zwrot ulgi budowlanej w przypadku dokonania darowizny udziału w nieruchomości

zwrot ulgi budowlanej w przypadku dokonania darowizny udziału w nieruchomości

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2008 r. (data wpływu 22 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwrotu ulgi budowlanej w przypadku dokonania darowizny udziału w nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwrotu ulgi budowlanej w przypadku dokonania darowizny udziału w nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2002 roku Wnioskodawca wraz z siostrą nabył na współwłasność odrębną własność lokalu - lokal mieszkalny od developera. W 2001 roku została wpłacona zaliczka na mieszkanie i za 2001 rok odliczono od podatku dochodowego odpowiednią kwotę. W 2002 roku zakupiono mieszkanie i odliczono część kwoty od podatku, ponieważ podatek należny był niższy od ulgi budowlanej. Od podatku za 2003 rok odpisano pozostałą kwotę z ulgi i w ten sposób rozliczono ulgę budowlaną. Obecnie Wnioskodawca planuje przekazać w drodze darowizny siostrze (współwłaścicielce tego mieszkania) swoje udziały w lokalu.

W ocenie Wnioskodawcy przepisy prawa podatkowego w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zakazują takiej darowizny, ani też nie nakładają na darczyńcę zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie zmuszony zwrócić ulgę budowlaną w przypadku dokonania darowizny udziału w nieruchomości, po wykorzystaniu tej ulgi na zakup przedmiotowej nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawcy

Przepisy prawa podatkowego w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zakazują takiej darowizny, ani też nie nakładają na darczyńcę zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej. Przekazanie udziałów Zainteresowanego w nieruchomości nie spowoduje, po stronie Wnioskodawcy powstania jakiegokolwiek obowiązku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
  • do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.


Sprawy związane z utratą prawa do ulgi mieszkaniowej reguluje przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.).

Wynika z niego, iż art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1stycznia 2002 r.

Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego. Oznacza to, że wystąpienie innych okoliczności niż wyżej wskazane nie stanowią podstawy do zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystywanych w latach wcześniejszych.

W przedmiotowej sprawie darowizna odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie została wymieniona ww. art. 27a ust. 13 ww. ustawy i w związku z tym wykorzystana ulga z tego tytułu nie będzie podlegała zwrotowi.

Reasumując mając na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego oraz zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zwrotu wcześniej wykorzystanej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu nabycia lokalu mieszkalnego, który będzie przedmiotem darowizny na rzecz siostry, bowiem nie jest to zdarzenie wymienione w art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika