Czy przedstawiony sposób rejestracji sprzedaży VAT jest zgodny z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. (...)

Czy przedstawiony sposób rejestracji sprzedaży VAT jest zgodny z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012 r. (data wpływu 30 kwietnia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 2 lipca 2012 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła umowę wynajmu oraz pośrednictwa w oferowaniu sprzedaży usług telewizji kablowej. Przedmiotem umowy jest odpłatne wynajęcie przez Uzdrowisko części powierzchni w obiektach Uzdrowiska, w celu umieszczenia na wynajętych powierzchniach sprzętu zlecającego oraz odpłatne pośredniczenie w zawieraniu umów na sprzedaż usług telewizji kablowej pomiędzy zlecającym a klientami Uzdrowiska na warunkach i w zakresie określonym w umowie. Przy czym przy pośredniczeniu Uzdrowisko działa w imieniu i na rzecz zlecającego.

Zlecający dostarczył i zamontował sprzęt wraz infrastrukturą techniczną oraz zapewnia prawidłową jakość sygnału telewizyjnego i radiowego zgodnie z Polskimi Normami. Sprzęt jest własnością zleceniodawcy.

Rozliczenia między stronami będą dokonywane w okresach miesięcznych na podstawie rzeczywistej sprzedaży kart zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Uzdrowisko. Zainteresowany zobowiązany został do przekazania całości wpłat otrzymanych od klientów z tytułu zawartych umów na rachunek zleceniodawcy. Wynagrodzenie należne Uzdrowisku za pośredniczenie w zawieraniu umów ma charakter prowizyjny i jest płatne z dołu na podstawie faktury VAT wystawionej przez Uzdrowisko.

Zainteresowany jest obowiązany prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Spółka ewidencjonuje w kasje fiskalnej całą sprzedaż na rzecz klientów i wystawia paragony fiskalne ze stawką ?B? czyli 8% i odprowadza należny podatek VAT z tytułu tej sprzedaży. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego Spółka wystawia na rzecz zlecającego fakturę VAT z tytułu prowizji. Zlecający wystawia fakturę VAT za zrealizowane usługi telewizji kablowej zgodnie z wpłaconą wcześniej kwotą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy taki sposób rejestracji sprzedaży VAT jest zgodny z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 111 ust. 3b ustawy, w myśl którego, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, których podstawa opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Rejestrowanie tej sprzedaży w kasie fiskalnej jako opodatkowanej stawką ?B? czyli 8%, skutkuje wykazaniem podatku VAT od całej kwoty tej transakcji w pamięci kasy, jak i na paragonie (wręczonym klientowi) ? a jest to informacja błędna. Dlatego też, zdaniem Spółki, należy zaprogramować w pamięci kasy sprzedaż na zasadzie pośrednictwa z literą ?E? ? 0% (tzw. zero techniczne) i obrotów tych nie ujmować w deklaracji VAT.

Spółka powinna wystawić tylko fakturę VAT na prowizję za wykonaną usługę pośrednictwa i odprowadzić VAT należny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów ? w myśl art. 7 ust. 1 ustawy ? rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Zgodnie z regulacją art. 111 ust. 1 ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Kwestie dotyczące m.in. obowiązków podatników w zakresie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej zostały uregulowane w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.).

W myśl § 7 ust. 1 pkt 1 i pkt 9 ww. rozporządzenia, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani spełniać następujące warunki przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas:

    ­
  • dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy;
  • stosować kasy wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa ich używania przez osoby trzecie, z zastrzeżeniem ust. 7.


­

Natomiast, zgodnie z § 7 ust. 7 cyt. rozporządzenia, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Jednocześnie, stosownie do treści art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Wyżej powołany przepis art. 111 ust. 3a pkt 1 wprowadzony został do ustawy o podatku od towarów i usług za pomocą przepisu art. 1 pkt 25 lit. a ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy ? Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332). Zgodnie z art. 11 pkt 1 tej ustawy, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2011 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 25, art. 2 i 9, które wchodzą w życie z dniem 1 września 2011 r.

Według art. 9 ust. 7 ww. ustawy, dotychczasowe przepisy wykonawcze, wydane na podstawie art. 111 ust. 9 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7a i 9 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Z treści ww.

przepisu jednoznacznie wynika, iż podatnicy, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, na potrzeby obliczania osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego, mają obowiązek ewidencjonowania za pośrednictwem kasy rejestrującej całej wartości sprzedaży własnej oraz dokonanej na rzecz lub w imieniu innego podmiotu. Zatem zleceniobiorca (pośrednik), który obok sprzedaży usług zleceniodawcy dokonuje sprzedaży usług własnych, w sytuacji gdy ciąży na nim obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kasy rejestrującej, ma również obowiązek ewidencjonować na kasie obrót z tytułu sprzedaży usług zleceniodawcy.

Z kolei, jak wynika z zapisu art. 111 ust. 3a pkt 7 ustawy, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani stosować kasy rejestrujące wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 3b.

Art. 111 ust. 3b ustawy stanowi, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Powyższy przepis ustanawia wyjątek od zasady, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, nakazując również ewidencjonowanie sprzedaży prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Wyjątek ten dotyczy ewidencjonowania na własnej kasie obrotu innego podmiotu bez prawa do używania przez podatnika kas należących do innego podmiotu.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zawarł umowę wynajmu oraz pośrednictwa w oferowaniu sprzedaży usług telewizji kablowej. Przedmiotem umowy jest odpłatne wynajęcie przez Uzdrowisko części powierzchni w jego obiektach, w celu umieszczenia na wynajętych powierzchniach sprzętu zlecającego oraz odpłatne pośredniczenie w zawieraniu umów na sprzedaż usług telewizji kablowej pomiędzy zlecającym a klientami Uzdrowiska na warunkach i w zakresie określonym w umowie. Przy czym przy pośredniczeniu Uzdrowisko działa w imieniu i na rzecz zlecającego. Rozliczenia między stronami będą dokonywane w okresach miesięcznych na podstawie rzeczywistej sprzedaży kart zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Spółkę. Zainteresowany zobowiązany został do przekazania całości wpłat otrzymanych od klientów z tytułu zawartych umów na rachunek zleceniodawcy. Wynagrodzenie należne Uzdrowisku za pośredniczenie w zawieraniu umów ma charakter prowizyjny i jest płatne z dołu na podstawie faktury VAT wystawionej przez Uzdrowisko. Jak wskazał Wnioskodawca, jest on obowiązany prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Spółka ewidencjonuje w kasje fiskalnej całą sprzedaż na rzecz klientów i wystawia paragony fiskalne.

Zauważyć należy, iż jak wskazują powołane przepisy dotyczące ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, co do zasady pośrednik, który obok sprzedaży towarów zleceniodawcy dokonuje sprzedaży towarów własnych, w sytuacji gdy ciąży na nim obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kasy rejestrującej, ma również obowiązek ewidencjonowania na kasie obrotu z tytułu sprzedaży towarów zleceniodawcy.

Z zapisu § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c powołanego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania wynika, iż kasy, z zastrzeżeniem ust. 2-5, muszą odpowiadać następującym warunkom technicznym m.in. zapisywać w pamięci fiskalnej kasy oznaczenia literowe od ?A? do ?G? służące użytkownikowi kasy do przyporządkowania stawki podatku do nazw towarów i usług, przy czym:

    ­
  • literze ?A? jest przyporządkowana stawka podstawowa podatku,
  • literom od ?B? do ?G? odpowiadają pozostałe stawki podatku wprowadzane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku.


Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest prowizja lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia lub pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot należnego podatku całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

A zatem, Wnioskodawca występujący w przedmiotowej sprawie jako pośrednik, działający w imieniu i na rzecz zleceniodawcy (właściciela telewizji kablowej) zobowiązany jest przedmiotową sprzedaż ewidencjonować wraz ze sprzedażą własną zgodnie z właściwą stawką podatku VAT dla tej usługi.

W niniejszej sprawie, Zainteresowany ma wątpliwości w jaki sposób należy ewidencjonować na kasie rejestrującej sprzedaż usługi, którą świadczy w imieniu i na rzecz zleceniodawcy ? właściciela telewizji kablowej.

Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy, podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Z kolei art. 109 ust. 3 ustawy stanowi, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Przytoczona regulacja wskazuje zatem, na konieczność prowadzenia przez podatnika ewidencji, służącej prawidłowemu sporządzeniu deklaracji podatkowej. Wskazane wyżej przepisy nie określają sposobu, czy formy w jakiej powinna być prowadzona przedmiotowa ewidencja, jedynie nakładają wymóg uwidocznienia określonych danych.

A zatem, w związku ze sprzedażą w imieniu i na rzecz zlecającego sprzedaży dostępu do telewizji kablowej Wnioskodawca może prowadzić dodatkową ewidencję, z której będzie w sposób niebudzący wątpliwości wynikało, iż obrót związany z działaniami Zainteresowanego w imieniu i na rzecz właściciela telewizji kablowej nie jest obrotem Wnioskodawcy. Może on również, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, przyporządkować stawkę podatku do usługi, która świadczona jest w imieniu i na rzecz właściciela telewizji kablowej, kolejnej wolnej literze. Serwisant programujący kasę powinien odnotować w książce serwisowej, że dana litera przyporządkowana jest do sprzedaży, którą Wnioskodawca dokonuje w imieniu i na rzecz właściciela telewizji kablowej. Z raportów miesięcznych sporządzonych przez Zainteresowanego wynikać wówczas będzie, który obrót (pod określoną literą) nie jest obrotem Wnioskodawcy.

Tut. Organ wskazuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, wskazane we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być ? zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej ? rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności właściwej stawki podatku dla sprzedaży usługi telewizji kablowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w części dotyczącej ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Natomiast pozostałe kwestie zostały rozpatrzone odrębnym pismem z dnia 16 lipca 2012 r. znak ILPP2/443-493/12-5/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika