Czy transakcja sprzedaży udziałów w nieruchomości wspólnej jest dochodem Wspólnoty Mieszkaniowej (...)

Czy transakcja sprzedaży udziałów w nieruchomości wspólnej jest dochodem Wspólnoty Mieszkaniowej i czy podlega opodatkowaniu według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty, przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2007 r. (data wpływu 10.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnota Mieszkaniowa X składa się z 7 członków.

Członkowie Wspólnoty są, jako właściciele swoich lokali, współwłaścicielami powierzchni wspólnej budynku. Tą powierzchnię wspólną zarządzaną przez Wspólnotę Mieszkaniową, stanowi m.in. strych. Obecnie strych jest częściowo zagospodarowany i zajmowany przez najemcę, a w pozostałej części pozostaje niezagospodarowany. Właściciele lokali zrzeszeni we Wspólnocie Mieszkaniowej, zamierzają sprzedać swoje udziały w przedmiotowym strychu. Nabywcą niezagospodarowanej części strychu będzie jeden z właścicieli lokali, zrzeszony we Wspólnocie Mieszkaniowej, z którym została już zawarta umowa przedwstępna sprzedaży.

Natomiast udziały w części strychu wynajmowanej przez najemcę zostaną sprzedane temu najemcy lub w wypadku niedojścia transakcji do skutku, właścicielowi niewyodrębnionych lokali, stanowiącego członka Wspólnoty z największym udziałem w części wspólnej budynku.

W obu transakcjach sprzedającymi będą właściciele lokali, tzn. każdy z właścicieli jednocześnie sprzeda swój udział w nieruchomości wspólnej, jaką jest strych. Sprzedającym nie będzie Wspólnota Mieszkaniowa jako jednostka prawna nie mającą osobowości prawnej, tylko właściciele lokali, którzy z mocy ustawy o własności lokali są członkami Wspólnoty Mieszkaniowej. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziałów w obu częściach strychu zostaną przelane na indywidualne konta właścicieli lokali.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisana powyżej transakcja sprzedaży udziałów w nieruchomości wspólnej jest dochodem Wspólnoty Mieszkaniowej i czy w związku z tym podlega opodatkowaniu według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy, opisana transakcja zbycia przez właścicieli lokali swoich udziałów w nieruchomości wspólnej nie podlega opodatkowaniu według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie stanowi dochodu Wspólnoty Mieszkaniowej jako jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, lecz stanowi dochód poszczególnych właścicieli lokali, sprzedających swoje udziały w nieruchomości wspólnej, a co za tym idzie podlega opodatkowaniu jedynie według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 29 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903, ze zm.). Zgodnie z art. 6 tej ustawy, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Nie posiada jednak osobowości prawnej. Wspólnotę mieszkaniową tworzą zarówno właściciele odrębnych lokali mieszkalnych, jak i właściciele odrębnych lokali użytkowych.

Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej jest właścicielem lokalu oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu.

W myśl art. 3 ww. ustawy, grunt oraz wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale (nieruchomość wspólna), stanowią ich współwłasność w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku. Współwłasność nieruchomości wspólnej jest przymusowa.

Stosownie do treści art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali, pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przepisy ustawy maja również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej jest w świetle art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Na gruncie tej ustawy wspólnota mieszkaniowa stanowi więc odrębny od właścicieli lokali podmiot. Wszystkie wnoszone do niej wpłaty (także przez właścicieli za media dostarczane do ich lokali oraz z tytułu zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną) oraz uzyskiwane przysporzenia stanowią przychody podatkowe wspólnoty.

Ze zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku wynika, iż stroną obu transakcji sprzedaży udziałów w części wspólnej nieruchomości (strychu) nie będzie Wspólnota Mieszkaniowa jako jednostka prawna nie mającą osobowości prawnej, tylko właściciele lokali będący członkami Wspólnoty Mieszkaniowej, a pieniądze uzyskane z tej transakcji zostaną przelane na indywidualne konta właścicieli lokali. W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie nastąpi zatem przysporzenie majątkowe po stronie Wspólnoty Mieszkaniowej z tego tytułu, a tym samym przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.

Podkreślić, przy tym należy, iż w przypadku gdy w jakikolwiek sposób Wspólnota Mieszkaniowa otrzyma przychód w związku z tą transakcją, dochód z tego źródła będzie przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mając powyższe na uwadze, tutejszy organ ustosunkowując się na gruncie przepisów prawa podatkowego do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę nie ocenia, czy zajście określonego zdarzenia przyszłego jest prawnie możliwe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go maja 10,09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika