Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego (...)

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2007 r. (data wpływu 20 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w latach następnych faktury wystawionej w styczniu 2008 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w latach następnych faktury wystawionej w styczniu 2008 r. ? dotyczącej umowy zawartej na okres 24 miesięcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Firma 'X' Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Radomiu zawarła umowę na okres 24 miesięcy (od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r.) z kontrahentem unijnym z Niemiec, na kupno (do dalszej odsprzedaży) nieograniczonej ilości specjalistycznych programów komputerowych na płytach CD wraz z kluczami zabezpieczającymi oraz Maintenancem (uprawniającym do uzyskania nowych wersji oprogramowania przez okres jednego roku). Ryczałtowa odpłatność za wszystkie zakupione przez Spółkę produkty wynosi 380 tysięcy USD (bez względu na ilość i wartość zamówionych produktów). W styczniu 2008 r. Spółka otrzyma fakturę na całą kwotę, płatną w pięciu ratach. Produkty będą do Firmy dostarczane zgodnie z zamówieniami przez okres dwóch lat. Każda dostawa dotycząca konkretnego zamówienia klienta Spółki, będzie dokumentowana fakturą proforma (nie niosącą za sobą obowiązku zapłaty). Firma będzie ponosiła jedynie koszty transportu, które będą dokumentowane oddzielnymi fakturami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak należy rozliczyć w koszty ryczałtową odpłatność 380 tysięcy USD:

  1. czy sukcesywnie w momencie sprzedaży produktów wyceniając zgodnie z fakturami proforma dostarczanymi z towarem, natomiast po zakończeniu umowy w dacie 31 grudnia 2009 r. nierozliczoną kwotę rozliczyć odpowiednio w koszty lub w przychody...


  2. czy w 24 równych miesięcznych ratach...


Zdaniem wnioskodawcy Spółka, w myśl z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może powiązać koszty bezpośrednio z konkretnymi przychodami, proporcjonalnie do ilości sprzedanych produktów w danym roku podatkowym, zgodnie z wyceną na podstawie faktur proforma (określającymi cenę i wartość dostarczonych produktów), natomiast ewentualne różnice wynikające z rozliczenia umowy na ?plus? lub ?minus? rozliczone będą odpowiednio w koszty lub przychody w dacie zakończenia umowy tj. w dniu 31 grudnia 2009 r.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącym ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 w/w ustawy.

Przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Przepis ten wyraża zasadę potrącalności kosztów uzyskania przychodów tylko w tym roku podatkowym, którego one dotyczą, co oznacza, że nie jest możliwe potrącenie kosztów w roku, w którym je poniesiono, jeżeli rok ten nie jest jednocześnie rokiem, ?którego dotyczą?. W sytuacji, gdy istnieje bezpośrednie powiązanie kosztów z przychodem, za rok, ?którego dotyczą? poniesione koszty ? w rozumieniu powyższego przepisu - należy uważać rok osiągnięcia przychodu, co oznacza, że w przypadku przychodu z działalności gospodarczej należy rozumieć rok, w którym przychód ten stał się już należny, a nie rok poniesienia takich kosztów, czyli nie należy uznać za koszt faktury wystawionej w styczniu 2008 r. w dacie jej wystawienia.

Mając na uwadze powyższe uregulowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tutejszy organ stoi na stanowisku, iż w sytuacji opisanej przez Spółkę przyjąć należy, iż bez względu na moment faktycznego poniesienia kosztu opisanego we wniosku Spółki, wydatki dotyczące towarów i wyrobów gotowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w roku, w którym zostaną one sprzedane.

Ponadto, by określony wydatek został uznany za koszt, podatnik musi ten wydatek prawidłowo udokumentować. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 9 ust. 1 stanowi, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku. Tymi odrębnymi przepisami są przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), która w art. 21 podaje jakie cechy co najmniej powinien posiadać dokument księgowy, a mianowicie: rodzaj dokumentu, określenie stron dokonujących operacji gospodarczych, opis operacji gospodarczej wraz z jej wartością, datę wykonania operacji, podpis wystawcy dokumentu oraz podpis osoby, która otrzymała składniki majątkowe, potwierdzenie zakwalifikowania dokumentu do ujęcia w księgach rachunkowych wraz z podpisem osoby odpowiedzialnej za te wskazania, numer identyfikacyjny dokumentu księgowego.

Ponadto należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 15 ust. 4b i ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo


  • są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.


Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika