Czy prawidłowym jest wykazanie w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec podatku naliczonego związanego (...)

Czy prawidłowym jest wykazanie w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i podatku naliczonego odliczonego w ustalonej proporcji związanego ze sprzedażą mieszaną, mimo że w deklaracji w danym okresie rozliczeniowym widnieje tylko sprzedaż zwolniona?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2012 r. (data wpływu 6 kwietnia 2011 r.) uzupełnionym pismem sygnowanym datą 5 marca 2012 r. (data wpływu 20 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem sygnowanym datą 5 marca 2012 r. (data wpływu 20 czerwca 2012 r.), w którym przedstawiono własne stanowisko w sprawie oraz sformułowano pytanie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług edukacyjnych PKD 85.59.B ? sprzedaż zwolniona oraz usługi sprzątania budynków i obiektów przemysłowych PKD 81.21.Z ? czyli w zakresie usług opodatkowanych. W związku z powyższym dokonuje zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną i od tych zakupów nie dokonuje odliczenia podatku naliczonego. Dokonuje zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną np. zakup narzędzi służących do sprzątania, od tych zakupów dokonuje w całości odliczenia podatku naliczonego.

Dokonuje również zakupów związanych ze sprzedażą mieszaną np. zakup usług telekomunikacyjnych, zakup artykułów biurowych i od tych usług ma prawo odliczyć podatek naliczony w proporcji ustalonej w 2012 r. Do tych zakupów Zainteresowana zalicza te w stosunku do których nie jest w stanie przyporządkować ich do konkretnej sprzedaży.

Wnioskodawczyni rozszerzyła zakres swojej działalności o usługi budowlane.

W miesiącu czerwcu Zainteresowana wykona usługę budowlaną, której obowiązek podatkowy przejdzie na miesiąc lipiec, w związku z momentem zapłaty (szczególny moment obowiązku podatkowego). W miesiącu czerwcu dokona zakupu towarów związanych tylko i wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną (nabędą prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości). Dokona również zakupów towarów, które są związane ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną (ze sprzedażą mieszaną). Na deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec będzie widniała tylko sprzedaż zwolniona (podatku należnego od sprzedaży nie wykaże), za to będzie wykazany podatek naliczony od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną (np. zakup materiałów budowlanych) i podatek naliczony związany ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną (odliczony wg ustalonej proporcji).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowym jest wykazanie w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i podatku naliczonego obliczonego w ustalonej proporcji związanego ze sprzedażą mieszaną, mimo że w deklaracji w danym okresie rozliczeniowym widnieje tylko sprzedaż zwolniona?

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowym jest wykazanie i odliczenie w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i podatku naliczonego odliczonego w ustalonej proporcji związanego ze sprzedażą mieszaną mimo że na deklaracji w danym okresie rozliczeniowym widnieje tylko sprzedaż zwolniona.

Odliczenie podatku naliczonego związane jest z tym jakiej sprzedaży dotyczy, a nie w jakim okresie zostanie wykazane w deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

   - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Ze wskazanych przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z kolei, stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Odnosząc się natomiast do kwestii terminu odliczenia podatku naliczonego należy wskazać, iż stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług edukacyjnych PKD 85.59.B ? sprzedaż zwolniona oraz usługi sprzątania budynków i obiektów przemysłowych PKD 81.21.Z ? czyli w zakresie usług opodatkowanych. W związku z powyższym Zainteresowana dokonuje zakupów związanych wyłącznie:

  • ze sprzedażą zwolnioną i od tych zakupów nie dokonuje odliczenia podatku naliczonego,
  • ze sprzedażą opodatkowaną np. zakup narzędzi służących do sprzątania, od tych zakupów dokonuje w całości odliczenia podatku naliczonego.

Ponadto Wnioskodawczyni dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą mieszaną np. zakup usług telekomunikacyjnych, zakup artykułów biurowych i od tych usług ma prawo odliczyć podatek naliczony w proporcji ustalonej w 2012 r. Do tych zakupów Zainteresowana zalicza te w stosunku do których nie jest w stanie przyporządkować ich do konkretnej sprzedaży.

Wnioskodawczyni wskazała, iż rozszerzyła zakres swojej działalności o usługi budowlane.

W miesiącu czerwcu Zainteresowana wykona usługę budowlaną, której obowiązek podatkowy przejdzie na miesiąc lipiec, w związku z momentem zapłaty (szczególny moment obowiązku podatkowego). W miesiącu czerwcu Wnioskodawczyni dokona zakupu towarów związanych tylko i wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną (nabędzie ona prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości). Dokona również zakupów towarów, które są związane ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną (ze sprzedażą mieszaną). Na deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec będzie widniała tylko sprzedaż zwolniona (podatku należnego od sprzedaży Zainteresowana nie wykaże), za to będzie wykazany podatek naliczony od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną (np. zakup materiałów budowlanych) i podatek naliczony związany ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną (odliczony wg ustalonej proporcji).

W związku z powyższym Zainteresowana ma wątpliwości czy prawidłowym jest wykazanie w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i podatku naliczonego odliczonego w ustalonej proporcji związanego ze sprzedażą mieszaną, mimo że w deklaracji w danym okresie rozliczeniowym widnieje tylko sprzedaż zwolniona.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Jeśli podatnik zamierza przeznaczyć dane towary lub usługi na cele działalności opodatkowanej, to jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług (choćby przed zrealizowaniem prawa do odliczenia, towary bądź usługi nie zostały jeszcze spożytkowane na cele działalności opodatkowanej).

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia ? jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas ? po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych ? odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten (np. materiały budowlane) dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, iż Zainteresowana postąpi prawidłowo wykazując w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną oraz podatek naliczony obliczony w ustalonej proporcji związany ze sprzedażą opodatkowaną oraz korzystającą ze zwolnienia, pomimo iż w deklaracji w danym okresie rozliczeniowym widnieje tylko sprzedaż zwolniona.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika