Możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów tzw. odstępnego

Możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów tzw. odstępnego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2007r (data wpływu 03.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych:

UZASADNIENIE

W dniu 03.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów tzw. odstępnego oraz sposobu jego rozliczenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu artykułami drobnej elektroniki. W celu pozyskania nowej atrakcyjnej lokalizacji na sklep , Spółka rozważa możliwość pozyskania powierzchni handlowej w dużym Centrum Handlowym. W Centrum w chwili obecnej nie ma wolnych powierzchni, z uwagi na zawarte między najemcami a właścicielem Centrum długoterminowe umowy najmu, dlatego też Spółka zamierza zawrzeć porozumienie z udziałem obecnego najemcy oraz właściciela Centrum. Na mocy tego porozumienia dotychczasowy najemca zrzekłby się swoich praw i odstąpiłby od umowy najmu po zapłaceniu mu przez Spółkę kwoty tzw. odstępnego, które ze względu na atrakcyjność punktu handlowego będzie dość znaczne. Spółka wchodząc w prawa najemcy i licząc na duże zyski gotowa jest ponieść takie koszty.

W związku z powyższym powstaje pytanie:

Czy w przypadku zrealizowania rozważanego przedsięwzięcia, zapłacone dotychczasowemu najemcy tzw. odstępne, będzie stanowiło dla podatnika koszt uzyskania przychodów ...

Zdaniem wnioskodawcy wydatek poniesiony na tzw. odstępne stanowi koszt uzyskania przychodów. Do takiego stwierdzenia uprawnia brzmienie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są nie tylko koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, ale także takie, które służą zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła przychodów, którym jest działalność gospodarcza jako taka. Będą to zatem de facto wydatki o charakterze związanym z prowadzeniem działalności jako takiej, z codziennym funkcjonowaniem podatnika jako przedsiębiorcy. Dążenie Spółki do przejęcia prawa najmu atrakcyjnie położonego lokalu, w którym chce ona prowadzić działalność przynoszącą przychody jest nakierowane w sposób pośredni nie tylko na zachowanie źródła przychodów, ale i na uzyskiwanie wyższych przychodów, związanych ze zwiększeniem przepływu klientów w konsekwencji dobrej lokalizacji punktu sprzedaży towarów. Wydatek zostanie zatem ewidentnie poniesiony w związku z prowadzoną działalnością handlową ( gospodarczą ).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. ? Kodeks Cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. ) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (art. 659 § 1 k.c.). Strony mogą zastrzec, że jednej lub obu stronom wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy ( odstępne ) ? art. 396 k.c. Celem odstępnego jest zrekompensowanie drugiej stronie strat, jakie poniosła przez to, że wdała się w umowę, której skutki ostatecznie zostały zniweczone. Można uznać, że stanowi surogat odszkodowania za niedojście umowy do skutku. Uprawnienie do odstąpienia za zapłatą odstępnego dotyczy stron umowy. Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku wynika, ze wypłata przez Spółkę kwoty pieniężnej zwanej odstępnym nie ma charakteru odstępnego w znaczeniu kodeksu cywilnego. Do wypłaty wynagrodzenia, rekompensaty za odstąpienie od umowy najmu przez dotychczasowego najemcę dochodzi poza istniejącą umową najmu, chociaż za zgodą wynajmującego w zakresie wejścia Spółki w prawa i obowiązki najemcy oraz warunkuje zawarcie umowy między Spółką (przyszłym najemcą) a właścicielem.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ) w art. 15 ust. 1, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Z powyższej definicji kosztów uzyskania przychodów wynika, że ustawodawca określając w sposób ogólny koszty, wymaga od podatnika podejmowania działań celowych , racjonalnych.

Katalog kosztów negatywnych zawartych w art. 16 ust. 1 ustawy nie zawiera wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia , ?odstępnego?, które zamierza Spółka zapłacić dotychczasowemu najemcy , nie oznacza to, że automatycznie można taki wydatek uznać za koszt podatkowy. Pomiędzy poniesionym kosztem a potencjalnym przychodem musi zaistnieć związek przyczynowo-skutkowy, albo musi być to wydatek poniesiony w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatek w postaci ?odstępnego? trudno przypisać konkretnym przychodom, chociaż jak podkreśla wnioskodawca, zostanie on poniesiony w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością handlową. Działalność handlowa musi być prowadzona w wielu punktach handlowych, dostępnych szerokiej klienteli, co gwarantuje zainteresowanie towarami i możliwości zbytu. Najatrakcyjniejszymi są lokale handlowe w dużych centrach handlowych z uwagi na dużą frekwencję odwiedzających centra nabywców. Można uznać, że kroki podjęte w celu pozyskania takiego lokalu są racjonalne i zasadne z ekonomicznego punktu widzenia. Organ zgadza się ze stanowiskiem Spółki, że dążenie jej do przejęcia prawa najmu atrakcyjnie położonego lokalu jest nakierowane w sposób pośredni nie tylko na zachowanie źródła przychodów, ale i na uzyskiwanie wyższych przychodów. Zatem wydatek na ?odstępne? będzie stanowił koszt uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko wnioskodawcy w zakresie oceny prawnej zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika