Czy w związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 7 listopada 2008 r. (Dz. U. (...)

Czy w związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 7 listopada 2008 r. (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), wprowadzającą usługi organizowania targów do art. 27 ust. 2 pkt 3a, w zakresie miejsca świadczenia usługi, należy odstąpić od stosowania art. 19 ust. 13 pkt 4 w zakresie ustalania terminu obowiązku podatkowego dla usługi najmu powierzchni wystawienniczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu 20 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług oraz terminu powstania obowiązku podatkowego dla usług najmu powierzchni wystawienniczej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług oraz terminu powstania obowiązku podatkowego dla usług najmu powierzchni wystawienniczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności, świadczy na rzecz swoich kontrahentów usługę organizacji targów, na którą składają się:

  • usługa wynajmu powierzchni wystawienniczej,
  • usługi związane z aranżacją przestrzeni wystawienniczej,
  • usługi związane z nadzorem i sprzątaniem stoiska,
  • usługi reklamowe, również w wydawnictwach targowych,
  • usługi wynajmu personelu (tłumacze, hostessy),
  • usługa rejestracji, obejmująca również: karty wstępu, wjazdu, wpisy do katalogów targowych, udział w zamkniętych i otwartych wydarzeniach towarzyszących (np.: konferencjach, wykładach, pokazach, spotkaniach branżowych, bankietach itp.)

Usługą główną jest wynajem powierzchni wystawienniczej, pozostałe usługi są tego konsekwencją.

Niemniej, klient nie musi kupować wszystkich wymienionych wyżej usług, do zakresu obowiązkowego należy tylko wynajem powierzchni wystawienniczej oraz usługa rejestracyjna. Całość wymienionych wyżej usług mieści się w grupowaniu PKWiU 74.84.15 ?Usługi organizowania targów?.

Z powodów organizacyjnych, Zainteresowany odrębnie fakturuje wynajem powierzchni wystawienniczej, opłatę rejestracyjną oraz pozostałe usługi. Zgodnie z przyjętymi warunkami płatności za najem powierzchni wystawienniczej, wystawca wraz z przesłaniem formularza zgłoszeniowego na dane wydarzenie targowe wpłaca kaucję na zasadach i w wysokości określonej w warunkach uczestnictwa. W dniu zawarcia umowy między Wnioskodawcą a wystawcą, kaucja zostaje zaliczona na poczet opłaty za najem powierzchni wystawienniczej. Na kwotę tę Zainteresowany wystawia fakturę VAT w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy. Pozostała część opłaty z tytułu najmu powierzchni wystawienniczej fakturowana jest nie wcześniej niż 30 dni przed dniem udostępnienia powierzchni. Należność wynikająca z faktury końcowej winna być uregulowana w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury, bądź 5 dni od dnia otrzymania faktury. Również po zawarciu umowy wystawiana jest faktura VAT z tytułu opłaty rejestracyjnej z terminem płatności jak wyżej. Opłata rejestracyjna nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji klienta z udziału w targach.

Pozostałe usługi fakturowane są łącznie w terminie 7 dni od zakończenia targów. Od wprowadzenia przepisów o ustalaniu szczególnego momentu powstania zobowiązania podatkowego usługa najmu powierzchni wystawienniczej w sposób niekwestionowany podlega tym przepisom (m.in. interpretacja znak PB/406-291/07/AF wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 7 listopada 2008 r. (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), wprowadzającą usługi organizowania targów do art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a, w zakresie miejsca świadczenia usługi, należy odstąpić od stosowania art. 19 ust. 13 pkt 4 w zakresie ustalania terminu obowiązku podatkowego dla usługi najmu powierzchni wystawienniczej...

Zdaniem Wnioskodawcy, miejsce opodatkowania usługi oraz moment powstania obowiązku podatkowego są to dwa różne aspekty czynności opodatkowania. Przepis art. 19 ust. 13 pkt 4 nie odwołuje się do klasyfikacji z art. 27, ani żadnej innej. Grupowanie PKWiU dla usług organizowania targów również się nie zmieniło, a do tej pory nie było ono przeszkodą w ustalaniu momentu opodatkowania według szczególnych zasad. Usługa najmu powierzchni wystawienniczej cały czas pozostaje najmem w rozumieniu prawa cywilnego. Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, brak jest przesłanek do odstąpienia od ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 4 dla usługi najmu powierzchni wystawienniczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Z opisu Wnioskodawcy wynika, iż świadczy on usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej, usługi związane z aranżacją przestrzeni wystawienniczej, usługi związane z nadzorem i sprzątaniem stoiska, usługi reklamowe, również w wydawnictwach targowych, usługi wynajmu personelu (tłumacze, hostessy), usługi rejestracji, obejmujące również: karty wstępu, wjazdu, wpisy do katalogów targowych, udział w zamkniętych i otwartych wydarzeniach towarzyszących (np.: konferencjach, wykładach, pokazach, spotkaniach branżowych, bankietach itp.). Całość wymienionych wyżej usług mieści się w grupowaniu PKWiU 74.84.15 ?Usługi organizowania targów?. Zdaniem Zainteresowanego, usługą główną jest wynajem powierzchni wystawienniczej.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jednakże, od ogólnej zasady zawartej w art. 27 ust. 1, ustawodawca przewidział szereg odstępstw, na podstawie których miejsce świadczenia pewnych usług, ściśle określonych w przepisach ustawy, ustala się w sposób szczególny.

I tak, w myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. zmienionego ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz usług podobnych do tych usług, takich jak targi i wystawy, a także usług pomocniczych do tych usług ? miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, tut. Organ stwierdza, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się w katalogu usług wymienionych w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy. W związku z powyższym, dla ustalenia miejsca tych usług zastosowanie znajduje powołany przepis.

Z kolei zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług zostały zawarte w art. 19 ustawy. Zgodnie z ogólną zasadą, wynikającą z ust. 1 tego przepisu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze ? z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka świadczy usługi organizowania targów, jednak usługą główną jest wynajem powierzchni wystawienniczej (pozostałe usługi są konsekwencją tego świadczenia). Wnioskodawca podkreślił, iż klient nie musi nabywać wszystkich wymienionych w stanie faktycznym usług, lecz jest zobligowany do zakupu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że dla usług najmu powierzchni wystawienniczej obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika