Jednorazowa sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

Jednorazowa sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2008 r. (data wpływu 15 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 15 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny od rodziców, działkę rolną, warzywną. Działka ta stanowi jego majątek osobisty. Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej, pracuje jako pracownik na umowę o pracę. W obecnej sytuacji, z powodu chorób trapiących jego rodzinę, zarówno on jak i jego dzieci nie są w stanie wybudować budynku. W związku z powyższym, Wnioskodawca zamierza sprzedać działkę nr 705/19, przeznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe z możliwością usług nieuciążliwych (plan z roku 2003).

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany poinformował, że przedmiotowy grunt był wykorzystywany w działalności rolniczej i były z niego dokonywane dostawy produktów rolnych do skupu, od roku 1956 do roku 1991 (do chwili przekazania gospodarstwa rolnego przez rodziców). Wnioskodawca otrzymał ww. nieruchomość w drodze darowizny i od tamtej chwili wykorzystuje ją do zaopatrzenia rodziny w warzywa. Grunt ten nie był w żadnym okresie i zakresie przedmiotem najmu i dzierżawy. Nieruchomość została podzielona na 5 części, z czego 3 części pozostały w jego posiadaniu (po 0,08 ha), z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe, 2 części wydzielono pod drogi dojazdowe. Zgodnie z planem zagospodarowania z dnia 21 lipca 1992 r., Zainteresowany został wywłaszczony z ww. części, przeznaczonych na drogi bez odszkodowania i przeszły one na własność gminy.

W związku z sytuacją rodzinną (choroba nowotworowa żony i leczenie onkologiczne), Wnioskodawca planuje sprzedać jedną działkę o pow. 0,08 ha. Sprzedaż ta jest koniecznością dla rodziny, aby kontynuować leczenie i zwrócić długi w bankach.

Zainteresowany jest pracownikiem zakładu pracy chronionej, posiada na stałe orzeczenie o niepełnosprawności. Uważa, że przedmiotowa dostawa powinna być wolna od podatku VAT, gdyż nie jest on osobą prowadzącą handel ziemią, a podatek powiększy koszty nabycia dla nabywcy, który będzie się budował.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż działki nr 7(?) o pow. 8 arów, otrzymanej w drodze darowizny, stanowiącej majątek osobisty Zainteresowanego, przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe z możliwością świadczenia usług nieuciążliwych, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działki, którą nabył w formie darowizny od rodziców w celu wybudowania domu lub sprzedaży, nie powinna być obciążana podatkiem VAT. Działka nie była działką budowlaną do roku 2003, sporządzenie planu spowodowało zmianę przeznaczenia i możliwość sprzedaży. Obecnie z powodu chorób i kosztów leczenia, Zainteresowany zmuszony jest sprzedać ww. działkę. Transakcja ta nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Jednakże, samo stwierdzenie, że podmiot dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu nie jest wystarczającą przesłanką, aby daną czynność opodatkować podatkiem od towarów i usług. Istotne jest, aby podmiot działał w charakterze podatnika, a więc osoby prowadzącej działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w odniesieniu do tej transakcji podatnik działał w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy, miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że Wnioskodawca nabył w drodze darowizny działkę nr 79?), przeznaczoną zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe z możliwością świadczenia usług nieuciążliwych. Grunt ten wykorzystywany był przez rodziców Zainteresowanego w działalności rolniczej oraz dokonywano z niego dostaw produktów rolnych do roku 1991. Od momentu otrzymania nieruchomości, Wnioskodawca wykorzystuje ją do zaopatrzenia swojej rodziny w warzywa. W związku z trudną sytuacją rodzinną, zamierza ją sprzedać.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca dokonując jednorazowej sprzedaży działki budowlanej nie działa w charakterze podatnika, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ze względu na sposób nabycia nieruchomości ? darowizna ? należy uznać, iż intencją Zainteresowanego w momencie nabycia gruntu nie była jego odsprzedaż. Nie można również stwierdzić, iż Zainteresowany wykorzystywał ww. nieruchomość do działalności rolniczej, gdyż pozyskane płody rolne były przeznaczone do zaopatrzenia rodziny w warzywa.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy przedmiotowy grunt nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej, w tym również w działalności rolniczej, jego sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-802/08-3/MR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika