Czy Spółka może zaliczyć w koszt uzyskania przychodów kwoty opłaconych składek wynikających z (...)

Czy Spółka może zaliczyć w koszt uzyskania przychodów kwoty opłaconych składek wynikających z grupowego ubezpieczenia zdrowotnego za każdego ubezpieczonego pracownika

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.09.2007r. (data wpływu 10.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaconych składek na grupowe ubezpieczenie pracownicze - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty opłaconych składek wynikających z grupowego ubezpieczenia zdrowotnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

X sp. z o.o. zamierza objąć swoich pracowników grupowym ubezpieczeniem zdrowotnym w jednym z Towarzystw Ubezpieczeniowych. Przedmiotem ubezpieczenia będzie życie i zdrowie pracowników Spółki. Z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia zdrowotnego Spółka będzie zobowiązana opłacić za każdego ubezpieczonego pracownika składkę ubezpieczeniową w wysokości ustalonej przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Pracownicy w ramach ubezpieczenia będą uprawnieni m.in. do korzystania z usług medycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka może zaliczyć w koszt uzyskania przychodów kwoty opłaconych składek wynikających z grupowego ubezpieczenia zdrowotnego za każdego ubezpieczonego pracownika...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem wszelkie koszty ? zdaniem Spółki - związane z prowadzoną działalnością będą stanowić koszty podatkowe, o ile nie zostały wymienione w zamkniętym katalogu usług określonych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1,3,5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w złączniku do ustawy z dnia 22.05.2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zawarto lub odnowiono umowę, wyklucza:

  • wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  • możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  • wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.


Mając na względzie powyższe Spółka stwierdza, że za koszt uzyskania przychodów należy uznać wydatki na ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie wypadkowe, lub od choroby, jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest spółka, a ponadto umowa ubezpieczeniowa została zawarta na okres przynajmniej 6 lat kalendarzowych i wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.


Jeżeli więc umowa będzie spełniać powyższe warunki wówczas wydatki takie będą stanowić koszty uzyskania przychodów, bowiem były poczynione w celu osiągnięcia przychodu. Ubezpieczenie pracowników daje bowiem Spółce pewność, że pracownicy objęci ochroną będą pracować wydajniej, nie będą chorować i będą czuć się bezpiecznie a co za tym idzie będą czuli się doceniani.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1,3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 ze zm.), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza: ? wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, ? możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, ? wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z powyższego wynika, iż kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki ubezpieczeniowe na rzecz pracowników, które są wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, tj.: 1. ubezpieczenia na życie (dział I, grupa 1), 2. ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dział I, grupa 3), 3. ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu I ? grupy 1-4 (dział I, grupa 5), 4. ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (dział II, grupa 1): ? świadczenia jednorazowe, ? świadczenia powtarzające się, ? połączone świadczenia, o których mowa w pkt a i b, ? przewóz osób, 5. ubezpieczenia choroby (dział II, grupa 2): ? świadczenia jednorazowe, ? świadczenia powtarzające się, ? świadczenia kombinowane.

Z w/w przepisu art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że Spółka może zaliczyć wydatki na ubezpieczenie na życie pracowników do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnione są łącznie trzy wskazane tam warunki.

Zatem składki płacone z tytułu zawartych innych umów ubezpieczenia nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy opłacającego składki na rzecz pracowników. Konieczne jest w danym przypadku spełnienie wszystkich przesłanek dotyczących zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych. Pierwsza wskazuje grupy umów ubezpieczenia, druga dotyczy uprawnionego do otrzymania świadczenia, którym nie może być pracodawca. Natomiast według trzeciej, umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W związku z powyższym, jeżeli pracodawca spełni wskazane wyżej warunki ? szczególnie odnośnie grupy pracowników objętych tym ubezpieczeniem, to ponoszone przez niego wydatki związane z ubezpieczeniem pracowników, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego (organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które to w przedmiotowej sprawie np. po dokonaniu szczegółowej analizy zapisów zawartych w konkretnej umowie ubezpieczenia, umożliwiłoby dokonanie właściwej oceny pod katem wypełnienia przesłanek zawartych w art.16 ust.1 pkt 59.

W związku z powyższym, jeżeli umowa grupowego ubezpieczenia zdrowotnego zawarta przez Spółkę, spełni wymogi określone w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do podmiotu uprawnionego do otrzymania świadczenia oraz co do zaliczenia jej do umowy ubezpieczenia dotyczącej ryzyka określonych działów, grup i rodzajów ubezpieczeń wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) to Wnioskodawca będzie miał prawo opłacone składki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika