Czy w opisanym stanie faktycznym Zainteresowany ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej (...)

Czy w opisanym stanie faktycznym Zainteresowany ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez podwykonawcę faktury dokumentującej zwrot kosztów dojazdu związanego z wykonywanym zleceniem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 25 maja 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 lipca 2012 r. (data wpływu 13 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 lipca 2012 r. (data wpływu 13 lipca 2012 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność usługową w zakresie XBRL. Przy wykonywaniu czynności korzysta z usług podwykonawców. W umowie podpisanej z podwykonawcą znajduje się postanowienie, iż w przypadku świadczenia przez podwykonawcę usług na rzecz zleceniodawcy (Spółki) poza granicami Polski, zleceniodawca (Zainteresowany) zobowiązuje się do zwrotu kosztów transportu, zakwaterowania oraz doliczenia do wynagrodzenia ekwiwalentu diety. Za wykonane przez siebie czynności, poza granicami kraju, podwykonawca wystawił fakturę VAT, w której oprócz wynagrodzenia za usługę wykazał również koszty dojazdu związane ze zleceniem, opodatkowując je według tej samej stawki podatku co usługę, tj. 23%. Usługi wykonywane przez Wnioskodawcę podlegają podatkowi od towarów i usług, aczkolwiek w przypadku, gdy zgodnie z przepisem art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług miejsce świadczenia znajduje się poza granicami kraju, Spółka wystawia fakturę wskazując, iż dana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Zainteresowany w uzupełnieniu do wniosku poinformował, że jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Ponadto wskazał, iż zajmuje się doradztwem w zakresie elektronicznej sprawozdawczości finansowej. W szczególności zakres prac obejmuje budowę rozwiązań (platform sprawozdawczych) służących wymianie informacji finansowych (np. sprawozdań finansowych) pomiędzy rynkiem (przedsiębiorstwa, banki, zakłady ubezpieczeń) a instytucjami publicznymi (urzędy skarbowe, nadzory bankowe, nadzory nad rynkiem kapitałowym, banki centralne, rejestry przedsiębiorstw). Tworząc ww. rozwiązania Spółka wykorzystuje format wymiany danych XRBL (eXtensbible Business Reporting Language) służący do opisu danych finansowych (w szczególności sprawozdań finansowych) w sposób pozwalający na automatyczną wymianę informacji pomiędzy systemami komputerowymi nadawców (np. przedsiębiorstwa) oraz odbiorców tych danych (instytucje publiczne). Faktura wystawiona przez podwykonawcę ze stawką 23% dokumentowała czynności, dla których miejscem świadczenia (opodatkowania) było terytorium kraju. Same czynności zostały wykonane przez podwykonawcę poza granicami kraju. Usługa, nabyta od podwykonawcy i udokumentowana fakturą, w której oprócz wynagrodzenia za usługę wykazał on również koszty dojazdu, wykorzystana była przez Wnioskodawcę do wykonania usługi, dla której miejsce świadczenia znajdowało się poza terytorium kraju ? w Indiach. Usługa wykonana przez Zainteresowanego, gdyby była wykonana na terytorium kraju, uprawniałaby go do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez podwykonawcę. Spółka posiada dokumenty, z których wynika związek pomiędzy usługą nabytą od podwykonawcy a usługą wyświadczoną przez Wnioskodawcę. Jednocześnie Zainteresowany podkreślił, iż zarówno usługi świadczone przez niego, jak i te świadczone przez podwykonawcę, nie stanowią usług elektronicznych w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym Zainteresowany ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez podwykonawcę faktury dokumentującej zwrot kosztów dojazdu związanego z wykonywanym zleceniem?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to podatnik zachowuje również wtedy, gdy importowane lub nabyte usługi dotyczą świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy).

Z kolei zgodnie z przepisem art. 88 ust. 3a pkt 2 tej ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Wątpliwości dotyczą tego, czy w opisanym stanie faktycznym Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez podwykonawcę faktury dokumentującej zwrot kosztów dojazdu. Jej zdaniem, prawo to przysługuje jej, jeśli zgodnie z przepisem art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług kwota podatku naliczonego wykazana w fakturze wystawionej przez podwykonawcę mogłaby zostać odliczona, gdyby czynności podwykonawcy zostały wykonane na terytorium kraju.

Zwrot kosztów dojazdu podwykonawcy na miejsce wykonywania czynności zleconych mu przez Zainteresowanego jest ściśle związany z usługą wykonywaną przez podwykonawcę na rzecz Wnioskodawcy, stanowi część odpłatności należnej za usługę. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Spółką i podwykonawcą, ta pierwsza zobowiązała się do zwrotu kosztów transportu czy zakwaterowania w sytuacji, gdy czynności wykonywane były poza granicami kraju. Zwrot kosztów dojazdu jest zatem częścią świadczenia należnego od Zainteresowanego, a tym samym stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, i powinny być włączone do podstawy opodatkowania z tytułu świadczonej przez podwykonawcę usługi.

Gdyby usługa świadczona przez Wnioskodawcę była wykonana na terytorium kraju, Spółka miałaby prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez podwykonawcę. Zainteresowany posiada też dokumenty, z których wynika związek pomiędzy fakturą wystawioną przez podwykonawcę a wyświadczoną przez niego usługą. Tym samym, spełnione są przesłanki określone w przepisie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki, w opisanym stanie faktycznym ma ona prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego w fakturze wystawionej przez podwykonawcę, w tym również ? od zwrotu kosztów dojazdu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Z postanowień art. 8 ust. 1 ustawy wynika, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 ustawy stanowi, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Zajmuje się doradztwem w zakresie elektronicznej sprawozdawczości finansowej. W szczególności, zakres jego prac obejmuje budowę rozwiązań (platform sprawozdawczych) służących wymianie informacji finansowych (np. sprawozdań finansowych) pomiędzy rynkiem (przedsiębiorstwa, banki, zakłady ubezpieczeń) a instytucjami publicznymi (urzędy skarbowe, nadzory bankowe, nadzory nad rynkiem kapitałowym, banki centralne, rejestry przedsiębiorstw). Tworząc ww. rozwiązania, Spółka wykorzystuje format wymiany danych XRBL (eXtensbible Business Reporting Language) służący do opisu danych finansowych (w szczególności sprawozdań finansowych) w sposób pozwalający na automatyczną wymianę informacji pomiędzy systemami komputerowymi nadawców (np. przedsiębiorstwa) oraz odbiorców tych danych (instytucje publiczne). Przy wykonywaniu ww. czynności korzysta z usług podwykonawców. W umowie podpisanej z podwykonawcą znajduje się postanowienie, iż w przypadku świadczenia przez podwykonawcę usług na rzecz zleceniodawcy (Spółki) poza granicami Polski, zleceniodawca (Zainteresowany) zobowiązuje się do zwrotu kosztów transportu, zakwaterowania oraz doliczenia do wynagrodzenia ekwiwalentu diety. Za wykonane przez siebie czynności, poza granicami kraju, podwykonawca wystawił fakturę VAT, w której oprócz wynagrodzenia za usługę wykazał również koszty dojazdu związane ze zleceniem, opodatkowując je według tej samej stawki podatku co usługę, tj. 23%. Faktura wystawiona przez podwykonawcę ze stawką 23% dokumentowała czynności, dla których miejscem świadczenia (opodatkowania) było terytorium kraju. Same czynności zostały wykonane przez podwykonawcę poza granicami kraju. Usługa nabyta od podwykonawcy i udokumentowana fakturą, w której oprócz wynagrodzenia za usługę wykazał on również koszty dojazdu, wykorzystana była przez Wnioskodawcę do wykonania usługi, dla której miejsce świadczenia znajdowało się poza terytorium kraju ? w Indiach. Usługi wykonywane przez Zainteresowanego podlegają podatkowi od towarów i usług, aczkolwiek w przypadku, gdy zgodnie z przepisem art. 28b ustawy, miejsce świadczenia znajduje się poza granicami kraju, Spółka wystawia fakturę wskazując, iż dana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Usługa wykonana przez Wnioskodawcę, gdyby była wykonana na terytorium kraju, uprawniałaby go do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez podwykonawcę. Spółka posiada dokumenty, z których wynika związek pomiędzy usługą nabytą od podwykonawcy, a wyświadczoną przez nią usługą. Jednocześnie Zainteresowany podkreślił, iż zarówno usługi świadczone przez niego, jak i te świadczone przez podwykonawcę, nie stanowią usług elektronicznych w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez podwykonawcę faktury dokumentującej zwrot kosztów dojazdu związanego z wykonywanym zleceniem.

Podkreślić w tym miejscu należy, że w myśl art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Tak więc to strony w umowach cywilnoprawnych określają zakres czynności, które składają się na daną transakcję.

Aby dana usługa podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.


Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Tut. Organ wskazuje, iż należność z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług generalnie wyrażana jest w formie ceny. Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje terminu cena. Przedmiotową definicję zawiera art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050 ze zm.), który stanowi, że cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę, w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Ceny towarów i usług, zgodnie z art. 2 ust. 1 powołanej ustawy, uzgadniają strony zawierające umowę (?).

W prawodawstwie polskim obowiązuje zasada swobody umów, w ramach której strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez prawo. Zasada ta ma również zastosowanie na gruncie prawa podatkowego. A zatem to strony w zawieranych umowach określają rodzaj i wysokości wynagrodzenia z tytułu wykonywanych świadczeń. Jeżeli zatem przedmiotem sprzedaży jest usługa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

W niniejszej sprawie mamy zatem do czynienia z umową zawartą pomiędzy Zainteresowanym a podwykonawcą, w wyniku której Spółka, w przypadku świadczenia przez podwykonawcę usług na jej rzecz poza granicami Polski, zobowiązała się do zwrotu kosztów transportu, zakwaterowania oraz doliczenia do wynagrodzenia za usługę ekwiwalentu diety. Za wykonane przez siebie czynności, poza granicami kraju, podwykonawca wystawił fakturę VAT, w której oprócz wynagrodzenia za usługę wykazał również koszty dojazdu związane ze zleceniem, opodatkowując je według tej samej stawki podatku co usługę, tj. 23%.

Wobec powyższego należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że zwrot kosztów dojazdu jest częścią świadczenia należnego od Spółki, a tym samym stanowi on obrót w myśl art. 29 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

   ? z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zatem wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które w ogóle nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jednak w oparciu o art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Jak wynika z powyższego przepisu, warunkiem do odliczenia podatku naliczonego związanego z usługami świadczonymi poza terytorium kraju jest to, aby ? hipotetycznie ? w przypadku wykonywania tych samych usług w kraju podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Powołany przepis wymaga ponadto, aby podatnik posiadał dokumenty, z których wynikać będzie związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju. Powinny to być przede wszystkim dokumenty potwierdzające dokonanie określonych czynności poza terytorium kraju, które będą jednocześnie opisywać te czynności.

Jak wskazał Wnioskodawca, usługa nabyta od podwykonawcy i udokumentowana fakturą, w której oprócz wynagrodzenia za usługę wykazał on również koszty dojazdu, wykorzystana była przez niego do wykonania usługi, dla której miejsce świadczenia znajdowało się poza terytorium kraju ? w Indiach. Usługi wykonywane przez Zainteresowanego podlegają podatkowi od towarów i usług, aczkolwiek w przypadku, gdy zgodnie z przepisem art. 28b ustawy, miejsce świadczenia znajduje się poza granicami kraju, Spółka wystawia fakturę wskazując, iż dana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Usługa wykonana przez Wnioskodawcę, gdyby była wykonana na terytorium kraju, uprawniałaby go do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez podwykonawcę. Spółka posiada dokumenty, z których wynika związek pomiędzy usługą nabytą od podwykonawcy, a wyświadczoną przez nią usługą.

W świetle powyższego, Zainteresowanemu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z faktury wystawionej przez podwykonawcę, związanej z usługami świadczonymi poza terytorium kraju, bowiem posiada on dokumenty, z których wynika związek pomiędzy usługą nabytą od podwykonawcy, a usługą wyświadczoną przez Spółkę.

Reasumując, w opisanym stanie faktycznym Zainteresowany ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez podwykonawcę faktury, w tym również ? od zwrotu kosztów dojazdu związanego z wykonywanym zleceniem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika