Czy skład podatkowy może magazynować wyroby energetyczne wyprodukowane w innym składzie podatkowym (...)

Czy skład podatkowy może magazynować wyroby energetyczne wyprodukowane w innym składzie podatkowym w opakowaniach 1000l (paletopojemniki) ? spełniające wymogi określone w przepisach dotyczących sposobów magazynowania substancji chemicznych ? aby stał się składem podatkowym magazynowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że X, przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2009 r. (data wpływu 21 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie magazynowania i przeładowywania wyrobów akcyzowych wyprodukowanych przez inny podmiot w prowadzonym składzie podatkowym ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie magazynowania i przeładowywania wyrobów akcyzowych wyprodukowanych przez inny podmiot w prowadzonym składzie podatkowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest składem podatkowym. Ma on zamiar ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie w składzie podatkowym dodatkowej działalności polegającej na magazynowaniu lub przeładowywaniu wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w innym składzie podatkowym.

Będą to wyroby energetyczne z wyłączeniem olejów smarowych i gazów, gdzie pojemność magazynowa dla tych wyrobów wynosi, co najmniej 5 000 metrów sześciennych. Przedmiotowe wyroby Wnioskodawca zamierza magazynować w opakowaniach 1000 litrowych (paletopojemniki) spełniających wymogi określone w przepisach dotyczących sposobów magazynowania substancji chemicznych.

Powierzchnia użytkowa składu podatkowego wynosi 3 900 metrów kwadratowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy skład podatkowy może magazynować wyroby energetyczne wyprodukowane w innym składzie podatkowym w opakowaniach 1 000 litrowych (paletopojemniki) ? spełniające wymogi określone w przepisach dotyczących sposobów magazynowania substancji chemicznych ? aby stał się składem podatkowym magazynowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, skład podatkowy, który magazynuje wyroby energetyczne wyprodukowane w innym składzie podatkowym, m.in. w opakowaniach 1000 litrowych (paletopojemniki) spełnia wymagania dotyczące prowadzenia składu podatkowego typu magazynowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 50 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. u. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej ustawą, zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego określa w szczególności rodzaj prowadzonej działalności w składzie podatkowym.

W myśl art. 48 ust. 3 pkt 3 ustawy, w przypadku podmiotu ubiegającego się o wydanie zezwolenia na prowadzenie w składzie podatkowym działalności polegającej wyłącznie na magazynowaniu lub przeładowywaniu wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w innym składzie podatkowym, oprócz warunków określonych w ust. 1, dodatkowym warunkiem wydania zezwolenia, z zastrzeżeniem ust. 4, jest dla wyrobów energetycznych, z wyłączeniem olejów smarowych i gazu - pojemność magazynowa dla tych wyrobów, co najmniej na poziomie 5 000 metrów sześciennych.

Wnioskodawca wyjaśnił, iż prowadzi skład podatkowy i zamierza rozszerzyć zakres prowadzonej działalności o magazynowanie lub przeładowywanie wyrobów wyprodukowanych przez inny podmiot.

W świetle art. 48 ust. 6 ustawy, podmiot prowadzący skład podatkowy, w którym produkuje wyroby akcyzowe może w tym składzie podatkowym magazynować i przeładowywać wyroby akcyzowe objęte zezwoleniem na prowadzenie składu podatkowego, również wyprodukowane przez inny podmiot, bez konieczności spełnienia warunków, o których mowa w ust. 3 pkt 1-5.

Z powyższych przypisów wynika, że prawodawca zezwala podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy typu ?producenckiego? na magazynowanie i przeładowywanie wyrobów akcyzowych objętych zezwoleniem na prowadzenie składu podatkowego, również wyprodukowanych przez inny podmiot, bez konieczności spełnienia warunków, o których mowa w art. 48 ust. 3 pkt 1-5.

Tym samym Wnioskodawca nie będzie związany dodatkowym warunkiem pojemności magazynowej, co najmniej na poziomie 5 000 metrów sześciennych.

Ponadto wyjaśnić należy, iż wydanie, odmowa wydania, zmiana oraz cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, następuje w drodze decyzji (art. 84 ust. 1 pkt 1 ustawy). w przepisie art. 49 ust. 11 ustawy wskazano jednak, że jeżeli podmiot prowadzący skład podatkowy zamierza produkować, magazynować lub dokonywać przeładunku wyrobów należących do innej niż będąca przedmiotem dotychczasowej działalności grupy wyrobów akcyzowych wymienionej w art. 2 pkt 1, jest obowiązany uzyskać nowe zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.

Natomiast w świetle art. 84 ust. 1a ustawy, do postępowań w sprawach zezwoleń, o których mowa w ust. 1, do których stosuje się przepisy rozdziału 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. u. Nr 168, poz. 1323) w zakresie postępowania audytowego, nie stosuje się art. 6.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika