Czy wartością początkową, od której liczona będzie amortyzacja w ramach nowopowstałej spółki (...)

Czy wartością początkową, od której liczona będzie amortyzacja w ramach nowopowstałej spółki komandytowej będzie wartość rynkowa nieruchomości z chwili wniesienia wkładu czy wartość wynikająca z ewidencji środków trwałych S sp. z o.o. spółka komandytowa?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu 14 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych uzupełnionym pismem (data nadania 23 grudnia 2008 r., data wpływu 29 grudnia złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-1177/08-2/IF z dnia 16 grudnia 2008 r. (data nadania 16 grudnia 2008 r., data doręczenia 19 grudnia 2008 r.) w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni - aktualnie komandytariusz spółki S sp. z o.o. spółka komandytowa - w 2003 roku nabyła zabudowaną nieruchomość. Nieruchomość została nabyta w ramach małżeńskiej wspólności ustawowej (nie dokonano odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego) a następnie wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej przez Wnioskodawczynię jednoosobowej działalności gospodarczej. W 2006 roku całość przedmiotowego przedsiębiorstwa (wraz z opisaną wyżej nieruchomością) wniesiona została jako wkład do Sl sp. z o.o. spółki komandytowej, w której Wnioskodawczyni została komandytariuszem (komplementariuszem jest osoba prawna). Obecnie spółka komandytowa zamierza na bazie części posiadanego majątku utworzyć nową spółkę komandytową, w której zostanie komandytariuszem. Jako wkład do spółki komandytowej spółka zamierza wnieść opisaną wyżej nieruchomość.

Obecnie przedmiotowa nieruchomość znajduje się w ewidencji środków trwałych S Sp. z o.o. spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

Czy wartością początkową, od której liczona będzie amortyzacja w ramach nowopowstałej spółki komandytowej będzie wartość rynkowa nieruchomości z chwili wniesienia wkładu czy wartość wynikająca z ewidencji środków trwałych S sp. z o.o. spółka komandytowa...

Zdaniem Wnioskodawczyni: w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) (dalej: updof), w świetle którego w razie nabycia środka trwałego w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do osobowej spółki handlowej, wartość początkowa tego środka ustalana jest przez wspólników na dzień wniesienia wkładu w kwocie nie wyższej od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Jak podaje Wnioskodawczyni, ustawodawca przewidział pewne odstępstwa od powyższej zasady jedynie w przypadku wnoszenia do spółek wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Jednakże te wyjątki nie mają zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym. Jak wynika bowiem z treści art. 22g ust. 14a w zw. z ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu wnoszącego wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Jak wynika z literalnego brzmienia przytoczonego przepisu, zasada ta odnosi się wyłącznie do sytuacji gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zdaniem Wnioskodawczyni, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób precyzyjny zdefiniowano pojęcie 'zorganizowana część przedsiębiorstwa'. Zgodnie z art. 5a pkt 4 updof jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Nie ulega wątpliwości, iż przedmiotowa nieruchomość stanowiąc co prawda składnik przedsiębiorstwa, nie stanowi jednak samodzielnego, zorganizowanego i wyodrębnionego zespołu jego składników, które to przesłanki muszą być spełnione by na gruncie przepisów podatkowych mówić o zorganizowanej części przedsiębiorstwa (por. post. Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 03 stycznia 2007 r., nr 1472/ROP1/423-360/06/RM; Dodatek do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 8 z dnia 1 maja 2007 r., wyd. GOFIN).

W przedstawionym stanie faktycznym tym bardziej nie znajdzie zastosowania art. 22g ust. 12 updof, przewidujący, iż zasada kontynuacji sposobu amortyzacji będzie miała zastosowanie w przypadku zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów. W takiej sytuacji wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. W opisanej sytuacji nie mamy bowiem do czynienia z przekształceniem Podatnika lecz z wniesieniem aportu przez Podatnika do nowoutworzonej Spółki.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku nabycia przez spółkę osobową środka trwałego (zabudowanej nieruchomości) w postaci wkładu, spółka powinna na nowo określić jego wartość początkową w kwocie nie wyższej niż wartość rynkowa wkładu (mając przy tym na uwadze, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się jedynie od wartości budynku a nie od wartości gruntu).

Powyższe stanowisko, jak podaje Wnioskodawczyni, jest aprobowane w orzecznictwie i literaturze. WSA w wyroku z dnia 6 listopada 2002 r.

(I SA/Łd 1269/02) stwierdził m.in., iż za wartość początkową środka trwałego wniesionego przez wspólnika jako wkład do spółki cywilnej lub osobowej należy przyjąć nie cenę, za jaką środek ten został wcześniej zakupiony przez wspólnika ale wartość tego środka wskazaną w umowie spółki pod warunkiem, że nie będzie ona wyższa od wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu. Z podobnym stanowiskiem można spotkać się w piśmiennictwie. W przypadku wniesienia w postaci aportu nieruchomości bezpośrednio do spółki osobowej przez nowego wspólnika (dotyczy to zarówno spółki nowozawiązanej jak i istniejącej), wniesiony w ten sposób środek trwały będzie amortyzowany przez spółkę osobową, a jego wartość początkową określoną przez wspólników na dzień jego wniesienia, należy ustalić w oparciu o wartość rynkową (por. Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych, nr 11 z dnia 10 kwietnia 2007, wyd. GOFIN).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie opodatkowania dochodów został rozstrzygnięty odrębną interpretacją nr IPPB1/415-1177/08 -5/IF.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPB1/415-303/09-2/AG, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-1177/08-5/IF, interpretacja indywidualna

ITPB1/415-819a/10/PSZ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika