Czy Spółka ma prawo złożyć korektę zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R poprzez wskazanie, że rezygnuje (...)

Czy Spółka ma prawo złożyć korektę zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R poprzez wskazanie, że rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy z dniem 1 grudnia 2007 r. i wskazaniem, że pierwszą deklarację VAT-7 złoży za miesiąc grudzień 2007 r., w konsekwencji czego złożyć deklaracje VAT-7 za miesiące: grudzień 2007 r., styczeń 2008 r., luty 2008 r. oraz marzec 2008 r., a następnie odpowiednio skorygować deklaracje za miesiąc kwiecień 2008 r. i miesiące następne?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. Sp. k. reprezentowanej przez Radcę Prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 6 stycznia 2010 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do złożenia korekty zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz deklaracji za okresy rozliczeniowe przed datą dokonania rejestracji jako podatnik VAT czynny, jak również prawa do złożenia korekty deklaracji za okresy rozliczeniowe po wskazanej dacie rejestracji ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do złożenia korekty zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz deklaracji za okresy rozliczeniowe przed datą dokonania rejestracji jako podatnik VAT czynny, jak również prawa do złożenia korekty deklaracji za okresy rozliczeniowe po wskazanej dacie rejestracji. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.), w którym doprecyzowano opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka komandytowa (dalej Spółka) powstała w dniu 30 listopada 2007 r. (data rejestracji w KRS). Jako podatnik VAT czynny została zarejestrowana dnia (...) kwietnia 2008 r. Pomiędzy datą rejestracji w KRS, a wydaniem decyzji o rejestracji jako podatnik VAT czynny, Spółka dokonała zakupów towarów i usług związanych z wykonywaniem w przyszłości czynności opodatkowanych. Obecnie Spółka zamierza złożyć korektę zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R poprzez wskazanie, że rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy, z dniem 1 grudnia 2007 r. oraz, że pierwszą deklarację VAT-7 złoży za miesiąc grudzień 2007 r. w konsekwencji czego złoży deklaracje VAT-7 za miesiące: grudzień 2007 r., styczeń 2008 r., luty 2008 r. oraz marzec 2008 r., a następnie odpowiednio skoryguje deklarację za miesiąc kwiecień 2008 r. i miesiące następne.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż:

  • zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R zostało złożone dnia 14 marca 2008 r.,
  • powodem dokonania przez Wnioskodawcę rejestracji jako podatnika VAT czynnego była rezygnacja ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług,
  • w pozycji 28 druku VAT-R zaznaczono kwadrat szósty, w pozycji 29 wpisano datę 14 marca 2008 r.,
  • w okresie od powstania Spółki do momentu jej rejestracji dla celów podatku VAT Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo dokonać korekty zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R poprzez wskazanie, że rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy z dniem 1 grudnia 2007 r. i wskazaniem, że pierwszą deklarację VAT-7 złoży za miesiąc grudzień 2007 r., w konsekwencji czego złoży deklaracje VAT-7 za miesiące: grudzień 2007 r., styczeń 2008 r., luty 2008 r. oraz marzec 2008 r., a następnie odpowiednio skorygować deklaracje za miesiąc kwiecień 2008 r. i miesiące następne...

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo złożyć korektę zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R poprzez wskazanie, iż rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy, z dniem 1 grudnia 2007 r. i wskazaniem, że pierwszą deklarację VAT-7 złoży za miesiąc grudzień 2007 r. w konsekwencji czego Spółka złoży deklaracje VAT-7 za miesiące: grudzień 2007 r., styczeń 2008 r., luty 2008 r. oraz marzec 2008 r., a następnie odpowiednio skoryguje deklarację za miesiąc kwiecień 2008 r. i miesiące następnie.

Spółka komandytowa stała się podatnikiem, w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, z chwilą rejestracji w KRS, a najpóźniej z chwilą wyrażenia chęci zakupu towarów i usług związanych z planowanym dokonywaniem czynności opodatkowanych. Wobec tego należy uznać, że wymogi określone w art. 86 ustawy zostały spełnione.

Z uwagi na fakt, że podatek naliczony można odliczyć w deklaracjach za określone okresy rozliczeniowe, a Wnioskodawca nie składał deklaracji za okresy pomiędzy rejestracją w KRS, a miesiącem kwietniem 2008 r. należy uznać, że złożenie korekty VAT-R, a następnie złożenie VAT-7 za te miesiące jest konieczne do umożliwienia Zainteresowanemu odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupionych towarów i usług.

Możliwość odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym prawem podatnika wynikającym nie tylko z ustawy, ale i z dyrektywy europejskiej, która jako naczelną zasadę systemu podatku od wartości dodanej, wskazuje zasadę neutralności VAT dla przedsiębiorców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (?).

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy określa, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (?).

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).

Art. 86 ust. 13 ustawy stanowi, iż jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (?).

Zatem, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, dokumentujących zakupy związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. w stosunku do faktur lub dokumentów celnych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub dokument celny, będący podstawą odliczenia lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują określone sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 ustawy, jednakże z brzmienia art. 88 ust. 4 ustawy, nie wynika, aby do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury. Podatnik nabywa więc prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować, musi posiadać status podatnika VAT czynnego. Prawo to podatnik może zrealizować dopiero w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i usług w obowiązującym do jej złożenia terminie.

Wobec powyższego, prawo do obniżenia podatku należnego może być realizowane przez podatnika w ściśle określonym czasie, pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych, tj. istnienia związku między zakupami i prowadzoną działalnością.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka powstała w dniu 30 listopada 2007 r. (data rejestracji w KRS), natomiast w dniu 14 marca 2008 r. złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym określiła, iż z tym dniem rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT i staje się zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Pomiędzy datą rejestracji w KRS, a wydaniem decyzji o rejestracji jako podatnik VAT czynny (dnia 9 kwietnia 2008 r.) Spółka dokonała zakupów towarów i usług związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych, natomiast nie dokonywała sprzedaży towarów i usług.

Dla określenia, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na nabycie towarów i usług, które mają służyć do wykonywania czynności opodatkowanych, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między tymi wydatkami, a prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni, pośredni, jak również może dotyczyć takich czynności, które są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Należy również wskazać na przepisy regulujące kwestie obowiązku rejestracji w zakresie podatku VAT.

Mianowicie, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (?).

Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne ? art. 96 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako ?podatnika VAT czynnego? (?).

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokumentu VAT-5 potwierdzającego zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 55, poz. 539 ze zm.).

Art. 96 ust. 5 ustawy stanowi, że jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni ? do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

  1. przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;
  2. przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;
  3. przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;
  4. przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie ustawodawca na podstawie art. 99 ust. 1 ustawy nałożył na podatników, o których mowa w art. 15, obowiązek składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (?).

Stosownie do treści art. 113 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2007 r., zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Natomiast, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Art. 113 ust. 4 ustawy stanowi, iż podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 2, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

W myśl art. 113 ust. 9 ustawy, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1.

Należy podkreślić, iż obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przed wykonaniem pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy, dotyczy jednorazowej, niepowtarzalnej sytuacji, tj. pierwszej czynności, którą podatnik rozpoczyna wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy w trakcie roku podatkowego. Jeżeli moment ten minie ? w sprawie rezygnacji ze zwolnienia od podatku podatnika zaczyna obowiązywać generalna zasada określona w części pierwszej przepisu, czyli obowiązek zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia.

Zatem, w momencie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R, podmiot uzyskuje formalnie status podatnika podatku od towarów i usług oraz od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawiania faktur VAT, jak również do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

  1. sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz
  2. przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.


W myśl art. 113 ust. 7 ustawy, przepis ust. 5 stosuje się również do podatników, którzy rezygnują ze zwolnienia, o którym mowa w:

  1. ust. 1 lub
  2. ust. 9 ? w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, którzy wykonali pierwszą czynność ? pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.


W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania ww. art. 113 ust. 7 ustawy, gdyż od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej Wnioskodawca nie wykonywał żadnej czynności opodatkowanej określonej w art. 5 ustawy.

W świetle powyższego, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa.

Jak już wspomniano, jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć ? najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa ? wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Tym samym należy stwierdzić, iż ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą, zgodnie z wpisem do KRS, w dniu 30 listopada 2007 r. i od tego dnia dokonywał zakupów związanych z przedmiotową działalnością. w dniu 14 marca 2008 r. dokonał zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R, wskazując jako powód rezygnację ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Do momentu rejestracji Spółka nie dokonywała sprzedaży towarów i usług.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż Wnioskodawca ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych przed dniem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Jednakże w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia z tytułu zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną, koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług, za okresy rozliczeniowe przed datą dokonania rejestracji jako podatnik VAT czynny, w których Wnioskodawca otrzymywał faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) zawiera ogólne zasady korygowania deklaracji, także dotyczące deklaracji składanych dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług, niezależnie od regulacji zawartych w samej ustawie o VAT.

Zgodnie z art. 81 § 1 cyt. ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Jeśli złożenie deklaracji VAT-7 za okresy przed rejestracją wpłynie na rozliczenie deklaracji składanych w późniejszym terminie, wówczas biorąc pod uwagę przepis art. 86 ust. 13 ustawy o VAT oraz art. 81 Ordynacji podatkowej, Zainteresowany ma prawo do skorygowania deklaracji za okres kwiecień 2008 r. i okresy następne.

Przepis art. 96 ust. 12 ustawy stanowi, iż jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

W poz. 28 zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R Wnioskodawca zaznaczył pkt 6, który brzmi ?podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy?, natomiast w poz. 29 tego zgłoszenia, jako datę od której Zainteresowany rezygnuje z powyższego prawa, wskazał datę 14 marca 2008 r.

W celu złożenia deklaracji podatkowych za okres od dnia 1 grudnia 2007 r. do dnia 31 marca 2008 r. Spółka ma możliwość zaktualizowania zgłoszenia rejestracyjnego poprzez wskazanie daty, od której rezygnuje ze zwolnienia podmiotowego i jako podatnik podatku VAT, chce korzystać z możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki.

Tym samym, Zainteresowany ma prawo do złożenia korekty zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R poprzez wskazanie, iż rezygnuje ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy, z dniem 1 grudnia 2007 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika