1) Czy aby kontrahent francuski mógł dokonać importu na terenie Polski i aby przysługiwało mu prawo (...)

1) Czy aby kontrahent francuski mógł dokonać importu na terenie Polski i aby przysługiwało mu prawo zwrotu VAT w Polsce musi się zarejestrować w Polsce jako podatnik VAT UE, lub wyznaczyć do tych czynności przedstawiciela podatkowego w Polsce?
2) Czy Spółka może na podstawie pełnomocnictwa wystąpić o zwrot VAT dla kontrahenta francuskiego?
3) Czy Spółka współpracująca z kontrahentem francuskim i powiązana z nim kapitałowo może jako upoważniony odbiorca zaimportowanego towaru, dokonać we własnym imieniu rozliczenia VAT z tytułu importu?4) Czy po zarejestrowaniu się podmiotu francuskiego w Polsce do celów rozliczania VAT z tytułu importu, sprzedaż towarów wyprodukowanych przez Spółkę na rzecz kontrahenta francuskiego będzie nadal odbywać się w ramach WDT. Komu wówczas Spółka wystawi fakturę za usługę na towarach zaimportowanych, które zostaną po przerobie wywiezione do Francji?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2008 r. (data wpływu 4 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 4 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zajmuje się produkcją wyrobów metalowych i akcesoriów ogrodowych. Swoje wyroby sprzedaje do krajów UE. Jednym z odbiorców jest kontrahent z Francji ? współudziałowiec Spółki. W związku z rozwijającą się współpracą, Zainteresowany zamierza świadczyć na rzecz kontrahenta francuskiego usługi na towarach sprowadzonych z Chin, przez tego kontrahenta. Na fakturze wystąpi: jako nadawca ? firma z Chin, odbiorca ? firma z Francji, przy czym jako miejsce dostawy wskazana będzie siedziba i miejsce prowadzenia działalności Spółki. Import towarów ma być dokonany na terenie Polski przez agencję celną w imieniu i na rzecz kontrahenta francuskiego, który w związku z importem zapłaci w Polsce VAT poprzez agencję celną. Następnie zaimportowany towar trafi do Spółki, tu zostanie poddany obróbce (m.in.: malowaniu, metalizacji), a po wykonaniu usługi wywieziony do Francji. Spółka wystawi fakturę za wykonaną usługę na towarze powierzonym, w której wskaże podmiot francuski jako nabywcę usługi zobowiązanego do rozliczenia podatku VAT, o ile towar opuści kraj w ciągu 30 dni od daty wykonania usługi. Po przekroczeniu tego terminu Spółka wystawi fakturę VAT, doliczając do wartości towaru 22% VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy aby kontrahent francuski mógł dokonać importu na terenie Polski i aby przysługiwało mu prawo zwrotu VAT w Polsce musi się zarejestrować w Polsce jako podatnik VAT UE, lub wyznaczyć do tych czynności przedstawiciela podatkowego w Polsce...
  2. Czy Spółka może na podstawie pełnomocnictwa wystąpić o zwrot VAT dla kontrahenta francuskiego...
  3. Czy Spółka współpracująca z kontrahentem francuskim i powiązana z nim kapitałowo może jako upoważniony odbiorca zaimportowanego towaru, dokonać we własnym imieniu rozliczenia VAT z tytułu importu...
  4. Czy po zarejestrowaniu się podmiotu francuskiego w Polsce do celów rozliczania VAT z tytułu importu, sprzedaż towarów wyprodukowanych przez Spółkę na rzecz kontrahenta francuskiego będzie nadal odbywać się w ramach WDT... Komu wówczas Spółka wystawi fakturę za usługę na towarach zaimportowanych, które zostaną po przerobie wywiezione do Francji...


Wnioskodawca uważa, że podmiot francuski dokonujący importu (poprzez agencję celną) towaru na terenie Polski i rozliczający z tego tytułu VAT, nie musi się rejestrować w kraju, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r., ani ustanawiać w tym celu przedstawiciela podatkowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2004 r. W związku z powyższym, o zwrot VAT występuje do II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście lub w jego imieniu Spółka na mocy pełnomocnictwa.

W tej sytuacji Spółka dokonująca w kraju usługę na majątku ruchomym wystawia na rzecz kontrahenta francuskiego fakturę, w której wskazuje nabywcę usługi jako podmiot odpowiedzialny za rozliczenie VAT-u we Francji, o ile nie upłynęło 30 dni od daty wykonaniu usługi, zgodnie z art. 28 ustawy o VAT.

Natomiast w sytuacji, gdy kontrahent francuski dokona rejestracji w Polsce, a następnie importu towaru płacąc przy tym VAT, będzie mógł rozliczyć VAT z tytułu importu i wystąpić o zwrot nadwyżki VAT-u naliczonego.

Spółka wykonująca usługę na majątku ruchomym pochodzącym z importu, należącym do kontrahenta francuskiego zarejestrowanego w Polsce wystawi na jego rzecz fakturę VAT sprzedaży na wykonaną usługę ze stawką 22%. Przy czym kontrahent francuski jako podatnik polski będzie miał prawo do rozliczenia VAT-u naliczonego. Następnie podmiot francuski zarejestrowany w Polsce dokona dostawy towarów po obróbce do Francji w ramach WDT ze stawką 0% na rzecz siebie zarejestrowanego we Francji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega import towarów, przez który rozumieć należy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy).

Z opisu zawartego we wniosku wynika, iż Spółka zamierza świadczyć na rzecz kontrahenta francuskiego usługi na towarach sprowadzonych przez tego kontrahenta z Chin. Import towarów będzie dokonany przez agencję celną na terenie Polski, w imieniu i na rzecz kontrahenta francuskiego, który w związku z importem zapłaci w Polsce podatek VAT. Towar ten trafi do Spółki, gdzie zostanie poddany obróbce, a po wykonaniu usługi wywieziony do Francji.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 17 ust.

1 pkt 1 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.


Przepis art. 96 ust. 1 ustawy stanowi, iż podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 7 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1, nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, podlegający obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, o których mowa w art. 96 ust. 4, są obowiązani ustanowić przedstawiciela podatkowego.

Ponadto, w myśl § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 66, poz. 608), obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego nie występuje w przypadku, gdy podatnikiem wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest podmiot posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej.


Mając powyższe na uwadze, kontrahent francuski w związku z tym, iż nie jest podatnikiem wymienionym w art. 15 ustawy, nie ma obowiązku dokonywać rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce oraz nie jest zobowiązany do ustanowienia przedstawiciela podatkowego.


Ad. 2

W myśl § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851), zwrot podatku od towarów i usług, naliczonego przy nabyciu towarów i usług, zwany dalej ?zwrotem podatku?, przysługuje osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie posiada siedziby lub miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, zwanej dalej ?podmiotem uprawnionym?, który nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium kraju.

Zgodnie z § 5 ust. 1 tego rozporządzenia, zwrot podatku następuje na wniosek podmiotu uprawnionego, zwany dalej ?wnioskiem?. Wniosek składa się do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, zwanego dalej ?naczelnikiem urzędu skarbowego?, nie później niż do dnia 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy (§ 5 ust. 2 ww. rozporządzenia).


Ponadto, należy nadmienić, iż zgodnie z art. 136 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

W myśl art. 137 § pkt 1a Ordynacji podatkowej, pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed organami celnymi, w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego z tytułu importu towarów, może być także osoba, o której mowa w art. 79 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. ? Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622 i Nr 273, poz. 2703), zwanej dalej ?Prawem celnym?. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu (zgodnie z art. 137 § 2 Ordynacji podatkowej).

Reasumując, należy stwierdzić, iż podmiot francuski w związku z dokonaniem na terenie Polski importu towarów z Chin, może wystąpić z wnioskiem o zwrot podatku od towarów i usług, lub może to zrobić w jego imieniu Spółka, której podmiot ten udzieli pełnomocnictwa. Warunkiem jest aby podmiot ten nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r.


Ad. 3

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że import towarów z Chin będzie dokonany na terenie Polski przez agencję celną w imieniu i na rzecz kontrahenta francuskiego, który za pośrednictwem agencji celnej zapłaci w Polsce podatek VAT. Wnioskodawca ma wątpliwości, czy może jako upoważniony odbiorca zaimportowanego towaru, dokonać we własnym imieniu rozliczenia podatku VAT z tego tytułu.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w treści art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, w przypadku importu ? suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy).

Art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że podmiotem uprawnionym do odliczenia kwoty podatku naliczonego związanej z dokonanym importem towarów jest podmiot będący podatnikiem z tytułu tego importu. Podatnikiem z tytułu importu towarów jest natomiast ? co do zasady ? podmiot, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła związanego z przywozem. Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż podmiotem zobowiązanym do zapłaty cła i należnego podatku od towarów i usług jest kontrahent francuski, w imieniu którego zapłaty dokona upoważniona agencja celna. Zatem Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z dokumentu celnego, gdyż nie dokonał importu towarów oraz zgłoszenia celnego i nie uiścił należności celno-podatkowych.


Ad. 4

Z opisu zawartego we wniosku wynika, iż Spółka będzie świadczyć dla kontrahenta francuskiego usługi na majątku ruchomym. Wnioskodawca po zakończeniu usług nie będzie sprzedawał towaru, tylko będzie obciążał kontrahenta za wykonanie przedmiotowej usługi. W związku z powyższym, przy świadczeniu przedmiotowych usług ważne jest określenie miejsca ich świadczenia.

Na mocy art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym ? miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Stosownie do art. 28 ust. 7 ustawy, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

W myśl ww. regulacji prawa podatkowego stwierdzić należy, iż miejscem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce gdzie usługi są faktycznie świadczone, jednakże z zastrzeżeniem art. 28 ustawy. W treści przywoływanego art. 28 ust. 7 i 8 ustawy, ustawodawca zawarł dwa warunki, uzależniając od ich spełnienia przeniesienie miejsca świadczenia usług na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer identyfikacji na potrzeby podatku od wartości dodanej.


W związku z powyższym, jeżeli podmiot zagraniczny nie zarejestruje się w Polsce i poda świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Francji, usługi te nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Natomiast w sytuacji, gdyby podmiot francuski zarejestrował się w Polsce, a następnie dokonał dostawy importowanych towarów, poddanych w Polsce obróbce, do Francji, wówczas Spółka wykonująca usługę na majątku ruchomym, w przypadku podania przez tego kontrahenta numeru identyfikacji podatkowej wydanego w Polsce, wystawi na jego rzecz fakturę VAT na wykonaną usługę ze stawką 22%. Podmiot francuski zarejestrowany w Polsce dokona dostawy towarów do Francji w ramach wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Reasumując, Wnioskodawca świadcząc usługi na ruchomym majątku rzeczowym nie dysponuje towarem oddanym do obróbki jako właściciel, tylko dokonuje usługi na towarze powierzonym, a miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie terytorium Polski. Zatem, dokonując przedmiotowych czynności na rzecz kontrahenta francuskiego, zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług, który poda świadczącemu usługę nadany mu w Polsce numer identyfikacji podatkowej, Zainteresowany winien wystawić fakturę VAT i opodatkować tą usługę stawką podatku właściwą dla tego typu usług na terytorium kraju.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika