Sukcesja praw i obowiązków w związku z likwidacją przedsiębiorstwa.

Sukcesja praw i obowiązków w związku z likwidacją przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana ?, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2008 r. (data wpływu 4 sierpień 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ordynacji podatkowej w zakresie następstwa prawnego w związku z likwidacją spółki ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 4 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie następstwa prawnego w związku z likwidacją spółki.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1999 roku od Urzędu Miasta Świdnica Wnioskodawca wykupił lokal użytkowy, w którym od 1991 roku prowadzi działalność gospodarczą (handel detaliczny) w całości opodatkowaną podatkiem VAT. Do ceny netto zakupu lokalu doliczono podatek VAT, który jako podatek naliczony został zwrócony w całości przez Urząd Skarbowy. W bieżącym roku Zainteresowany wspólnie z małżonką chce zawiązać spółkę cywilną, której przedmiotem działalności (w całości opodatkowanej podatkiem VAT) będzie między innymi handel detaliczny. Jako wkład Wnioskodawca wniesie do spółki w formie aportu swoje przedsiębiorstwo (towary handlowe, środki pieniężne, wyposażenie i lokal użytkowy).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku rozwiązania spółki cywilnej wystąpi sukcesja praw i obowiązków wynikająca z przepisów prawa podatkowego i obowiązek ujęcia w spisie z natury lokalu użytkowego na okoliczność opodatkowania podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 93a § 1 w związku z art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej mówiący o sukcesji praw i obowiązków będzie miał zastosowanie do zdarzeń, które już powstały w wyniku dotychczasowej działalności gospodarczej. W związku z powyższym spółka będzie miała prawo np. do kontynuowania amortyzacji lokalu, a obowiązek ? rozliczenia się z wierzycielami Zainteresowanego, jeżeli takie wystąpią. Natomiast zdarzenie przyszłe w Spółce, jakim może być jej likwidacja, powodująca zobowiązania podatkowe np. w podatku VAT ? nie będą podlegały ww. przepisom. Będą to zobowiązania bieżące spółki jako np. płatnika podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze. zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Na mocy § 2, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

W myśl art. 93a § 1 ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Przepis § 1 ustawy, zgodnie z 93a § 2, stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
       a) innej spółki niemającej osobowości prawnej;
       b) spółki kapitałowej;
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.


Sukcesja praw i obowiązków występuje tylko w przypadkach wskazanych powołanym przepisem. W związku z powyższym nie będzie miała zastosowania w związku z likwidacją nowopowstałej Spółki.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Natomiast stosownie do ust. 4 powołanego artykułu, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że do Spółki cywilnej, która będzie zawiązana w bieżącym roku, Zainteresowany jako wkład wniesie w formie aportu swoje przedsiębiorstwo, wraz z lokalem użytkowym zakupionym w 1999 roku.

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans (art. 6 pkt 1 ustawy).

Przekazanie aportem przedsiębiorstwa, wyłączone jest spod działania ustawy mocą art. 6 pkt 1 ustawy. Wobec powyższego, w momencie nabycia przedmiotowego lokalu, nowopowstałej Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z jego nabyciem. Zatem, regulacje art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy nie znajdą zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla Spółki cywilnej.

Tut. Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie faktycznym oraz przedstawione we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które nie zostały objęte pytaniem ? nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej ? rozpatrzone.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika