X powołano do życia na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. (Dz. U. Nr 249, poz. 1829 ) o Polskiej (...)

X powołano do życia na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. (Dz. U. Nr 249, poz. 1829 ) o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Przepis art. 1 ust. 2 tej ustawy stanowi, że X jest państwową osobą prawną. Należy też zaznaczyć, że żaden z przepisów tej ustawy nie nakłada na Agencję obowiązku dokonywania wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa. Zatem, jeżeli X nie jest przedsiębiorstwem państwowym ani też jednoosobową spółką Skarbu Państwa, to nie ma obowiązku dokonywania wpłat z zysku do budżetu państwa na zasadach określonych w ww. ustawach

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko X przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2007 r. (data wpływu 22.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego obowiązku dokonywania wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.08.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku dokonywania wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa przez X.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

X jest państwową osobą prawną, działającą na podstawie przepisów ustawy z dnia 8.12.2006 r. i realizującą zadania określone w ustawie. Działalność Agencji rozpoczęła się z dniem 1.04.2007 r. X przejęła z mocy ustawy określone składniki majątkowe i niemajątkowe, niezbędne do realizacji zadań X, należące do tego dnia do przedsiębiorstwa państwowego ?P? i służące dotychczas do wykonywania zadań państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym przez jednostkę organizacyjną tego przedsiębiorstwa ? Agencję Ruchu Lotniczego (ARL). Jednocześnie z mocy art. 14 ust. 2 ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ? Agencja wstąpiła we wszystkie stosunki prawne, których przedmiotem była dotychczasowa działalność jednostki organizacyjnej PPL -Agencji Ruchu Lotniczego, jako państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym, bez względu na charakter prawny tych stosunków.

W maju i czerwcu 2007 r. X odprowadziła na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na poczet wpłaty z zysku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy X jest podmiotem zobowiązanym do uiszczania na rzecz budżetu państwa obowiązkowych wpłat z zysku...

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:

X nie podlega obowiązkowi uiszczania wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa.

Przedmiotowy obowiązek, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw państwowych działających na podstawie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych lub innych ustaw, lub też spółek Skarbu Państwa, X natomiast takiego statusu nie posiada. Jednocześnie żaden z przepisów ustawy o PAŻP nie wprowadza dla X obowiązku dokonywania wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa, tak jak to czynią omawiane wcześniej przepisy ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Dokonanej konstatacji nie może zmienić fakt, że X powstała z wydzielenia zorganizowanej grupy składników majątkowych i osobowych tworzących Agencję Ruchu Lotniczego, tj. jednostkę organizacyjną Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, jak również swoista sukcesja stosunków prawnych, których przedmiotem była dotychczasowa działalność Agencji Ruchu Lotniczego (por. art. 14 ust. 2 ustawy o PAŻP).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792) ustawodawca zobowiązał jednoosobowe spółki Skarbu Państwa oraz spółki, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa, z wyjątkiem akcji (udziałów), nieodpłatnie udostępnionych pracownikom na zasadach określonych w odrębnych przepisach do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zwanych wpłatami z zysku, na rzecz budżetu państwa.

Ta regulacja prawna jest identyczna z zawartą w ustawie z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. z 1992r. nr 6, poz. 27 z późn. zm.), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 1 grudnia 1995r. o zmianie ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 154, poz. 791), bowiem - od 1.01.1996r. ? na podstawie art. 12 ust.1 przedsiębiorstwa państwowe są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym na rzecz budżetu państwa.

Zgodnie z konstrukcją przyjętą w obu ustawach zobowiązanie z tytułu wpłat z zysku powstaje z mocy prawa, a podmioty w nich wymienione są obowiązane samodzielnie obliczyć jego wysokość i wpłacić należność. W obu ustawach do wpłat z zysku ustawodawca polecił jej adresatom stosowanie przepisów ustawy o zobowiązaniach podatkowych, a od 1 stycznia 1998r. przepisów działu III ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), zgodnie z postanowieniami jej art. 341.

Terminy oraz tryb wpłat zostały określone w dwóch rozporządzeniach Ministra Finansów z dnia 21.02.1996 r., tj. w sprawie określenia terminów i trybu wpłat z zysku oraz wzorów i terminów składania deklaracji przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. Nr 21, poz. 99) oraz w sprawie określenia trybu i terminów dokonywania wpłat z zysku oraz składania deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także określenia wzorów tych deklaracji Dz.U. Nr 21, poz. 100 z późn. zm.).

Obowiązek wpłat z zysku dotyczy jak wskazano w powyżej cytowanych ustawach:

  • jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz spółek, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa, z wyjątkiem akcji (udziałów), nieodpłatnie udostępnionych pracownikom na zasadach określonych w odrębnych przepisach, oraz


  • przedsiębiorstw państwowych.


X powołano do życia na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. (Dz. U. Nr 249, poz. 1829 ) o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Przepis art. 1 ust. 2 tej ustawy stanowi, że X jest państwową osobą prawną. Należy też zaznaczyć, że żaden z przepisów tej ustawy nie nakłada na Agencję obowiązku dokonywania wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa.

Zatem, jeżeli X nie jest przedsiębiorstwem państwowym ani też jednoosobową spółką Skarbu Państwa, to nie ma obowiązku dokonywania wpłat z zysku do budżetu państwa na zasadach określonych w ww. ustawach.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika