Czy usługi wykonywane w prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię mogą nadal (...)

Czy usługi wykonywane w prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię mogą nadal korzystać ze zwolnienia w podatku VAT ze względu na wysokość obrotów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani B. przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2009 r. (data wpływu 16 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni na podstawie świadectwa kwalifikacyjnego prowadzi biuro rachunkowe, ze względu na wysokość obrotów korzysta ze zwolnienia w podatku VAT. Działalność polega na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów oraz innych ewidencji do celów VAT, sporządzaniu zeznań i deklaracji podatkowych tylko na podstawie danych wynikających z ww. ksiąg. Usługi prowadzone są tylko na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni nie jest doradcą podatkowym, lecz posiada uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zawiera umowy z klientem w których jest zamieszczony paragraf informujący, że nie będą świadczone przez biuro usługi w zakresie doradztwa podatkowego. Urząd Statystyczny i umieścił ww. usługi w grupie PKWiU 74.12.20-00.00.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi wykonywane w prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię mogą nadal korzystać ze zwolnienia w podatku VAT ze względu na wysokość obrotów...

Zdaniem Wnioskodawczyni, może nadal korzystać ze zwolnienia w podatku VAT ze względu na wysokość obrotów. Nie posiada uprawnień doradcy podatkowego, przepisy ustawy o VAT uznają, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, to oznacza, że o zaliczeniu do usług doradczych powinna decydować PKWiU. Źródłem prawa dla podatnika VAT jest bowiem ustawa o podatku od towarów i usług, a nie ustawa o doradztwie podatkowym. O prawie podatnika do korzystania ze zwolnienia z VAT, gdy świadczy usługi księgowe, decyduje nie ustawa o doradztwie podatkowym, lecz ustawa o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze, a także normy techniczne PKWiU.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

Z kolei, stosowanie do art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Klasyfikacją statystyczną obowiązującą dla celów podatku od towarów i usług jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wynika, iż Strona świadczy usługi polegające na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów oraz innych ewidencji do celów VAT, sporządzaniu zeznań i deklaracji podatkowych tylko na podstawie danych wynikających z ww. ksiąg z wyłączeniem świadczenia usług w zakresie doradztwa podatkowego sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.12.20-00.00.

Zatem, Wnioskodawczyni w sytuacji świadczenia jedynie usług rachunkowo-księgowych (o ile nie są to usługi w zakresie doradztwa), przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, regulowanego przepisami art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje ITPP1/443-83/10/MS, interpretacja indywidualna ITPP1/443-886/10/TS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika