Sposob rozliczenia w czasie kosztów tzw. odstępnego

Sposob rozliczenia w czasie kosztów tzw. odstępnego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2007r (data wpływu 03.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych:

  • w zakresie sposobu rozliczenia w czasie kosztów tzw. odstępnego -jest nieprawidłowe


UZASADNIENIE

W dniu 03.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu jego rozliczenia tzw. odstępnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu artykułami drobnej elektroniki. W celu pozyskania nowej atrakcyjnej lokalizacji na sklep, Spółka rozważa możliwość pozyskania powierzchni handlowej w dużym Centrum Handlowym. W Centrum w chwili obecnej nie ma wolnych powierzchni, z uwagi na zawarte między najemcami a właścicielem Centrum długoterminowe umowy najmu, dlatego też Spółka zamierza zawrzeć porozumienie z udziałem obecnego najemcy oraz właściciela Centrum na mocy którego na pozostały 7 letni okres najemcą zostanie Spółka z możliwością przedłużenia umowy na kolejne lata. Dotychczasowy najemca zrzekłby się swoich praw i odstąpiłby od umowy najmu po zapłaceniu mu przez Spółkę kwoty tzw. odstępnego, które ze względu na atrakcyjność punktu handlowego będzie dość znaczne. Spółka wchodząc w prawa najemcy i licząc na duże zyski gotowa jest ponieść takie koszty.

W związku z powyższym powstaje pytanie:

W przypadku zrealizowania rozważanego przedsięwzięcia, w jaki sposób należy ująć w kosztach uzyskania przychodów zapłacone dotychczasowemu najemcy tzw. odstępne: jednorazowo w dacie poniesienia kosztu, czy proporcjonalnie do okresu trwania najmu...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli zaś koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, to co do zasady rozlicza się je w czasie , przyporządkowując proporcjonalnie lub ściśle do okresu jakiego dotyczą (w każdym roku). Zdaniem Spółki, wydatku na zapłatę tzw. odstępnego mogłyby dotyczyć regulacje odnoszące się do rozliczania kosztów uzyskania przychodów w czasie, o ile można powiedzieć, że wydatek ten dotyczy kilku kolejnych lat podatkowych. W ocenie Spółki zapłata odstępnego nie ma związku z trwaniem umowy najmu jako takiej, a tym bardziej nie ma wpływu na uzyskiwane przez czas trwania najmu przychodów z działalności gospodarczej ( potencjalny przychód jaki można będzie uzyskać w związku z prowadzeniem działalności w wynajmowanym lokalu nie jest związany z zapłatą tzw.

odstępnego ). Wydatek ten warunkuje tylko i wyłącznie wstąpienie w stosunek najmu (przejęcie atrakcyjnego lokalu handlowego) i po rozwiązaniu umowy przez dotychczasowego najemcę oraz zawarciu umowy przez Spółkę ?wyczerpuje? się jego oddziaływanie na działalność Spółki. Jest to wydatek jednorazowy, wynagrodzenie dla dotychczasowego najemcy za odstąpienie od zawartej przez niego umowy. W konsekwencji powyższego, koszty związane z przejęciem umowy najmu powierzchni handlowej ( zapłata tzw. odstępnego ) są kosztami rozliczanymi podatkowo w dacie ich poniesienia, jako koszty ogólne

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ) definiując koszty uzyskania przychodów jako wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, nie określa terminu, kiedy ? dla ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu - można potrącić koszty.

Sposób, w jaki należy rozliczyć koszty uzyskania przychodów zwłaszcza te, które odnoszą się nie tylko do roku podatkowego, w jakim zostały poniesione, ale i do lat następnych, jest uzależniony od tego, czy dany wydatek można zakwalifikować do kosztów bezpośrednio czy pośrednio związanych z przychodami. Kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w przepisach art. 15 ust. 4 ustawy oraz art. 15 ust. 4b-4e) w brzmieniu wprowadzonym nowelą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589).

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody ( art. 15 ust. 4 ustawy).

W myśl zaś art. 15 ust. 4d ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie , jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych ( zaksięgowano ) na podstawie otrzymanej faktury ( rachunku ), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury( rachunku ), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W przedmiotowej sprawie uznając, że tzw odstępne stanowi koszt uzyskania przychodów inny niż koszt bezpośrednio związany z przychodami, należy ustalić , czy jest to koszt rozliczany jednorazowo w dacie jego poniesienia, czy też stanowi koszt rozliczany proporcjonalnie do okresu, na jaki zostanie zawarta umowa najmu.

Kwota pieniężna, która będzie zapłacona dotychczasowemu najemcy warunkuje jego rezygnację z kontynuowania umowy najmu na rzecz Spółki.

Spółka jako nowy najemca dokończy umowę najmu. A zatem wynagrodzenie, rekompensata dotychczasowemu najemcy chociaż związana z czynnością jednorazową ( odstąpienie od umowy najmu) umożliwia realizację innej czynności ( wstąpienie Spółki w prawa i obowiązki najemcy ) czyli zawarcie umowy najmu. W ocenie organu między obiema czynnościami istnieje zależność powodująca, że rekompensata skalkulowana jako utrata zysków dotychczasowego najemcy, dla Spółki wiązała się będzie z określonym czasem tj, czasem na dokończenia trwania umowy najmu. Wobec powyższego koszt rekompensaty, ?odstępnego? winien być rozliczony w czasie, proporcjonalnie do okresu trwania umowy najmu, w której Spółka niejako wchodzi na miejsce dotychczasowego najemcy.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko wnioskodawcy w zakresie oceny prawnej zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika