1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek wystawienia faktury VAT dokumentującej sprzedaż (...)

1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek wystawienia faktury VAT dokumentującej sprzedaż nieruchomości zabudowanej, używanej, dokonanej w trybie licytacji publicznej w postępowaniu egzekucyjnym, spoczywa na komorniku sądowym czy też obowiązek ten spoczywa na dłużniku?
2. Czy komornik sądowy ma obowiązek uiszczenia podatku VAT od dokonanej w trybie licytacji publicznej sprzedaży zabudowanej nieruchomości, czy też Obowiązek ten spoczywa na dłużniku?
3. Jaką stawkę VAT należy zastosować dla opisanej transakcji?
4. Czy wnioskodawca w przypadku nabycia wylicytowanej nieruchomości, jeśli nabędzie tę nieruchomość z podatkiem VAT, będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego przy zakupie, przy spełnieniu warunku, że nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2010 r. (data wpływu 31 marca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu 23 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 31 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu 23 czerwca 2010 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego a także własne stanowisko w sprawie oraz o dowód potwierdzający wniesienie brakującej opłaty za wydanie interpretacji.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ma zamiar nabyć nieruchomość zabudowaną używaną, położoną. Nieruchomość jest własnością dłużnika Zainteresowanego. Z wniosku Spółki toczy się wobec dłużnika postępowanie egzekucyjne (wobec dłużnika zapadły 2 nakazy zapłaty na kwotę 128.059,00 zł oraz na kwotę 648.810,48 zł). Komornik sądowy prowadzący egzekucję będzie sprzedawał przedmiotową nieruchomość w trybie licytacji publicznej. Ewentualne nabycie nieruchomości przez Wnioskodawcę nastąpi po jej wylicytowaniu i uprawomocnieniu się postanowienia o przysądzeniu własności. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności będzie tytułem do ujawnienia na rzecz Wnioskodawcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz wpisu w księdze wieczystej. Spółka zamierza rozliczyć podatek VAT od dokonanej transakcji.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że dłużnik-właściciel nieruchomości używanej, zabudowanej budynkiem, działa jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Nieruchomość stanowi nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem. Budynek ten nie stanowi obiektu budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Dostawa budynku nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia rozumianego zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT ani przed nim. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Dłużnik-właściciel nieruchomości nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie egzekwowanej nieruchomości. W stosunku do nieruchomości nie przysługiwało właścicielowi nieruchomości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Właściciel nieruchomości ponosił wydatki na jej ulepszenie w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i wydatki te były niższe niż 30% wartości początkowej obiektu. Właściciel nieruchomości ponosił nakłady na ulepszenie budynku i w stanie ulepszonym była ona wykorzystywana przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przez okres co najmniej 5 lat.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca w przypadku nabycia wylicytowanej nieruchomości, jeśli nabędzie tę nieruchomość z podatkiem VAT, będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego przy zakupie, przy spełnieniu warunku, że nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu...


Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on miał możliwość rozliczenia podatku VAT od opisanej transakcji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z powyższego wynika, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jak wskazano w interpretacji nr ILPP2/443-488/10-5/MR z dnia 2 lipca 2010 r. planowana sprzedaż nieruchomości będącej przedmiotem złożonego wniosku, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w związku z art. 29 ust. 5 tej ustawy. Jednakże, w przypadku, gdy strony transakcji skorzystają z uregulowania zawartego w art. 43 ust. 10 ustawy, rezygnując ze zwolnienia od podatku ? transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według podstawowej 22% stawki podatku (zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy).

Mając powyższe na uwadze, w sytuacji gdy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie zachodzą inne przesłanki ograniczające prawo do odliczenia podatku naliczonego, o których mowa w art. 88 ustawy, a nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych to Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej jej zakup.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości. Natomiast w kwestii zdarzenia przyszłego dotyczącego udokumentowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej i stawki podatku dla tej transakcji wydano odrębne rozstrzygniecie z dnia 2 lipca 2010 r. nr ILPP2/443-488/10-5/MR. Z kolei, w zakresie obowiązku uiszczenia podatku VAT przez komornika sądowego lub dłużnika od dokonanej w trybie licytacji publicznej sprzedaży zabudowanej nieruchomości rozstrzygnięcia dokonano pismem z dnia 31 maja nr ILPP2/443-488/10-2/MR.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-488/10-5/MR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika