Czy kartridże wymienione w § 4 pkt 7 rozporządzenia, to nośniki danych (jak płyty CD, płyty DVD, (...)

Czy kartridże wymienione w § 4 pkt 7 rozporządzenia, to nośniki danych (jak płyty CD, płyty DVD, dyskietki czy kasety video), a nie tusze do drukarki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2008 r. (data wpływu 8 sierpień 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie kas rejestrujących ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 8 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie kas rejestrujących.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zainteresowany dokonuje sprzedaży tuszy do drukarek, zwanych potocznie kartridżami, których w żaden sposób nie da się ?zapisać? danymi, czy wgrać pakietów danych, czy też oprogramowania. Pytanie Wnioskodawcy dotyczy zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy kartridże wymienione w § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących, to nośnik danych (jak płyty CD, płyty DVD, dyskietki czy kasety video), a nie tusze do drukarek...


Zdaniem Wnioskodawcy, tusz do drukarek nie jest kartridżem pamięci (nośnikiem danych) mimo potocznej nazwy ?kartridż?.

Na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zarządza się, że pewne grupy podatników nie mogą korzystać ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Zgodnie z § 4 pkt 7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zwolnienie nie obowiązuje przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, płyt DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset video), dyskietek, kart pamięci, kartridży. W rozumieniu Wnioskodawcy są to wszelkiego rodzaju zapisane lub nagrane nośniki danych, w tym również kartridże pamięci, czyli jeden z rodzajów nośników danych używanych w latach 70-90 w starych (wówczas aktualnych) komputerach. Kartridż taki nie ma nic wspólnego z tuszami do drukarek lub tonerami, zwanymi również potocznie kartridżami.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, ustawodawca nałożył na podatników, dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Minister Finansów, zgodnie z art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy w drodze rozporządzenia zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników (zwolnienia podmiotowe) oraz niektóre grupy czynności (zwolnienia przedmiotowe) z obowiązku, o którym mowa w art. 111 ust. 1, ze względu na wysokość obrotu lub rodzaj prowadzonej działalności (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących ? Dz. U. Nr 113, poz. 720 ? obowiązujące od 1 lipca 2008 r.).


Stosownie do § 2 ww. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

  1. do dnia 31 grudnia 2008 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia,
  2. do dnia 31 października 2008 r. ? czynności objęte do dnia 30 czerwca 2008 r. zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 245, poz. 1807), których nie dotyczą poz. 5, 9, 15, 16, 18-20, 23 załącznika do niniejszego rozporządzenia.


Natomiast § 4 ust. 1 pkt 7 powołanego wyżej rozporządzenia stanowi, że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów, przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Z powyższego przepisu wynika, iż zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących nie stosuje się w przypadku dostawy kartridży będących nośnikami danych.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Zainteresowany sprzedaje tusze do drukarek potocznie zwane kartridżami, których w żaden sposób nie da się ?zapisać? danymi.

Mając na uwadze powołane przepisy stwierdzić należy, że sprzedaż przez Zainteresowanego tuszu do drukarek potocznie zwanego kartridżem nie rodzi obowiązku w zakresie instalacji kasy rejestrującej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika