Spółka realizuje usługi badania rynku i rzeczoznawstwa na rzecz kontrachenta unijnego. Gdzie znjaduje (...)

Spółka realizuje usługi badania rynku i rzeczoznawstwa na rzecz kontrachenta unijnego. Gdzie znjaduje się miejsce świadczenia usług i jak fakturować powyższą sprzedaż?

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. - o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) ? w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania.

Od powyższej zasady ustawodawca przewidział wyjątki. Z art. 27 ust 3 pkt 2 w/w ustawy wynika, iż w przypadku gdy, usługi, o których mowa w art. 27 ust. 4 ustawy są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. W ust. 4 cyt. przepisu, wymienione są między innymi usługi: reklamy, badania rynków i opinii publicznych (PKWiU 74.1), architektoniczne i inżynierskie (PKWiU 74.2)- z zastrzeżeniem art. 27 ust. 2 pkt.1 cyt. ustawy (dot. usług związanych z nieruchomościami).

Porady prawne

Zasady wystawiania faktur dokumentujących świadczenia wyżej wymienionych usług określa § 30 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971). W myśl § 30 przepisy § 12 i 14-26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub ? w przypadku terytorium państwa trzeciego ? podatku o podobnym charakterze. Natomiast ust. 2 przepisu stanowi, iż wspomniane faktury, powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

W myśl § 30 ust. 4 cyt. rozporządzenia, w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust.3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju

Uwzględniając powyższe, Naczelnik Urzędu podziela wyrażone w wystąpieniu z dnia 06.05.2004r. stanowisko Spółki, iż w przypadku świadczenia usług reklamy i badania rynku, na warunkach określonych w art. 27 ust. 3 ustawy o VAT powinna, wystawić fakturę bez podawania stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika