podatnik zwrócił się z zapytaniem: czy konieczne jest wpłacanie kaucji gwarancyjnej w celu uzyskiwania (...)

podatnik zwrócił się z zapytaniem: czy konieczne jest wpłacanie kaucji gwarancyjnej w celu uzyskiwania zwrotu różnicy podatku w terminie krótszym niż 180 dni przez podatników zarejestrowanych dla celów podatku od towarów i usług w okresie dłuższum niż 12 miesięy wstecz od dnia rejestracji dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego?

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w odpowiedzi na zapytanie podatnika informuje, że zgodnie z art. 97 ust 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5 oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa art 97 ust 1 ustawy o VAT, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust 2, 4-6 wydłuża się do 180 dni. Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że 180-dniowy termin na otrzymanie zwrotu różnicy podatku przewidziano dla podatników, którzy chcą realizować lub realizują transakcje wewnątrzwspólnotowe, lecz są zaliczani do grupy podatników rozpoczynających działalność opodatkowaną lub prowadzących ją w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze prowadzenia handlu wewnątrzwspólnotowego. W myśl art. 97 ust 7 ustawy o VAT przepisu art 97 ust 5 nie stosuje się w przypadku gdy podatnik złoży w Urzędzie Skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000zł.

Porady prawne

Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego jest ona zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1994 r i od tamtego okresu nieprzerwanie składa deklaracje VAT-7. W związku z powyższym w myśl art 87 ust 2 ustawy o VAT zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach w terminie 60 dni od daty złożenia rozliczenia przez podatnika z zastrzeżeniem ust. 3. Dla uzyskania zwrotu różnicy podatku w tym terminie Spółka nie jest obowiązana do złożenia kaucji gwarancyjnej, o której mowa w art. 97 ust. 7 ustawy o VAT. Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, że zgodnie z art 87 ust. 3 ustawy o VAT zwrot różnicy podatku w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji ma miejsce odnośnie tej części żądanej w deklaracji różnicy podatku, która przewyższa wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie odrębnych przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka podstawowa, czyli 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika