1. Czy sprzedaż składników majątku Spółki opisanych we wniosku podlega zwolnieniu przedmiotowemu (...)

1. Czy sprzedaż składników majątku Spółki opisanych we wniosku podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2009 r.?
2. Czy, w przypadku twierdzącej odpowiedzi na zapytanie nr 1, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntów, na których posadowione są budynki lub części budynków?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 28 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 22 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 22 lipca 2009 r.) doprecyzowującym opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Syndyk Masy Upadłości Wnioskodawcy (dalej: Spółki) zamierza dokonać sprzedaży następujących składników majątku Spółki:

  1. Części budynków mieszkalnych wraz z udziałami w nieruchomościach wspólnych położonych:
      1) w K?
      2) w K?
      3) w K?
      4) w K? oraz dziewięcioma garażami.
  2. Samodzielny lokal mieszkalny nr 59 o powierzchni użytkowej 63 m2 w K? z udziałem związanym z własnością lokalu w nieruchomości wspólnej.
  3. Prawa własności nieruchomości gruntowych zabudowanych blokami mieszkalnymi:
      1) w K?
      2) w K?.
  4. Prawo użytkowania wieczystego do dnia 5 grudnia 2089 r. nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem wielorodzinnym, będącym własnością Upadłego, stanowiącym odrębną nieruchomość położoną w K?.

W stosunku do obiektów objętych sprzedażą nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2, art. 25 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 10 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ? Dz. U. 1993 r., Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie obiektów objętych sprzedażą, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W uzupełnieniu do wniosku Syndyk Spółki wskazał, iż pierwsze zasiedlenie:

  1. budynku położonego w K? nastąpiło we wrześniu 1998 r.,
  2. budynku położonego w K? w listopadzie 2001 r.,
  3. budynku położonego w K? nastąpiło w lutym 2000 r.,
  4. budynku położonego w K? nastąpiło w grudniu 2000 r.,
  5. budynku położonego w K? nastąpiło w kwietniu 2001 r.,
  6. budynku położonego w K? nastąpiło w lipcu 2001 r.,
  7. budynku położonego w K? nastąpiło we wrześniu 1999 r.


Natomiast, co do nieruchomości zabudowanej położonej w K? Zainteresowany nie posiada wiedzy, co do dokładnej daty pierwszego zasiedlenia budynku, gdyż nieruchomość ta została przekazana Upadłemu mocą umowy przekazania własności budynku zakładowego w trybie ustawy z dnia 12 października 1994 r. ? akt notarialny z dnia 27 marca 1998 r.

Nieruchomości budynkowe będą sprzedawane wraz z prawem do gruntu, tj. prawem własności gruntu lub prawem użytkowania wieczystego gruntu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy sprzedaż składników majątku Spółki opisanych we wniosku podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym po dniu 1 stycznia 2009 r....
  2. Czy, w przypadku twierdzącej odpowiedzi na zapytanie nr 1, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntów, na których posadowione są budynki lub części budynków...


Zdaniem Wnioskodawcy:

Syndyk zbywa różnego rodzaju prawa należące do masy upadłości:

  1. części budynków wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej (prawa opisane w pkt 1 ppkt 1-4),
  2. samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu ustawy o własności lokali jako lokal wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej (prawa opisane w pkt 2),
  3. prawo własności gruntu wraz z budynkiem jako częścią składową gruntu (prawa opisane w pkt 3 ppkt 1-2),
  4. prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem (prawa opisane w pkt 4).


Ad. 1

Części budynków wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, to prawo powstałe w ten sposób, że Spółka:

  • zakupiła grunt (art. 43 K.c),
  • wzniosła na gruncie budynek mieszkalny (była wówczas właścicielem gruntu i budynku jako części składowej gruntu) ? art. 48 K.c,
  • wyodrębniła z budynku co najmniej jedno prawo do samodzielnego lokalu w drodze aktu notarialnego (art. 7 ustawy o własności lokali), przez co wyzbyła się prawa własności do części budynku oraz ?straciła? część (ułamek) udziału w nieruchomości wspólnej (chodzi o prawo do gruntu oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali ? art. 3 ustawy o własności lokali).

Ad. 2

Prawo własności gruntu wraz z budynkiem jako częścią składową gruntu, to prawo do nieruchomości gruntowej jako ?części powierzchni ziemskiej stanowiącej odrębny przedmiot własności? (art. 43 K.c), posadowiony na gruncie budynek stanowi część składową gruntu (art. 48 K.c).

Ad. 3

Samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu ustawy o własności lokali jako lokal wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, to prawo opisane w art. 2 ustawy o własności lokali ? samodzielny lokal mieszkalny jako wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Prawem związanym z lokalem jest udział w nieruchomości wspólnej (art. 3 ustawy o własności lokali).

Ad. 4

Prawo użytkowania wieczystego gruntu, to prawo opisane w art. 232 i następnych K.c. Jego istotą jest to, że:

  • przedmiotem prawa jest grunt oddany w użytkowanie wieczyste przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego bądź związek jednostek samorządu terytorialnego na okres od 40 do 99 lat na mocy umowy,
  • uprawniony może w granicach, określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste, korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób, a także może ? w tych samych granicach prawem tym rozporządzać.
  • uprawniony jest właścicielem budynku lub innych urządzeń trwale z gruntem związanych; prawo własności do budynku i urządzeń jest prawem związanym z prawem użytkowania wieczystego.

Sprzedaż składników majątku Spółki jest czynnością mieszczącą się w pojęciu ?dostawy towarów?, a więc jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT w rozumieniu cytowanego wyżej art. 5 ustawy o VAT. Według art. 7 tej ustawy przez dostawę towarów jako czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług rozumie się ?przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel?, w tym także czynności szczegółowo wymienione w tym przepisie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6, przez dostawę towarów rozumie się także oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Ustawa VAT dla swoich własnych potrzeb definiuje pojęcie ?dostawa towarów?. Nie można w związku z tym, utożsamiać dostawy towarów na gruncie VAT z cywilnoprawną umową dostawy, na mocy której dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczenia częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny (art. 605 K.c).

Definicja dostawy została zawarta w przepisie art. 7 ust. 1 in principio ustawy. Zgodnie z nią, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. ?Wydaje się jednak, że czynności przeniesienia prawa musi jednak towarzyszyć wydanie przedmiotowego towaru. Tylko wówczas powstanie obowiązek podatkowy z tytułu tej czynności (...). Przedmiotem dostawy jest zatem towar? (Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard, ?Komentarz do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług VAT?. Lex, 2009, wyd. III).

Pojęcie towaru definiuje art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia budynku i części budynku. Praktyka stosowania ustawy przyjęła definicje tych pojęć zapożyczone z innych ustaw. Według komentatorów do ustawy o VAT:

?Towarami są także budynki, budowle oraz ich części. Wydaje się, że definiując kategorię budowli oraz budynków, należy odwołać się posiłkowo do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. ? Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).

Tak więc budynkiem będzie taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 2 pr. bud.). (...)

Za towary są uznawane także części budynków lub budowli. Po pierwsze, są to części wydzielone fizycznie z budynku bądź budowli. W szczególności będą to lokale mieszkaniowe lub użytkowe. Po drugie za części budynków należy uznać także udziały w budynkach i budowlach. Część budynku czy budowli to także ich część ułamkowa, a więc udział w ich własności? (Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard, ?Komentarz do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług VAT?. Lex, 2009, wyd. III).

Także części ułamkowe we własności nieruchomości są ?towarem? w rozumieniu ustawy o VAT. Komentatorzy ustawy o VAT wyprowadzają taki wniosek z analizy dyrektyw unijnych regulujących problematykę podatku od towarów i usług:

?Regulacje VI dyrektywy w zakresie definiowania pojęcia ?towary? zostawiają państwom członkowskim pewną swobodę. Jak wynika bowiem z regulacji art. 5 ust. 3 dyrektywy, za rzeczy (a więc i za towary) mogą być uznawane:

  • pewne (tj. w znaczeniu ?określone?) prawa na nieruchomościach (ang. certain interests),
  • prawa rzeczowe (ang.

    rights in rem), z którymi wiąże się prawo do używania nieruchomości,

  • udziały lub inne prawa o charakterze udziałowym, które dają ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności czy też posiadania nieruchomości.

Podobne regulacje zawarte są w art. 15 ust. 2 dyrektywy VAT z 2006 r.

Polska ustawa VAT za towary uznaje jedynie części nieruchomości budynkowych. Należy bowiem uznać, że pojęcie ?części nieruchomości? lege non distinguente obejmuje również ?część ułamkową? (we własności) nieruchomości? (Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard, ?Komentarz do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług VAT?. Lex, 2009, wyd. III).

Artykuł 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT od dnia 1 stycznia 2009 r. przewiduje dwa zwolnienia przedmiotowe dostawy budynków lub ich części. Według tego przepisu ?zwalnia się od podatku (...):

10) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
  a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;
10a) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
  a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów?.

Pierwsze z tych zwolnień nie dotyczy sprzedaży składników majątku Spółki, ponieważ pierwsze zasiedlenie budynków miało miejsce w latach 2000 ? 2001, czyli w okresie dawniejszym niż 2 lata (art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o VAT).

W związku z powyższym, rozważyć należy, czy Syndyk będzie korzystał ze zwolnienia objętego normą art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Możliwe to będzie, gdy ziszczą się 3 przesłanki:

  1. sprzedaż dokonywana przez Syndyka będzie ?dostawą budynków lub ich części? w rozumieniu ustawy o VAT,
  2. w stosunku do obiektów objętych sprzedażą nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  3. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie obiektów objętych sprzedażą, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosiła takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów?.


W pierwszej kolejności do rozważenia pozostaje kwestia, czy charakter czynności dokonywanych przez syndyka będzie mieścił się w zakresie pojęcia lub jego części ?dostawa budynków lub ich części?. Wydaję się, w świetle wyżej opisanych definicji, że do zakresu tego pojęcia należy zbycie praw:

  1. prawo do części budynków wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej,
  2. prawo własności gruntu wraz z budynkiem jako częścią składową gruntu,
  3. prawo do samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy o własności lokali jako lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej,
  4. prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem.


Według oświadczenia Głównej Księgowej:

  1. w stosunku do obiektów objętych sprzedażą nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2, art. 25 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 10 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ? Dz. U. 1993 r., nr 11, poz. 50 ze zm.).
  2. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie obiektów objętych sprzedażą w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosiła takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów?.


Według artykułu 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, ze zwolnienia korzystają czynności polegające na ?dostawie budynków lub ich części?. Przedmiotem transakcji Syndyka są grunty, na których budynki (lub ich części) są posadowione. Ponieważ według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT grunty są towarem, którego odpłatna dostawa jest opodatkowana, pozostaje problem ustalenia, czy zbycie gruntu jest zwolnione od podatku w świetle art. 43 tej ustawy.

Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, ?w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu?.

?Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się stawkę podatku taką, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony? (pismo Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 listopada 2008 r. IPPP1/443-1950/08-2/PR ? LEX 19062).

Wnioski w oparciu o powyższe są następujące:

  1. Sprzedaż składników majątku Spółki, opisanych wyżej, podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.
  2. Ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy korzysta również dostawa gruntów, na których posadowione są budynki lub części budynków.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady sprzedaż towarów podlega opodatkowaniu według stawki 22%, za wyjątkiem towarów objętych zwolnieniem od podatku bądź stawką preferencyjną.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku (budowli lub ich części) jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

I tak, stosownie do zapisu art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie ? rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności opodatkowanych.

Ponadto, w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy postanowiono, iż zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż pierwsze zasiedlenie:

  1. budynku położonego w K? nastąpiło we wrześniu 1998 r.,
  2. budynku położonego w K? nastąpiło w listopadzie 2001 r.,
  3. budynku położonego w K? nastąpiło w lutym 2000 r.,
  4. budynku położonego w K? nastąpiło w grudniu 2000 r.,
  5. budynku położonego w K? nastąpiło w kwietniu 2001 r.,
  6. budynku położonego w K? nastąpiło w lipcu 2001 r.,
  7. budynku położonego w K? nastąpiło we wrześniu 1999 r.


Wnioskodawcy ? w stosunku do obiektów objętych sprzedażą ? nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w świetle ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), oraz nie ponosił on wydatków na ulepszenie tych obiektów, których wartość przekroczyłaby 30% ich wartości początkowej i w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem, do pierwszego zasiedlenia przedmiotowych obiektów doszło w latach 1998-2001. Tym samym, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynków a ich zamierzoną sprzedażą jest dłuższy niż dwa lata. Powyższe oznacza, iż w tym przypadku nie zachodzą wyłączenia ze zwolnienia od podatku ? zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b ustawy.

Dlatego też, sprzedaż przez Zainteresowanego przedmiotowych nieruchomości będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT, na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Przedmiotem sprzedaży ? jak wynika z opisu sprawy ? będzie również nieruchomość zabudowana położona w K?. Zainteresowany nie posiada wiedzy, co do dokładnej daty pierwszego zasiedlenia budynku, jednak został on przekazany Spółce ? na mocy umowy przekazania własności budynku zakładowego ? już w 1998 r. (akt notarialny z dnia 27 marca 1998 r.). Również w odniesieniu do tej nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie ponosił on wydatków na ulepszenie tego obiektu, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej i w stosunku, do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę treść wyżej przytoczonych przepisów, Zainteresowany także przy dostawie tej nieruchomości będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT.

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności ? art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Na mocy art. 195 Kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Stosownie do art. 196 § 1 ww. Kodeksu, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

W świetle powyższych przepisów w przypadku zbycia udziału w nieruchomości, dotychczasowy współwłaściciel przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel, w zakresie w jakim uprawnia go do tego wysokość jego udziału.

Zatem, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towarów.

Odnosząc powyższe do opisu sprawy stwierdza się, że sprzedaż udziałów w nieruchomościach wspólnych związanych z częściami budynków mieszkalnych (lokali mieszkalnych) przeznaczonych do sprzedaży ? również stanowi dostawę towaru.

Podstawą opodatkowania, w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku (?).

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem.

Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Na mocy § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Zatem, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego, na którym posadowiony jest budynek, którego dostawa korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, także korzysta ze zwolnienia, na mocy § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednakże z uwagi na zastosowanie w części innych przepisów prawa niż wskazane przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB2/436-90/09-3/AJ, interpretacja indywidualna

IPPP1/443-1950/08-2/PR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika