Czy Spółce zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku (...)

Czy Spółce zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług dotyczących realizacji projektu (stanowiących koszty kwalifikowane)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu 11 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - firma doradczo-szkoleniowa - prowadzi m.in. projekty, na realizację których otrzymuje środki w formie dotacji rozwojowej od różnych instytucji pośredniczących. Projekty wykonywane są i będą m.in. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Projekty finansowane są w całości lub w części z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Spółka występuje o przyznanie dotacji, a następnie realizuje projekty samodzielnie albo w układzie konsorcyjnym. Projekty pozyskiwane są w trybie przetargu, konkursu lub z wolnej ręki. W przypadku każdego z projektów, dotacja jest przeznaczana na pokrycie ściśle określonych wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z realizacją projektu (?wydatki kwalifikowane?). Wydatki kwalifikowane obejmują także podatek naliczony VAT związany z zakupem towarów i usług niezbędnych dla realizacji projektu. Wnioskodawca składa jednocześnie oświadczenie wobec instytucji finansującej dany projekt, iż nie będzie korzystał z prawa do odliczenia w zakresie wspomnianego podatku naliczonego VAT.

W związku z przyznaniem dotacji, Zainteresowany prowadzi m.in. projekty doradcze bez wkładu własnego, których to projektów dotyczy zapytanie. Charakterystyka tego rodzaju projektów przedstawiona jest poniżej.

Spółka zawiera z Instytucją Pośredniczącą umowę o dofinansowanie projektu w ramach POKL. W ramach dofinansowanych projektów prowadzonych jest szereg działań, ściśle określonych w stosownych umowach. W ramach projektu, Zainteresowany prowadzi działania związane bezpośrednio z organizacją usług doradczych, a także wykonuje czynności związane z zarządzaniem całym projektem, monitoringiem i ewaluacją, rozliczeniem i promocją projektu, zgodnie z wytycznymi określającymi zasady realizacji projektów współfinansowanych ze środków EFS. Istotnym elementem jest również kompleksowe rozliczenie kosztów wszelkich działań związanych z realizacją projektu.

Doradztwo w ramach ww. projektów prowadzone jest dla uczestników spełniających określone kryteria, np.: dla osób pozostających bez zatrudnienia, pracowników placówek oświatowych. Doradztwo to nie jest natomiast adresowane do osób prowadzących działalność gospodarczą. Uczestnicy nie ponoszą z tytułu korzystania z usług doradczych żadnych opłat.

Część działań w ramach projektu, realizowana jest przez podmioty zewnętrzne (dalej: ?Podwykonawcy?). Niektórzy spośród Podwykonawców wystawiają Spółce w związku z wykonaniem usług doradczych faktury VAT. Usługi Podwykonawców obejmujące wykonywanie doradztwa są opodatkowane podatkiem VAT. Podwykonawcy wystawiają na Spółkę z tytułu świadczenia usług doradczych faktury VAT ze stawką właściwą dla tych usług.

Dodatkowo, Zainteresowany nabywa także inne usługi i towary niepodlegające zwolnieniu od podatku VAT. Dotyczy to takich zakupów jak np.: zakup usług wynajmu sali, zakup materiałów piśmiennych dla osób korzystających z doradztwa. W takich przypadkach, Wnioskodawca otrzymuje faktury VAT, w których wykazany jest należny podatek. Innym razem zakup tego rodzaju towarów i usług dokonywany jest bezpośrednio przez Spółkę, a niekiedy nabywa je firma doradcza, wystawiając na nią fakturę za usługę doradczą, obejmującą koszty związane z realizowaną usługą doradczą (m.in.: koszty doradcy, wynajmu sali, wyżywienia, noclegi).

Otrzymana przez Wnioskodawcę dotacja pokrywa 100% wydatków kwalifikowanych projektu. Do wydatków kwalifikowanych należą, oprócz ww. usług oraz towarów nabywanych przez Spółkę, także inne wydatki ponoszone przez nią w związku z danym projektem. Są to wydatki ?wewnętrzne? Zainteresowanego, np. koszty zatrudnienia przez niego personelu realizującego projekt.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług dotyczących realizacji projektu (stanowiących koszty kwalifikowane)...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 86 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak zostało wskazane, usługi doradcze są rozliczane przez Spółkę nieodpłatnie. Zatem nie wykonuje ona w ramach projektu czynności opodatkowanych. Tym samym nie ma ona prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych przez nią w związku z zakupem towarów i usług dotyczących projektu.

Identyczne stanowisko zajęli również m.in.:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 14 sierpnia 2008 r. (sygn. IBPP1/443-915/08/ES (KAN-6336/08));
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 21 grudnia 2007 r.

    (sygn. ITPP2/443-38/07/KL);
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 13 listopada 2007 r. (sygn. IP PP2-443-353/07-2/SAP).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z cytowanego wyżej przepisu wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W wydanej w dniu 7 maja 2009 r. interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443-310/09-4/ISN dotyczącej opodatkowania otrzymywanych przez Spółkę dotacji wskazano, iż nie można uznać, że otrzymana dotacja będzie miała wpływ na cenę świadczonych usług. Zatem dotacja ta, jako niezwiązana z dostawą towarów lub świadczeniem usług, nie będzie stanowić obrotu (podstawy opodatkowania), o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy. W związku z powyższym, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi zatem na dokonane ustalenia, iż przedmiotowa dotacja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - zgodnie z ww. art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - opodatkowania dotacji zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 7 maja 2009 r. nr ILPP2/443-310/09-4/ISN. Natomiast w zakresie interpretacji dotyczącej stanu faktycznego - opodatkowania dotacji oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia z dnia 7 maja 2009 r. odpowiednio nr ILPP2/443-310/09-2/ISN i nr ILPP2/443-310/09-3/ISN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IBPP1/443-915/08/ES, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-310/09-2/ISN, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-310/09-3/ISN, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-310/09-4/ISN, interpretacja indywidualna

IP-PP2-443-353/07-2/SAP, interpretacja indywidualna

ITPP2/443-38/07/KL, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika