Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego (...)

Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej przekazanie składników majatku likwidacyjnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2008 r.(data wpływu 18 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 18 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest akcjonariuszem firmy Zakłady (?) ?M' Spółka Akcyjna w likwidacji (dalej: M S.A.). W związku z planowanym zakończeniem procesu likwidacji M S.A., na mocy art. 474 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037), zwanej k.s.h., M S.A. wyda majątek pozostały po zaspokojeniu wierzycieli i zakończeniu spraw spółki swoim akcjonariuszom, w tym Wnioskodawcy. Jednocześnie, część tego majątku zostanie wydana w formie rzeczowej, tj.: w formie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (dalej: majątek likwidacyjny). Składniki majątku likwidacyjnego nie stanowią przedsiębiorstwa, ani oddziału samodzielnie sporządzającego bilans. W związku z powyższym, M S.A. wydając majątek likwidacyjny, wystawi Zainteresowanemu fakturę oraz naliczy podatek VAT należny, przy czym podatek należny nie zostanie naliczony w stosunku do towarów i usług, do których zastosowanie będzie miało zwolnienie z VAT (np. towarów używanych). Podatek należny zostanie naliczony według stawki podatku właściwej dla danego towaru lub usługi, zaś podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa przekazanych składników majątku likwidacyjnego. Nabyte w ten sposób składniki majątku likwidacyjnego będą wykorzystywane dla celów opodatkowanej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Zainteresowany będzie miał prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez M S.A., a dokumentującej przekazanie składników majątku likwidacyjnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie miał on prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez M S.A., dokumentującej dostawę składników majątku likwidacyjnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Jednocześnie, jak wynika ze stanu faktycznego, Zainteresowany będzie wykorzystywał nabyte od M S.A. składniki majątku likwidacyjnego dla celów swojej opodatkowanej działalności gospodarczej, a tym samym, do wykonywania czynności opodatkowanych. W konsekwencji, Zainteresowany będzie miał prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez M S.A. dokumentującej przekazanie składników majątku likwidacyjnego, chyba że w stosunku do tych składników zastosowanie znajdzie wyłączenie szczególne zawarte w art. 88 ustawy.

Tym niemniej, Zainteresowany stoi na stanowisku, iż w przedstawionym stanie faktycznym zastosowania nie znajdzie żadne z wyłączeń szczególnych zawartych w art. 88 ustawy.

W szczególności, zastosowania nie ma art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym prawo do odliczenia VAT naliczonego nie przysługuje w stosunku do towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (...).

Należy bowiem pamiętać, iż zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy, wyłączenie zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 2, nie ma zastosowania do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych oraz gruntów. Tymczasem, właśnie takie towary i usługi, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, wchodzą w skład majątku likwidacyjnego.

W przedmiotowym stanie faktycznym, zdaniem Wnioskodawcy, nie należy stosować również art. 88 ust. 1 pkt 5b ustawy, zgodnie z którym prawo do odliczenia VAT naliczonego nie przysługuje w odniesieniu do towarów i usług, których nabycie nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Przekazanie przez M S.A. swojego majątku likwidacyjnego na rzecz Wnioskodawcy, nie można bowiem postrzegać ani w kategoriach darowizny ani nieodpłatnego świadczenia usług.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Tymczasem w związku z wydaniem majątku likwidacyjnego przez M S.A., otrzymuje ona ekwiwalent w postaci wygaśnięcia roszczeń akcjonariuszy (w tym Zainteresowanego) względem M S.A. do wydania im części majątku odpowiadającej proporcjonalnie wartości wniesionego przez nich wkładu (art. 474 k.s.h). Nie dochodzi zatem do świadczenia bezpłatnego, w tym również do nieodpłatnego świadczenia usług.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2007 r.

(sygn. akt III SA/Wa 929/07) wydanym w niemal identycznej sprawie ? przekazania majątku rzeczowego wspólnikowi, przez spółkę w związku z jej likwidacją. W powołanym wyroku, WSA stwierdził, iż ?jeżeli wspólnikowi należy się od spółki zwrot nakładów, wspólnik dysponuje prawem podmiotowym jakim jest wierzytelność, czyli prawem wierzyciela do żądania od dłużnika (spółki), świadczenia w postaci wypłaty kwoty stanowiącej równowartość nakładów na inwestycje spółki. W miejsce świadczenia pieniężnego może być wykonane świadczenie rzeczowe (przekazanie towarów). W sprawie nie ma znaczenia, że wierzytelność wynika z umowy spółki i uchwały wspólników. Tego rodzaju rozliczenie się ze wspólnikiem podlega niewątpliwie opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów?.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym stanie faktycznym nie ma zastosowania również przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, w którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Należy bowiem pamiętać, iż w ramach przekazania majątku likwidacyjnego dojdzie do przeniesienia przez M S.A. na Zainteresowanego prawa do rozporządzania jak właściciel wchodzącymi w skład tego majątku towarami (czyli np. środkami trwałymi).

Spełniona zatem zostanie definicja dostawy towarów zawarta w art. 7 ust. 1 ustawy. Dojdzie również do przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, która to czynność, w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi świadczenie usług.

Mając jednocześnie na uwadze, iż jak wskazano powyżej, wspomniane dostawy towarów i świadczenie usług mają charakter odpłatny, będą one podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Dodatkowo, jak wynika ze stanu faktycznego, składniki majątku likwidacyjnego nie stanowią przedsiębiorstwa ani zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, przeniesienie których, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, jest wyłączone z opodatkowania VAT. Podatek należny nie zostanie również naliczony względem tych składników majątku likwidacyjnego, które będą korzystać z przedmiotowego zwolnienia od opodatkowania VAT.

Na koniec Wnioskodawca podkreślił, iż przyznanie mu prawa do odliczenia VAT naliczonego przez M S.A. przy przekazaniu składników majątku likwidacyjnego, będzie zgodne z zasadą neutralności podatku VAT. Zgodnie z tą zasadą, faktycznemu opodatkowaniu VAT podlegać powinna jedynie konsumpcja. Natomiast, jak stwierdzono w stanie faktycznym, składniki majątku likwidacyjnego zostaną wykorzystywane przez niego dla celów opodatkowanej działalności gospodarczej ? a nie dla celów ostatecznej konsumpcji.

W związku z powyższym Zainteresowany stwierdził, iż będzie miał prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez M S.A. dokumentującej przekazanie składników majątku likwidacyjnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika