisów wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury VAT wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Zatem faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu.

A zatem, co do zasady, korygowanie treści pierwotnie wystawionej faktury VAT powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca wybudował budynek wielomieszkaniowy (obiekt budownictwa mieszkaniowego), w którym oprócz mieszkań znajduje się także garaż podziemny (na trzech poziomach) wraz z miejscami postojowymi, wyodrębniony jako lokal niemieszkalny.

Spółka ustanawia odrębną własność lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku wielomieszkaniowym oraz sprzedaje klientom tak wyodrębnione lokale mieszkalne wraz ze związanym z każdym lokalem mieszkalnym udziałem w prawie własności nieruchomości gruntowej i w częściach wspólnych budynku pozostałych po wydzieleniu lokali mieszkalnych. Ponadto Spółka, wraz ze sprzedażą lokalu mieszkalnego niektórym klientom (według ich woli) sprzedaje udział we współwłasności w garażu podziemnym (lokalu niemieszkalnym) wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego w garażu podziemnym. Sprzedaż powyższych praw dokonywana jest w formie aktu notarialnego i dokumentowana jest fakturą VAT wystawianą przez Podatnika na rzecz kupującego. W dniu 24 sierpnia 2011 r. Spółka otrzymała Interpretację Indywidualną prawa podatkowego (wydaną w dniu 22 sierpnia 2011 r. przez Ministra Finansów ? Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu), w której ostatecznie potwierdzono, jako prawidłowe stanowisko Podatnika, że do całości sprzedaży obejmującej lokal mieszkalny wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem we współwłasności gruntu, udziałem we współwłasności podziemnego garażu wielostanowiskowego oraz prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% (obecnie 8%).

Zainteresowany, do czasu otrzymania wyżej wymienionej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, do dostawy lokalu mieszkalnego stosował stawkę 7% podatku VAT, a do dostawy udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego ? stawkę 22% podatku VAT. Tym samym Podatnik do dostawy udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego stosował zawyżoną stawkę podatku VAT.

Obecnie Spółka ma zamiar dokonać korekty zawyżonego podatku należnego VAT od dostawy udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.

Na tle powyższego Zainteresowany powziął wątpliwości, w którym momencie powinna nastąpić korekta należnego podatku VAT.

Zobowiązanie podatkowe, na podstawie art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Powołane wyżej regulacje art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT jasno stanowią, iż kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatku należnego muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości.

Zaznaczenia wymaga, że wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej zmniejszającej podatek należny, obowiązuje wystawcę faktury do posiadania potwierdzenia jej odbioru. Potwierdzenia takiego dokonuje nabywca towarów i usług jako adresat faktury korygującej. Faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a ten musi potwierdzić ten fakt i zawiadomić o tym sprzedawcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę spowoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i da prawo do obniżenia podatku należnego.

W świetle powyższego, warunkiem obniżenia przez sprzedawcę podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej jest posiadanie przez niego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Wynika to z literalnego brzmienia cyt. powyżej przepisu art. 29 ust. 4a ustawy.

Skoro bowiem rzeczywista transakcja dostawy towarów została potwierdzona fakturami, w związku z czym powstał obowiązek podatkowy, a wystawione faktury zostały wprowadzone do obrotu gospodarczego i stały się prawidłowym dokumentem stwierdzającym dokonanie sprzedaży, to tym samym okoliczności uprawniające do obniżenia obrotu należy udokumentować fakturą korygującą i wprowadzić ją do obrotu prawnego. Wprowadzenie faktury korygującej do obrotu prawnego może nastąpić tylko wtedy, gdy zostanie ona odebrana przez nabywcę.

Istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych. Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym. Stąd kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatek należny muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę powoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i daje prawo do takiego obniżenia. Faktura korygująca, bez potwierdzenia jej odbioru, nie spełnia powyższej przesłanki i nie stanowi wystarczającej podstawy do obniżenia podstawy opodatkowania oraz obniżenia kwoty podatku należnego.

Jednocześnie podkreślić należy, iż potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie podatku od towarów i usług opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym i samowolnym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy. Ponadto, faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur, bowiem jak już wyjaśniono powyżej, celem wystawienia faktury korygującej jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Uregulowanie zawarte w art. 29 ust. 4a ustawy, ma na celu uniknięcie sytuacji, w której zmniejszenie podstawy opodatkowania i tym samym kwoty podatku należnego u sprzedawcy nie znajduje odzwierciedlenia w zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego u nabywcy towarów i usług.

Podatek należny u sprzedawcy jest bowiem podatkiem naliczonym u nabywcy towarów i usług. Z powyższego wynika, że skoro będący podstawą opodatkowania obrót ulega zmniejszeniu, to czynność taka dokonywana przez sprzedawcę towarów i usług powoduje konieczność zmniejszenia kwoty podatku naliczonego u nabywcy. W przeciwnym razie dochodziłoby do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku, który w rzeczywistości nie został zapłacony. Oznacza to, że faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, nabywca musi potwierdzić ten fakt, by wystawca miał możliwość obniżenia podatku należnego w związku z wystawieniem tej faktury. Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zatem, potwierdzenie może mieć dowolną formę, jednakże forma ta musi pozwolić na jednoznaczne stwierdzenie, iż sprzedawca to potwierdzenie otrzymał. Dopiero posiadanie takiego potwierdzenia uprawnia sprzedawcę do stosownego obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rozliczeniu za odpowiedni okres rozliczeniowy, zgodnie z przepisem art. 29 ust. 4a ustawy.

Reasumując, Spółka winna dokonać korekty podatku VAT należnego od opisanej w treści wniosku transakcji, w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym uzyska potwierdzenie otrzymania korekty faktury VAT przez nabywcę towaru, zgodnie z art. 29 ust. 4a w związku z ust. 4c ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż winien on dokonać korekty podatku należnego VAT za miesiąc, w którym Podatnik otrzymał od kupującego zapłatę ceny za dostawę udziału we współwłasności garażu podziemnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych został rozstrzygnięty wydaną w dniu 2 marca 2012 r. interpretacją indywidualną nr ILPB4/423-483/11-3/MC.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB4/423-483/11-3/MC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika