1.Czy obowiązek wypłaty odpraw dla pracowników z tytułu rozwiązania umowy o pracę, której wysokość (...)

1.Czy obowiązek wypłaty odpraw dla pracowników z tytułu rozwiązania umowy o pracę, której wysokość określona zostanie dopiero po przyznaniu i ustaleniu wysokości przysługującego im świadczenia przedemerytalnego ciąży na nowym pracodawcy? 2.Czy nowy pracodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych winien dokonać poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych świadczeń?

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wskutek działań reorganizacyjnych ulega likwidacji i przestaje być pracodawcą jedna z jednostek organizacyjnych Spółki Akcyjnej. Pracownicy likwidowanej jednostki staną się pracownikami innej Spółki, z wyjątkiem osób, z którymi umowa o pracę zostanie rozwiązana w ostatnim dniu funkcjonowania jednostki macierzystej.

Porady prawne

Ad. 1.Organ podatkowy na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ upoważniony został do udzielania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przepisy ustawy Kodeks pracy nie stanowią przepisów prawa podatkowego, zatem organ podatkowy nie jest uprawniony do udzielania informacji, czy obowiązek wypłaty odpraw dla w/w pracowników ciąży na nowym pracodawcy.

Ad. 2. Na podstawie art. 12 ust. 1 powołanej wyżej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W związku z powyższym stosownie do art. 31 i art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodów tych wypłaconych pracownikom, w tym również od odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę zakład pracy jako płatnik obowiązany jest potrącać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, przy czym płatnikiem tym zgodnie z art. 31 jest osoba prawna dokonująca wypłaty świadczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika