Podatnik zwrócił sie z zapytaniem odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług po dniu 01.05.2004r (...)

Podatnik zwrócił sie z zapytaniem odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług po dniu 01.05.2004r opłat przyłączeniowych do sieci energetycznej, opłat za plombowanie liczników oraz opłat za nielegalny pobór energii.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego informuje, że w myśl przepisów art 8 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1 cytowanej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem z mocy prawa. Należy zatem uznać, że dokonanie przez przedsiębiorstwo energetyczne za wynagrodzeniem przyłączenia do sieci elektroenergetycznej ? która to czynność stanowi obowiązek wynikający bezpośrednio z art. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. ? Prawo energetyczne (Dz.U. Nr 54 poz. 348 ze zm.) - stanowi świadczenie usług i jako takie jest objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne

Opłaty za plombowanie liczników są również świadczeniem usług na rzecz osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki w zakresie opłat za nielegalny pobór energii. Opłaty za nielegalny pobór energii mają charakter odszkodowania za szkodę poniesioną w postaci ?skradzionej? energii. Należy więc przyjąć, że należności za nielegalny pobór określane są w sposób szacunkowy, ponieważ nie można dokładnie określić ilości ?skradzionej? energii. Oznacza to, iż w takich przypadkach nie występują czynności opodatkowane VAT, których katalog został zawarty w art. 5 w/w ustawy. Stąd też opłaty za nielegalny pobór energii spełniające zarazem rolę odszkodowania i sankcji nie podlegają opodatkowaniu VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika