Pytanie Spółki dotyczy zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia wypłacanego (...)

Pytanie Spółki dotyczy zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia wypłacanego z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu i dyrektora do spraw produkcji na podstawie kontraktu menedżerskiego.Obywatel Austrii.

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmianami/ Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedstawionej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka ma zamiar zatrudnić na podstawie 'kontraktu menedżerskiego' obywatela Austrii do sprawowania funkcji członka zarządu i dyrektora do spraw produkcji. W/w posiada stałe miejsce zamieszkania w Austrii, w Polsce jest zameldowany na czas określony.

Porady prawne

W art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wymieniono przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składów zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Natomiast w art. 13 pkt 9 powołanej ustawy wymienia się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej ? z wyjątkiem przychodów , o których mowa w pkt 7.

Jak wynika z zapytania, członkiem zarządu jest osoba nie posiadająca w Polsce miejsca zamieszkania, szczególnego znaczenia nabiera określenie zakresu obowiązku podatkowego, jakiemu osoba ta będzie podlegała.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że osoba ta podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zatem wypłacony dochód będzie opodatkowany według zasad określonych w art. 29 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy który brzmi: podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art.3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu).

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 2 powołanej ustawy przepis ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika, uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej ?certyfikatem rezydencji?.

Stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-8A ).

Zgodnie z art. 42 ust.2 pkt 2 w/w ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust.1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa : w art. 3 ust.2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych ? imienne informacje o wysokości przychodu ( IFT-1/ IFT-1R ), sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust.4.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika