Dostawa działek nie podlega opodatkowaniu VAT sygn: ILPP2/443-673/09-4/EWW

Dostawa działek nie podlega opodatkowaniu VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) doprecyzowującym informacje przedstawione we wniosku oraz pytanie w sprawie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W czerwcu 2005 r. sporządzona została umowa o dożywocie, na mocy której rodzice Wnioskodawcy przenieśli na jego rzecz własność całych nieruchomości opisanych w tej umowie, w tym nieruchomość obejmującą działkę o powierzchni 2,9400 ha.

Wszystkie nieruchomości posiadane przez rodziców, a przeniesione na rzecz Zainteresowanego w zamian za dożywocie, tworzą gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym oraz art. 55 Kodeksu cywilnego i stanowią jego majątek osobisty. Gospodarstwo położone jest na terenie dwóch województw, w kilku miejscowościach, na gruntach o bardzo niskiej klasie gleby. W celu poprawienia swojego bytu, Wnioskodawca zmuszony jest do szukania nowych źródeł dochodów. Jednym z nich może być założenie firmy świadczącej usługi obróbki skrawania wyrobów metalowych. Aby rozpocząć taką działalność niezbędne są środki finansowe, które może on uzyskać wyłącznie sprzedając swój majątek osobisty. Dlatego Zainteresowany postanowił jedną nieruchomość podzielić na działki i sprzedać indywidualnym klientom. Wystąpił więc do Burmistrza Gminy o wydanie decyzji określającej warunki zabudowy działki będącej przedmiotem zapytania. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji dokonał podziału tej nieruchomości na działki od numeru X/1 do numeru X/21. Decyzją z dnia 12 grudnia 2008 r. Burmistrz Gminy zatwierdził podział ww. nieruchomości na 21 działek.

Podzielone działki Wnioskodawca przeznaczył do sprzedaży i w miarę napływu ofert będzie dokonywał ich zbycia.

Pierwsza działka została sprzedana w dniu 31 grudnia 2008 r. i ta sprzedaż została opodatkowana podatkiem od czynności cywilno-prawnych. Pozostałe działki Zainteresowany zamierza sprzedać w roku bieżącym.

Ponieważ Wnioskodawca sprzedaje swój majątek osobisty, uważa że w odniesieniu do tych sprzedaży nie występuje jako podatnik podatku od towarów i usług, a sprzedaż nie będzie miała charakteru działalności gospodarczej, a zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem wniosku nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej oraz nie stanowiła przedmiotu najmu bądź dzierżawy. Poza czynnościami wymienionymi we wniosku nie podjął on innych działań na rzecz sprzedaży tej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż wydzielonych działek z nieruchomości wchodzącej w skład majątku osobistego (gospodarstwa rolnego) Zainteresowanego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż wymienionych działek stanowi wyłącznie wykonywanie przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem nie oznacza, że prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest też podatnikiem w myśl art. 15 ust. 1 tej ustawy. Wykonywanie czynności podlegającej opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, jeżeli została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Zainteresowany nie nabył tych nieruchomości celem dalszej odsprzedaży. Nie działa więc w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Zgodnie z ww. przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza ? na mocy ust. 2 powołanego artykułu ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów stwierdzić należy, iż status podatnika podatku od towarów i usług, wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży gruntu jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Z kolei, w celu ustalenia, czy dostawa działek wyczerpuje znamiona pojęcia ?działalność gospodarcza? koniecznym jest ustalenie, czy zamiarem wykonywania czynności jest jej dokonywanie w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ?zamiar?, jak również nie precyzuje pojęcia ?sposób częstotliwy?, w każdym przypadku należy badać, czy intencją dokonania określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

Zasady wykładni językowej i funkcjonalnej definicji działalności gospodarczej prowadzą do wniosku, że działalność gospodarczą stanowi nie tylko działalność częstotliwa, czyli stała i powtarzalna, ale także jednorazowa czynność, jeżeli wiąże się z nią zamiar częstotliwości, przy czym wspomniana działalność powinna być wykonywana przez producenta, handlowca, usługodawcę, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika lub wykonującego wolny zawód.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca dokonał podziału części nieruchomości gospodarstwa rolnego przekazanego mu przez rodziców w zamian za dożywocie na 21 mniejszych działek przeznaczonych na sprzedaż. Dostawa jednej z ww. działek została dokonana już w miesiącu grudniu 2008 r., natomiast pozostałe 20 działek Zainteresowany planuje sprzedać w miarę otrzymywania ofert kupna. Środki finansowe uzyskane z dostawy tych nieruchomości zamierza przeznaczyć na rozpoczęcie działalności polegającej na obróbce skrawania wyrobów metalowych.

Zgodnie z art. 908 ust. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Jak wynika z powyższego przepisu, umowa dożywocia jest umową zobowiązującą, przysparzającą, dwustronnie zobowiązującą i wzajemną. W przedmiotowej sprawie dożywocie pełni bowiem funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności nieruchomości, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną.

W świetle przywołanych przepisów, zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy jest niezwykle istotny dla uznania, czy dana dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. O częstotliwym zamiarze wykonywania czynności w przypadku sprzedaży działek budowlanych świadczyć mogą takie fakty jak:

  • podział jednolitego areału gruntu na wiele odrębnych działek budowlanych,
  • przeznaczenie wyodrębnionych działek dla celów sprzedaży,
  • ilość aktów sprzedaży.

Oznacza to, iż zarówno wykonywanie zarejestrowanej działalności gospodarczej, jak i innych czynności w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, przesądzają o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Okoliczności sprawy wskazują, iż podział nieruchomości na 21 mniejszych działek w celu ich sprzedaży, świadczy o zamiarze częstotliwego, powtarzalnego wykonywania czynności. Zaznaczyć przy tym należy, że o kwestii częstotliwości wykonywanej czynności nie decyduje czasookres jej wykonywania (tydzień, miesiąc, rok), ani też ilość dokonanych transakcji, tylko fakt powtarzalności określonej czynności.

Ze stanu faktycznego wniosku wynika, iż Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednej działki oraz planuje sprzedaż pozostałych 20 działek przeznaczonych pod zabudowę, które wydzielone zostały z nieruchomości nabytej w 2005 r. Zainteresowany występuje więc w charakterze handlowca, a zatem spełnia przesłanki wynikające z art. 15 ustawy, aby uznać go za podatnika.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowych działek nosi znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a dokonujący dostawy tych działek Wnioskodawca, wykonuje czynności o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22%. Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Reasumując, dostawa przedmiotowych działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wg stawki podatku 22%, a Wnioskodawca jest obowiązany do odprowadzenia podatku z tytułu tej dostawy, jako podatnik podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego. Kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji z dnia 12 sierpnia 2009 r. znak ILPP2/443-673/09-5/EWW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-673/09-5/EWW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika