Dokument IE-599 jako potwierdzenie wywozu poza terytorium Wspólnoty towarów, na których wykonano usługę (...)

Dokument IE-599 jako potwierdzenie wywozu poza terytorium Wspólnoty towarów, na których wykonano usługę uszlachetniania a prawo do zastosowania stawki 0%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej KXX M, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2007 r. (data wpływu 28 września 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 listopada 2007 r. (data wpływu 8 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką podatku 0% usług polegających na uszlachetnianiu towarów ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 28 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką podatku 0% usług polegających na uszlachetnianiu towarów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi polegające na uszlachetnianiu czynnym w systemie zawieszeń. Usługa ta polega na przerobie przywiezionego z Białorusi złomu miedzi na walcówkę. Walcówka jest następnie wywożona na Białoruś. Dnia 5 września 2007 r. zostało dokonane zgłoszenie wywozu walcówki na Białoruś, przy zastosowaniu procedury elektronicznej wymiany danych. Zgłoszenia wywozowego w systemie ECS dokonała, w imieniu Spółki, Agencja Celna, która przesłała Wnioskodawcy, drogą poczty elektronicznej, komunikat IE-599 potwierdzający dokonanie wywozu walcówki poza terytorium Wspólnoty. Agencja Celna występuje w imieniu Wnioskodawcy na podstawie udzielonego upoważnienia do działania w formie przedstawicielstwa bezpośredniego, na mocy którego upoważniona jest do wykonywania wszelkich czynności i formalności, czyli również do odbioru dokumentów celnych.

Komunikat z Urzędu Celnego wpłynął na skrzynkę poczty elektronicznej Agencji Celnej dnia 5 września 2007 r., natomiast do Spółki został przesłany dnia 7 września 2007 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy komunikat IE-599 otrzymany przez Agencję Celną, drogą poczty elektronicznej stanowi potwierdzenie wywozu, o którym mowa w art. 83 ust. 7 pkt 1, oraz czy jest podstawą do zastosowania przez Wnioskodawcę zerowej stawki VAT zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24... Czy warunkiem zastosowania zerowej stawki VAT jest otrzymanie komunikatu IE-599 przed złożeniem deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień... Czy datą otrzymania potwierdzenia wywozu jest data wpływu komunikatu na skrzynkę poczty elektronicznej Wnioskodawcy czy Agencji Celnej...


Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez Agencję Celną drogą poczty elektronicznej, przed złożeniem przez Spółkę deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, komunikatu IE-599 stanowi potwierdzenie wywozu oraz podstawę do zastosowania zerowej stawki VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Art. 19 ust. 1 ustawy stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi ? ust. 4 powołanego artykułu.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż wykonuje usługi polegające na uszlachetnianiu czynnym w systemie zawieszeń. Usługa polega na przerobie przywiezionego z Białorusi złomu miedzi na walcówkę, która po wykonaniu usługi jest wywożona na Białoruś.

Art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust.1.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.

W oparciu o art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy, przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24 rozumie się między innymi usługi świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Istota przedmiotowej procedury sprowadza się do wyprowadzenia poza obszar celny Wspólnoty towarów, które zostały sprowadzone na terytorium kraju, w celu wykonania na nich usług uszlachetniania.

Aby zastosować do przedmiotowych usług stawkę podatku 0%, musi być spełniona następująca przesłanka: wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty musi nastąpić zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy ustawy, stwierdza się, iż niezbędnym warunkiem, aby Zainteresowany miał prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku do świadczonych usług, jest obowiązek udokumentowania wywozu towarów po ich zakończeniu, poza terytorium Wspólnoty.

Od dnia 31 sierpnia 2007 r. w przypadku gdy obsługa zgłoszenia wywozowego odbywa się w systemie ECS, potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty stanowi co do zasady komunikat IE 599 ? ?Potwierdzenie wywozu?, z którego będzie wynikało, iż dokonano wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty.

Podpisany przez ECS komunikat ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych komunikat IE-599 jest dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Komunikat ten zawiera dane zgłoszenia z momentu zwolnienia zgłoszenia do procedury wywozu oraz informację o potwierdzeniu wywozu lub zatrzymaniu towaru na granicy. Komunikat IE-599 jest wysyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu.

Zatem od dnia 31 sierpnia 2007 r. za dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w rozumieniu przepisów podatku od towarów i usług należy uznać dokument elektroniczny komunikat IE-599 przesłany przez urząd celny wywozu.

W sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawcę, komunikat IE-599 wysyłany jest do Agencji Celnej, która zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym jest upoważniona do działania w formie przedstawicielstwa bezpośredniego, czyli również do odbioru dokumentów celnych w imieniu Zainteresowanego.

Wobec powyższego, w chwili wystawienia Faktury VAT Wnioskodawca ma możliwość opodatkowania świadczonych usług stawką podatku w wysokości 0%, gdyż spełnia warunek określony w art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy. Jeżeli jednak do chwili, w której Zainteresowany będzie zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług, nie będzie posiadał dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, wówczas przedmiotowe usługi podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej.


Reasumując, komunikat IE-599 otrzymywany przez Wnioskodawcę jest dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, uprawniającym do zastosowania stawki 0%, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy. Zainteresowany musi posiadać przedmiotowy dokument przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług. Za datę jego otrzymania uznaje się datę wpływu przedmiotowego dokumentu do Agencji Celnej, która działa na podstawie udzielonego przez Wnioskodawcę upoważnienia do działania w formie przedstawicielstwa bezpośredniego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika