Termin odliczenia podatku naliczonego od zakupionej maszyny rolniczej.

Termin odliczenia podatku naliczonego od zakupionej maszyny rolniczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2007 r. (data wpływu 26 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 26 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W kwietniu 2007 r. Wnioskodawca dokonał wpłaty zadatku na dostawę maszyny rolniczej. Dostawca w związku z otrzymaniem należności wystawił fakturę VAT dokumentującą otrzymanie zadatku. Podatnik fakturę otrzymał w maju 2007 r. i wtedy też dokonał odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze. W sierpniu 2007 r. wraz z dostawą zamówionej maszyny rolniczej, dostawca wystawił fakturę VAT, gdzie data wystawienia faktury i sprzedaży są identyczne (14 sierpnia 2007 r.). Jednocześnie podatnik otrzymał od dostawcy fakturę korygującą do faktury za zapłacony zadatek (faktura korygująca do ?zera? fakturę za zadatek). Faktura na otrzymany sprzęt opiewa na całą wartość tego sprzętu. Jednocześnie na fakturze umieszczono informację o zapłaconym zadatku i kwocie pozostałej do zapłaty. Jako termin zapłaty otrzymanej faktury wskazano datę 31 stycznia 2008 r. Na fakturze ponadto widnieje zapis: ?Faktura stanowi dowód wydania towaru i jest jednocześnie wezwaniem do zapłaty. Towar przechodzi na własność Nabywcy po uregulowaniu całej należności?. Według Wnioskodawcy jest więc to faktura dokumentująca sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturze VAT dokumentującej dostawę sprzętu rolniczego (sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności) powstaje w miesiącu otrzymania faktury (tzn. w sierpniu 2007 r.) lub w okresie następnym, czy dopiero po całkowitym uregulowaniu należności wynikającej z tej faktury...

Zdaniem Wnioskodawcy brak zapłaty za towar nie jest przeszkodą do dokonania odliczenia podatku. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem. Ustawodawca nie zdefiniował co należy rozumieć przez pojęcie ?z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem?. W przypadku Wnioskodawcy, sprzęt został dostarczony w sierpniu 2007 r. i jest już przez Spółkę wykorzystywany. Skoro tego rodzaju sprzedaż stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rodząc z tego tytułu obowiązek podatkowy u dostawcy, to również otrzymanie przez nabywcę faktury i towaru w następstwie tej transakcji stanowi wystarczające warunki do odliczenia podatku. Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku Wnioskodawcy istnieje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w sierpniu 2007 r. (t.j. w miesiącu otrzymania przedmiotowej faktury) lub w miesiącu następnym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy).

Prawo do obniżenia podatku należnego uzależnione jest - na podstawie art. 86 ust. 12 ww. ustawy - nie tylko od posiadanego dokumentu potwierdzającego transakcję zakupu towaru czy usługi, ale również od możliwości dysponowania towarem jak właściciel albo od wykonania usługi. Tak więc, aby podatnik mógł dokonać obniżenia podatku należnego musi dysponować fakturą potwierdzającą transakcję zakupu towaru, którym dysponuje jak właściciel lub zakupu usługi, która została wykonana. Wyjątek stanowią czynności, od których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9 - 11 wyżej cytowanej ustawy.

Określone przez Wnioskodawcę nabycie towaru w postaci sprzętu rolniczego nie jest czynnością, co do której ma zastosowanie szczególny obowiązek podatkowy wynikający z przepisu art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9 - 11 ww. ustawy.

Dlatego też słuszne jest stanowisko Spółki, iż od faktury dokumentującej nabycie sprzętu rolniczego, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje za okres, w którym podatnik otrzymał ten dokument lub za okres następny.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie faktycznym, które nie zostały objęte pytaniem oraz własnym stanowiskiem w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego ? nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej ? rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności sprawy opodatkowania i udokumentowania otrzymanej zaliczki na zakup maszyny rolniczej. Tut. Organ zwraca uwagę, iż w sprawie tej zastosowanie mają przepisy art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług (w zakresie powstania obowiązku podatkowego) oraz art. 106 ust. 1 i 3 ustawy, a także § 14 ust. 1-6 i § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) ? w zakresie udokumentowania otrzymanego zadatku.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika