Zbycie przez Zainteresowanego udziału prawa użytkowania wieczystego przedmiotowych działek budowlanych, (...)

Zbycie przez Zainteresowanego udziału prawa użytkowania wieczystego przedmiotowych działek budowlanych, skutkuje uznaniem za wykonywanie czynności określonej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy (dostawa towarów), która winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Mając na względzie fakt, iż Wnioskodawca zbywa udział w prawie użytkowania wieczystego, w związku z powyższym sprzedaż działek budowlanych będzie zobowiązany udokumentować fakturą VAT, jako podstawę opodatkowania wykazując kwotę uzyskaną ze sprzedaży, w wysokości odpowiadającej posiadanemu przez niego udziałowi, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana ?, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2008 r. (data wpływu 7 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej ? jest nieprawidłowe,
  • udokumentowania dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej oraz udokumentowania dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem w 1/4 części prawa użytkowania wieczystego działki oraz w 1/4 części budynku biurowego trwale posadowionego na gruncie (prawie wieczystego użytkowania), stanowiącego odrębną nieruchomość. Dla nieruchomości tych ustanowiono jedną (wspólną) księgę wieczystą.

Współwłasność w 1/2 części prawa wieczystego użytkowania działki oraz współwłasność 1/2 części budynku biurowego, stanowiącej odrębną nieruchomość, Wnioskodawca nabył w 1995 r. ? na prawach wspólności ustawowej z byłą żoną ? nie w celach odsprzedaży. Budynek zakupiony został w 1995 r. jako towar używany w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), ze zwolnieniem. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wówczas nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podatnik nie uzyskiwał obrotu ze sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość znajduje się na terenie, dla którego właściwym w sprawach podatku VAT jest Urząd Skarbowy W?Ś. Czynności opodatkowane VAT (usługi najmu lokali biurowych) wykonywane były na terenie miejsca położenia nieruchomości, w której udziały w prawie użytkowania wieczystego Wnioskodawca zamierza sprzedać.

W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w przedmiocie działalności Wnioskodawcy podano, m.in. wynajem nieruchomości na własny rachunek (obrót nieruchomościami nie jest i nie był przedmiotem jego działalności, a przychodu ze sprzedaży innych nieruchomości nie osiągnięto).

Budynek biurowy nie był i nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych oraz nie dokonywano od niego żadnych odpisów amortyzacyjnych. Budynek był używany w okresie dłuższym niż 5 lat, w celu wykonywania czynności opodatkowanych, zaś działalność gospodarcza nie została zlikwidowana.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów nie było wpisane do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, a odpisy amortyzacyjne nie były dokonywane. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomość stanowiąca współwłasność Wnioskodawcy przeznaczona jest pod zabudowę.

Wnioskodawca - wspólnie z pozostałymi współwłaścicielami - jest w trakcie dokonywania podziału nieruchomości na kilka mniejszych działek. Po dokonaniu podziału nieruchomości planuje sprzedać udziały w prawie użytkowania wieczystego czterech powstałych w wyniku podziału działek niezabudowanych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy sprzedaż udziałów w prawie wieczystego użytkowania działek niezabudowanych gruntu, przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania pod zabudowę, zakupionych w roku 1995 z majątku prywatnego Wnioskodawcy i byłej żony, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług...
  2. W jaki sposób należy udokumentować czynność sprzedaży udziałów w prawie użytkowania działek niezabudowanych w przypadku uznania tej sprzedaży za czynność podlegającą opodatkowaniem podatkiem VAT i w jakiej wysokości przyjąć podstawę opodatkowania...


Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu został dokonany w 1995 r. do majątku wspólnego Zainteresowanego i byłej żony (nie w celach odsprzedaży), zaś działalność gospodarcza Wnioskodawcy nie obejmuje obrotu nieruchomościami, to jednorazowa czynność sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanych działek, powstałych w wyniku podziału jednej nieruchomości, nie będzie podlegała podatkowi od podatku od towarów i usług.

W ocenie Zainteresowanego, w przypadku uznania czynności sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania działek niezabudowanych gruntu za czynność opodatkowaną, winien wystawić fakturę VAT, wykazując jako podstawę opodatkowania kwotę należną Wnioskodawcy, jako sprzedającemu swoje udziały w prawie wieczystego użytkowania działek gruntu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

  • za nieprawidłowe w zakresie opodatkowania dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanych,
  • za prawidłowe w zakresie udokumentowania dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.


Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Prawo użytkowania wieczystego uznaje się za prawo rzeczowe o charakterze zbliżonym do prawa własności. Mimo, iż nie zostało ono wymienione odrębnie w art. 5 ust. 1 ustawy, jego zbycie należy traktować jako dostawę towarów.


Przepis art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza ? mocą ust. 2 powołanego artykułu ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści powyższych przepisów wynika, iż grunty traktowane są jak towar, a ich sprzedaż jak dostawa. Ponadto ustawa o podatku od towarów i usług określa, iż podatnikami podatku VAT są, m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Za taką działalność obowiązujący akt prawny uznaje także wykonywanie określonych czynności (dostawy gruntów) w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest współwłaścicielem w 1/4 części prawa użytkowania wieczystego działki oraz współwłaścicielem w 1/4 części budynku biurowego trwale posadowionego na gruncie (użytkowanego także na podstawie prawa wieczystego użytkowania), stanowiącego odrębną nieruchomość. Dla wymienionych nieruchomości ustanowiono jedną (wspólną) księgę wieczystą.

Współwłasność w 1/2 części prawa wieczystego użytkowania działki oraz współwłasność 1/2 części budynku biurowego Zainteresowany wraz z byłą żoną nabyli w 1995 r., nie w celach ich dalszej odsprzedaży.

W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawcy, w przedmiocie działalności podano m.in. wynajem nieruchomości na własny rachunek. Działalność gospodarczą objętą wpisem wykonywano w budynku położonym na nieruchomości, w której Zainteresowany ma udziały w prawie użytkowania wieczystego i którą zamierza zbyć. Wnioskodawca wraz z innymi współwłaścicielami wyodrębnił z przedmiotowej nieruchomości cztery działki niezabudowane. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ww. nieruchomości przeznaczone są pod zabudowę.

Uwzględniając treść powołanych przepisów oraz stan przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, iż zbycie udziału w prawie użytkowania wieczystego wydzielonych z nieruchomości czterech działek budowlanych podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i wykorzystuje zbywane nieruchomości w prowadzonej działalności (usługi najmu lokali biurowych wykonywane na terenie miejsca położenia nieruchomości). Zbywane działki nie stanowią zatem majątku prywatnego lecz element majątku prowadzonej działalności gospodarczej.

Dodać również należy, iż dostawa czterech działek budowlanych jest czynnością powtarzalną, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, uznawaną za wykonywanie działalności gospodarczej. W konsekwencji, zbycie przez Zainteresowanego udziału prawa użytkowania wieczystego przedmiotowych działek budowlanych, skutkuje uznaniem za wykonywanie czynności określonej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy (dostawa towarów), która winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu stawką podatku 22%. Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W myśl art. 106 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Mając na względzie fakt, iż Wnioskodawca zbywa udział w prawie użytkowania wieczystego, w związku z powyższym sprzedaż działek budowlanych będzie zobowiązany udokumentować fakturą VAT, jako podstawę opodatkowania wykazując kwotę uzyskaną ze sprzedaży, w wysokości odpowiadającej posiadanemu przez niego udziałowi, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika