W potwierdzeniu zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług, adres podatnika został (...)

W potwierdzeniu zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług, adres podatnika został określony w następujący sposób: ul. Pl. X 2. Czy na fakturach VAT bezwzględnie musi być podawany adres w formie zgodnej z potwierdzeniem VAT-5? Czy na fakturach należy posługiwać się nazwą skróconą zgłoszoną do organu rejestrowego np. KRS (P... P...), zy też można używać nazwy w innym brzmieniu, np: (ppup P... P...)?

W § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) określono niezbędne elementy, które powinna zawierać faktura. Jednym z obligatoryjnych elementów jest podanie imion i nazwisk lub nazw bądź nazw skróconych sprzedawcy, nabywcy oraz ich adresów. W związku z powyższym faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna co do zasady zawierać nazwę podatnika, czyli osoby prawnej, oraz jej adres.

W związku z powyższym przedsiębiorca jako podatnik podatku od towarów i usług, obowiązany jest do wystawienia faktury VAT, w której zamieszcza pełną lub skróconą nazwę własną oraz adres swojej siedziby. Natomiast używanie nazwy skróconej ,,P... P....? lub ,,ppup P.... P....?jest dopuszczalne, gdyż nazwa w sposób czytelny identyfikuje podatnika. Nazwa skrócona ,,P... P...? jest umieszczona w obu nazwach skróconych i została zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego.

Porady prawne

Umieszczanie dokładnego adres na fakturze, powinno zawierać: ulicę, aleję lub plac oraz miejscowość i kod pocztowy. Za dopuszczalne uznać również należy zamieszczanie na fakturze adresu Spółki jako ,,ul.Pl. X 2?, czy ,,Pl. X 2?.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika